Forum Forum nieruchomościBudowa

prosze o pomoc czy za 150 tys wybuduje dom

prosze o pomoc czy za 150 tys wybuduje dom

Nikefor / 89.229.244.* / 2008-09-01 15:43
Witam mam równiez pytanko chce postawic dom taki około 100m w okolicach Grudziadza woj
kujawsko-pomorskie.Czy kwota 150 tys bedzie wystarczajaca chodzi mi o stan zamkniety
Wyświetlaj:
eroll / 2010-12-30 17:44
Witam chcę postawic dom do 100m2 w skawinie koło krakowa w jakiej kwocie najmniej sie zmieszcz interesuje mnie dom budowany technologią tradycyjna jakie koszta do przygotowania i jakie koszta budowy takiego domu czy ktos ma jakis pomocny projekt lub pomysł prosze o rady i odp czy jest to realne ????
Marcus 811 / 83.29.77.* / 2011-01-22 22:40
Znajomy w 2008roku wybudowal domek 10m na 8,5m,z piwnicami i uzytkowym poddaszem.Stan surowy otwarty kosztowal go 100tys zl,w wiekszosci wszytko robil sam wlasnymi silami(ojciec i brat oraz sasiad.)_domek z najtanszych materialow,Zwykly pustak 30 plus styropian.By wejsc tylko na parter wydal 60tys zl i szalu nie ma.tak jak najzwyklej byle by tylko wejsc.Dzialke juz mial.Zalezalo mu na tym by szybko wejsc i sie udalo z tym ze nic specjalnego nie ma.Kazdy buduje na co go stac i jak sie czuje na silach by kredyt wziasc.
maksym73 / 2011-01-16 12:43
bialystok dom w rododendronach 100m2 pow. uzytkowej/ sciany z prothermu,dach blachodachówka,stolarka okienna/drzwiowa ,elewacja,tynki wewnetrzne cementowo-wapienne,elektyka-całośc ok.130tys pln. cena obejmuje wyszystko od zlozenia wniosku o pozwolenie na budowe(projekt,adaptacja projektu,zaklad energetyczny itp.)
budowa rozpoczeta w 2009r
ElaKlara / 195.85.241.* / 2012-08-20 11:31
witam, ja również planuję budowę (okolice Białegostoku), czy mogę również prosic o polecenie firmy budowlanej.
Swieca1984 / 2011-03-23 15:14
Witam, również jestem z Białegostoku i poszukuję firmy, która zbudowałaby mi dom w stanie surowym zamkniętym w rozsądnej cenie. Czy może mi Pan przesłać na maila namiary na jakąś firmę godną polecenia. pozdrawiam
GARGAMEL131 / 2011-03-10 22:35
Dobry wieczor jestem nowa. Jestem w trakcie przygotowania sie do budowy domu.
Jezeli nie sprawiloby to Panu klopotu prosze o namiary na firme, ktora budowala Pana dom. Rewelacyjna cena!!! Dziekuje. Serdecznie pozdrawiam. Sylwia
kamienny / 83.24.95.* / 2010-12-29 02:57
wszystko zalezy od ceny materialow i pracy ekipy, ale wiadomo ze nie jest to porywajaca kwota, zawsze mozesz wziac kredyt, dobrze jest skorzystac np z ebrokera zeby wybrac tani i sprawdzony.
sapis265 / 2010-12-29 11:05
Mój znajomy który prowadzi firmę budowlaną, powiedział mi że teraz jest najlepszy moment na budowę domu bo ceny materiałów są bardzo tanie i lepszej ceny już chyba nie będzie, no ale wiadomo i tak zawsze warto poszukać okazji bo firmy walczą o klienta więc można trochę pokombinować, oczywiście w tym pomoże porównywarka cenowa
mgr Dariusz Krawiec / 89.74.173.* / 2010-12-09 22:59
Są szanse na wykonanie budynku do 100m2 za 150000 zł + niewiele więcej, pod pewnymi warunkami. Jakimi?, powstaje pytanie oczywiste-odpowiedź-poradzić się oraz spełnić dodatkowe warunki. Pozdrawiam, rozpiszę kosztorys ale muszę zobaczyć plany.Sam buduję tanio i mam doświadczenie w racjonalizacji wydatków i odpowiedniej jakości materiałów dla polskich warunków atmosferycznych, by później nie było kłopotów eksploatacyjnych.Proszę skontaktować się na mojego e-mail.
