Na skróty
Forum Forum prawneCywilne

Prawo do zachowku po otrzymaniu darowizny w postaci domu i działki

Prawo do zachowku po otrzymaniu darowizny w postaci domu i działki

skomentuj
jano9 / 2008-07-09 10:40
W 2000 roku otrzymałam od żyjących wówczas rodziców notarialną umową darowizny dom oraz działkę na której on stoi. Nie było żadnego testamentu. W 2007 roku, po ciężkiej chorobie zmarł ojciec i obecnie z czworga rodzeństwa, brat żąda ode mnie zachowku. Czy przysługuje mu ten zachowek?? Proszę o szybką odpowiedź.
Wyświetlaj:
iga38 / 83.26.190.* / 2013-05-01 01:07
mam podobną sytuację też dostałam w darowiźnie nieruchomość tylko moi rodzice jeszcze żyją. Czy jest możliwość zmienić tą darowiznę na umowę dożywocia?
Haś. / 79.188.53.* / 2008-07-09 18:28
Z darowizny nie. Tylko z tego co posiadał ojciec w chwili śmierci.
la.le / 83.8.15.* / 2012-03-08 11:48
A może nie?, darowizny na rzecz obcych do 10 lat wstecz się uwzględnia ,a na rzecz bliskich bezterminowo są uwzględniane?.Czyli nawet ponad 10 lat temu darowizna ale tylko na jedno dziecko daje prawo po śmierci darczyńcy dochodzenia od obdarowanego zachowku?pozostałym dzieciom? bo jak zmarły darował dom to w chwili śmierci już mógł nic nie mieć?? i zostaje do podziału tylko wcześniejsza darowizna?
art2d2 / 83.29.232.* / 2008-08-11 21:36
K.C.
Art. 993. Przy obliczaniu zachówku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę.

Art. 994. § 1. Przy obliczaniu zachówku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachówku.
§ 2. Przy obliczaniu zachówku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.
§ 3. Przy obliczaniu zachówku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Art. 995. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachówku.

Art. 996. Darowiznę uczynioną przez spadkodawcę uprawnionemu do zachówku zalicza się na należny mu zachówek. Jeżeli uprawnionym do zachówku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachówek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego.

Art. 997. Jeżeli uprawnionym do zachówku jest zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachówek poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętna miarę przyjęta w danym środowisku.
jano9 / 2008-07-09 23:43
Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy jest jakiś artykuł w kodeksie do którego mógłbym się odwołać??
Haś. / 79.188.53.* / 2008-07-10 05:59
Nie ma artykułu który nakazywałby dzielenie się darowizną po śmierci kiedysiejszego darczyńcy. Nie ma także art. z którego wynika roszczenie brata do Twojej własności. Jak już pisałem zachówek pochodzi z tego co posiadał ojciec w chwili śmierci. Nie można się odwolywać od czegoś, czego nie ma / chodzi o prawo brata do Twojej nieruchomości/.
Haś. / 79.188.53.* / 2008-07-10 05:59
Nie ma artykułu który nakazywałby dzielenie się darowizną po śmierci kiedysiejszego darczyńcy. Nie ma także art. z którego wynika roszczenie brata do Twojej własności. Jak już pisałem zachówek pochodzi z tego co posiadał ojciec w chwili śmierci. Nie można się odwolywać od czegoś, czego nie ma / chodzi o prawo brata do Twojej nieruchomości/.
Ka.Ja / 77.79.235.* / 2008-08-13 14:28
to zależy jak była sformułowana umowa darowizny. Czy darowizna została zwolniona od zaliczenia jej na schedę spadkową czy nie. Prosze sprawdzić zapisy umowy. Jeśli nie została zwolniona, wchodzi do spadku zgodnie z art. 1039 kc i bratu będzie należał się zachowek.
skomentuj

Najnowsze wpisy