Rafag / 83.30.136.* / 2010-12-02 23:39
Jest końcówka roku 2010 i ciekawy jestem czy Ci się udało? Myślę że 150 tyś to trochę mało za stan zamknięty ale..... W następnym roku (2011) planuję budowę domu. Myślę że uzbieram ok. 200 tyś. Resztę niestety będę musiał wziąć z banku. Ale mój znajomy właśnie się wprowadził (13 miesięcy budowy) biorąc 320 tyś kredytu. Ma fajny domek (prosty ale funkcjonalny-140 m, i bajeranckie wyposażenie), umeblowany, z drogą dojazdową (też z kredytu) i nic, kompletnie nic!!!! nie zrobił samemu. Nawet kontakty i lampy montowała firma. Dlatego liczę że może w 300000 też się zmieszczę ze wszystkim. PS Dodajcie otuchy!
ajaks09 / 91.150.223.* / 2010-12-13 11:58
Na pewno budowa domu jest bardziej opłacalna niż zakup mieszkania. Składa się na to wiele czynników, ale dużo zależy od firmy budowlanej, której zlecisz wykonanie. Ceny są różne, znam firmę budowlaną która bierze 2 tys. za m2 w stanie deweloperskim
roxi9187 / 46.113.21.* / 2010-11-11 21:36
niestety ale ci nie starczy ponieważ ja sama budowałam i wydałam już w stanie zamkniętym 298tys. przykro mi! :(
Inker / 83.22.148.* / 2010-07-29 18:15
tak z klockow z pewnością
winka / 89.79.238.* / 2010-03-05 16:33
też chcę wybudować dom w miarę niedrogo, ceny materiałów budowlanych są zróżnicowane, (mówię o tych z certyfikatem),, trzeba szukać i negocjować ceny, niektóre firmy proponują oprócz atrakcyjnych cen, także darmowy dowóz,(to już oszczędność) najgorsze są ceny robocizny, sama jestem zaskoczona, bo myślałam, że skoro ceny materiałów spadły to i robocizny też, a tu niestety ceny wysokie i nie podlegają negocjacjom, jestem z Krakowa, na razie wychodzi na to, że lepiej budować etapami, szukając najtańszych a sprawdzonych wykonawców, najlepsza oferta, to 10 tys. za kondygnację, (ja mam piwnicą pod całym domem, parter,poddasze użytkowe +garaż na 4 stanowiska=40 tys.) 1 tys, za wykopanie pod fundament koparką, i ok 50 zł za metr kw.dachu, jeżeli nie ma się ochoty za wszystkim biegać, można wynająć firmę, wtedy wybudowanie domu ok 140 m kw, wyniesie ok 80 tys (bez garażu)., nie ma złych materiałów, materiał z jakiego ma się budować jest określony w projekcie, a nad wszystkim czuwa kierownik budowy, nie liczę działki, nie liczę wykończenia i mediów, chciałabym wybudować za 120-140 tys., domek został przeprojektowany, żeby był prosty dach bez udziwnień, proste schody(nie kręcone) szukaliśmy oszczędności gdzie się dało, zobaczymy, w jakiej kwocie się zmieścimy
sylgru_melba / 93.109.211.* / 2011-06-22 19:06
Witam
czy w koncu udalo sie zmiescic w zaplanowanych kosztach?
gromki / 79.186.169.* / 2010-05-08 23:57
Ja znalazłem wykonawcę rejon BYDGOSZCZY dom okolo 90metrów użytkowej ,prosty jak drut ,bez piwnic ,dach dwu spadowy, za stan surowy z dachem dachówka wykończonym na 100% ,robocizna z materialami -cena 82tys Kwiecień 2010r- MOZNA TANIO!
Maly Domek / 2011-01-11 19:39
witam a mozesz podac na maila namiar na tych panów z bydgoszczy co tak tanio budowali dom?dzieki
Bydgoszcz-okolice / 77.254.66.* / 2010-05-24 20:58
Witam czy mozesz napisac skad taki taki wykonawca bo ja tez z okolic Bydgoszczy :)
remibim / 79.184.17.* / 2010-04-27 15:06
winka, jeśli faktycznie będziesz dobrze negocjowała ceny to raczej nie będzie problemów ze zmieszczeniem się w kwocie 140 tys. zł., tym bardziej że nie wliczasz w to działki ani wykończenia. w okolicach poznania koszt wybudowania domu 130m kw w stanie deweloperskim(podbetony, tynki, dachówka ceram., wełna na poddaszu...) z 1000m kw działką wynosi ok. 300 tys. zł. Pamietaj, że wszystkich trzeba dusić o dobre ceny;)
MISTRZ BUDOWNICTWA / 77.49.97.* / 2010-03-15 20:13
WITAM Z ATEN,obserwujac program w telewizji biznes poruszony został problem budownictwa dla rodzin mniej zamoznych,politycy od lat nie moga sobie z tym poradzic, a problem narasta,a ja od lat nad tym pracuje ze wzgledu na dzieci które opuszczaja domy dziecka po ukonczeniu 18 lat i laduja na ulicy ,młode małzenstwa nie maja szans na swój dom,wielu z was chciało by miec dom ,jak przy tych cenach,to nie mozliwe dla ludzi o małych zarobkach,a jest to mozliwe tylko wtedy gdy wezna to ludzie ci w swoje rece ci którzy wiedza jak to zrobic ,to nie jest mozliwe dla polityków ,nie oddadza przeciez swoich pieniedzy,nie dadza nam tanich kredytów ,prawdy i matematyki nie oszuka ,ale sa ludzkie i oszczednosciowe rozwiazania które od nas moga wejsc w zycie,my zrobilismy z polski piekny nowy kraj ,piekne sklepy,domy ,ale to za mało teraz jest czas na wprowadzenie nowego sposobu budowania,na tym zarobia wszyscy ,panstwo ,ludzie ,zus,i młodzi ludzie moga nauczyc sie innego zycia ,innego budowania innej pracy,o innych zarobkach,wyzysk osiagnoł juz szczyt my ludzie z grecji to wiemy ,bo nikt sie nie natyrał tak jak my w atenach przy budowaniu super szybkich domów,juz kilka brygad z aten pracuje w polsce ,szokuja szybkoscia i wykonaniem ,nastepna super grupe zjednocze ja mam tez trzech dorosłych synów ,tez chce aby poznali jak budowac i nie brac kredytówz banków ,siła jest w ludziach,w jednosci,to co sie dzieje w polsce jest chore ,nie wieze ze nie ma ludzi którzy nie chcieli by normalnie zyc bez stresu i w swoim domu bez wiecznych kredytów ,postwaiłem i pomogłem postawic za grosze doy moim znajomym,z dzielnicy ,teraz przyszedł czas zebym z a pomoc jaka dostałem ja oddał to co kiedys dostalemod ludzi,chce budowac i dzielic zyski ,szukam tych którzy chca zarabiac, kazdy kto sie do mnie przyłaczy pomoge w budowie domu,pomoge zarobic dofinansujemy z zyskow,mamy działki w polsce ,znam ludzi we wszystkich miastach polski,nie moge siedziec i czekac na innych ,umiem pokierowac i dobrac systemy do naitrudnieszych problemów,jestem zawsze na tak,nigdy nie patrze na pieniadze ,one same przychodza jak jestes dobry w tym co robisz,chce stworzyc swój bank bank ludzi współpracujacych zadnych kredytów, zadnych oszóstw,do reklamy wezwe niepełnosprawnych ,dzieci z domow dziecka dostana propozycje współpracy,emeryci,w ciagu 6dni potrafie postawic 6 domów w surowym stanie,z dachami jak zastosuje system budowy dachu na ziemi,potem stawiam dach dzwigiem na mury to daje dom w surowym stanie w jeden dzien dla nas to proste ludzi z grecji,duze zarobki duze oszczednosci na czasie,wspólpracuja ze mna znakomici inzynierowie mimo ze sam jestwm chodzacym talentem taki sie urodziłem za co przepraszam ze taki jestem niektórych to obraza,ja cenie za fachowosc ludzi i bronie polakow zawsze ,ale czasami mi wstyd za polaków taka jest prawda ,jestem abstynentem niepalacym,zawsze pytaja mnie czy jestem chory ze nie pije ,chce wam pomoc ,wiecznie zył nie bede a musza byc zmiany ,polska ma i prawdziwych polaków,dlatego nigdy nie ustapie ,do tej pory nigdy nie zawiodłem,mam pomysły które postawia nas na nogi wszystkich i lubie robic cos razem,gdy was nie przekonam wybuduje dom i dam go w loterje albo w aukcje ,nie bede czekał az nas wykoncza banki i dewelopezy,mistrz pomysłów budowlanych,przyjaciel ludzi,lublinianin BOGDAN S,5,1 ,1954R.
Ewelina_84 / 82.139.179.* / 2011-04-15 10:49
Witam, Czy wybudowałaby Pan dom pod Białymstokiem? Jesteśmy młodym małżeństwem z dzieckiem, mieszkamy w akademiku. Mąż pracuje, ja wychowuję 8-miesięczną córkę i w międzyczasie sama szukam pracy. Niestety na darmo, bo w Polsce ciężko jest ze wszystkim, a szczególnie z pracą.
Chcielibyśmy kupić działkę pod Białymstokiem i wybudować prosty 100-120m2, podpiwniczony dom z garażem. Ile chciałby Pan za robociznę, ile trzeba liczyć za materiały? W niczym się na razie nie orientuję, ale zaczynam czytać i się dokształcać w tym temacie. Prosiłbym o szybką odpowiedź.
Valkiria / 195.116.188.* / 2010-03-08 13:06
Witam
Polecam system sunday jest to technologia oparta na konstrukcji szkieletu stalowego a co najfajniejsze w tym wszystkim masz dom w 3 miesiące.
Firma która mi to wykonywała nazywa się GoldenAge
polecam gorąco
pozdrawiam
rora / 145.237.126.* / 2010-02-10 12:27
surowy zamnkniety bez piwnic i na suchym stabilnym terenie to tak oczywiście bez szalenstwa z materiałami.
juzek2010212 / 83.30.95.* / 2010-02-09 18:09
Wprawdzie dom mam 165m2 + garaz, ale realnie, nie w super wysokim standardzie dom kosztowal mnie prawie 400 000zl. Za 150 000 mozesz wybudowac SSZ z najtanszych materialow. Dorzucisz drugie 150 000 i mozesz miec na gotowo w srednim standardzie.
mieteren / 79.186.208.* / 2010-05-20 08:35
A nie myślicie np o ocieplonym domku systemem szkieletowym?
Wyjdzie taniej.
Ps ważna jeszcze przy wyborze firmy budowlanej, która szuka pod wykonawców.
Tylko dziwne, że dom 120 m 2 plus garaż w firmie budowlanej, która do wybudowania bierze pod wykonawców dom z Działką na wsi w okolicach Toruń- Włocławek - Płock kosztuje 300.000 zł
Pilsener / 2010-02-09 14:04 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bez faktury: TAK
Z fakturą: NIE
magres / 87.205.67.* / 2010-02-09 14:00
Ja pobudowałem za 150 tyś dom 147 m . Dom z betonu komórkowego , ocieplony styropian 12cm , okna ,brama garażowa i wylane posadzki (bez instalacji ) dachówka cementowa i tynki wapienne w środku. Czyli taki stan deweloperski. Chciałbyś czegoś się dowiedzieć pytaj. Oczywiście cena bez działki
Maly Domek / 2011-01-11 19:55
Witaj Magres tez chcem tak tanio pobudowac dom i to duzo mniejsz.czy moglbys na maila napisac mi jak to zrobiles?z jakich materialow.czy brales ekipe czy sam budowales.kilka takich szczegolow.a i mozesz podac projekt domku jaki masz z jakiej strony to obejrze.bo szukam jeszcze projektu.pozdrawiam .Grzegorz
laaa / 188.146.127.* / 2010-12-30 15:11
i przez takie bzdurne wypowiedzi porwałam się z motyką na słońce i myślałam że 200 tyś to max za 100 m domek. na tą chwilę z dachem bez okien i drzwi kosztuje 140 tyś. obawiam się, że 300 tys będzie mało
pablo205 / 82.177.46.* / 2010-03-18 07:31
ja też mam ok 150 tys na budowe domu w łódzkim i mam nadzieje że mi to wystarczy na SSZ, możesz napisać jaki projektzdealizowałeś w tej cenie????
luz424 / 87.116.234.* / 2010-11-09 19:25
.wiem że po czasie pisze, ale właśnie skończyłem ssz. 138 m powieżchni użytkowej + garaż. Dom bez piewnicy, ściany z porothermu, strop terriva, dwa kominy, okna plastikowe 1,0, blachodachówka. Całość 140tyś. Wszystko robili fachowcy. Przynajmniej mam taką nadzieje gdyż uważam, że robota poszła im całkiem dobrze.
MS_Toruń / 77.253.62.* / 2009-12-10 22:43
Budowa systemem gospodarczym przewiduje koszt w granicach 2200-2500 zł za każdy metr kwadratowy ukończonego budynku. Oczywiście bez marmurów, solarów i pomp ciepła. Technologia tradycyjna, czyli porotherm. Stan surowy zamknięty to ok. połowa całej inwestycji. Jeśli przyjmiemy, że kompletny dom postawisz za 220-250 tys. zł, to spokojnie zamkniesz stan surowy w kwocie 150 tys. Wiem, że w Grudziądzu jest nietęgo z zatrudnieniem, więc robocizna będzie tańsza niż w większości dużych miast. W przypadku umowy z generalnym wykonawcą stawka za m2 wzrasta o ok. 500 zł.

Mam kilka bardzo przyzwoicie sporządzonych kosztorysów budów, które zostały potwierdzone operatem szacunkowym. Przeliczaliśmy je wspólnie z klientami w czasie przygotowywania wniosków kredytowych. Mogę podesłać do wglądu i przemyślenia. W razie potrzeby zostawiam adres mailowy: ostenil@wp.pl Pozdrawiam.
sylgru_melba / 93.109.211.* / 2011-06-22 19:22
Witam
Jezeli ma Pan jakis kosztorys domu praterowego ok 150m2+dwa parkingi pod dome (bo dzialka pochyla) bylabym niesamowiecie wdzieczna;)
Pozdrawiam
Maly Domek / 2011-01-11 20:02
witam.Jesli to mozliwe to poprosze o jakis kosztorys domku najlepiej takiego nie duzego maks do 100m2.dziekuje.Grzegorz
kukariusz / 88.220.40.* / 2009-12-10 23:19
Tak ,pod klucz ok.100m2(bez dzialki)- to bez problemu, chyba ze bedziesz cudowal to wydasz i 10xwiecej, przy rozsadku i sensownym projekcie mozesz wydac mniej.
(wiem to z praktyki-własnej)
chochla / 91.142.201.* / 2009-10-23 13:39
Witam,
Jestem po skończeniu stanu surowego otwartego.Dom budowała firma.Kosz do obecnej chwili wyniósł 265000. Powierzchnia uzytkowa 167m + piwnica 88 m.+tarasy ok 60m ,pod tarasem dość duża wiata. Obok na działce (w obecnym roku 2009 budowała moja bliska rodzina, dom mniejszy 125 całkowicie podpiwniczony kosztował ich 170000 ale systemem gospodarczym , i mieli dużo czasu aby zaangażować się w budowę.
Tak że różnica jest dość spora, ale mój dom jest dużo większy , i budowałem w 2008 r w najgorszym chyba czasie (najdroższe ceny materlów)
Uważam więć iz za kwotę 150000 można postawić stan surowy zamknięty , przy oszczednosciach i małym domku.
mistrz systemów budowlanych. / 92.119.28.* / 2010-10-25 22:14
witam.kochani,ja wiem że dzisiaj są czasy drogich domów,i jak ktoś pisze że buduje tanio to znaczy że kłamie,Zeczywistość jest inna,piszą do mnie młode małżeństwa i ludzie z którymi łączy mnie wieloletnia znajomośc,Jest ciężko,jak zawsze,a miało być inaczej,normalnie,miała by,c polska uczciwa,miało się w niej żyć dobrze,zasłużyliśmy po tym wszystkim co nam gotowali lata komuniśći,choć jak pamiętacie,gdy wybranokwaśniewskiego,wtedy polacy opamiętali się i chcieli wrócić do komunizmu,był taki okres,ale już było za pózno,a co się zmieniło dla zwykłych rodzin które mają małe dzieci,piszą do mnie ,ze dorywczo pracuje mąż,nie ma ubezpieczenia,bo prawo znowu w polsce,zwichnięte i zwichrowane,obserwując cały świat można,w jeden dzień wyłapać z każdego kraju dobre strony i zlłe,i dopasować do dobrego programu,Ale nie w polsce,komuś się ubzdurało,że my mamy za darmo charować aby przeżyć,a inni chrabiowie,muszą miećtyle żeby po piąte pokolenie w domu kasy nie zabrakło.EJ przecholowane już dawno,miala być polska nowa ,ale ale nie nowa dla niektórych.J znowu trzeba poprawiać,bo nie ma szans ,aby tak dalej bylo,Prosiłem was o kontakt,Przestancie budować na własną rękę jak was nie stać.Poto napisaliśmy program dla was wszystkich,my jesteśmy zabezpieczeni finansowo,pracujemy ,budująć domy,Chodzi o dodatkową pracę ,czy to takie trudne do zrozumienia,że bezrobocie likwidować można,poprzez wspłpracę was pracujących,Podstawa likwidacji,bezrobocia to otwarcie dla was pracy w którejbędziecie mogli się rozwijać i chować wasze pociechy.Ale proszę o opowiadanie o nas ,potrzebujemy ludzi ,kobiety dzieci rodziny,studenci,policjanci wszyscy nam są potrzebni.Do zlikwidowania bezrobocia potrzeba na początek,3000000tys zł,na jeden dom ,działki mam ,budując chcę aby ,rodziny mniej zamożne wpłacały na swoje konto 10 euro,na miesiąc.każdy w,g możliwośći,Tak można pokierowac ptacami i systemem że każdy polak może mieć swój domek i nie jest to mażeniem.To jest proste ,ale jak bardzo ludzie zamotali wam wgłowach ze nie ma dla was inndej drogi,za wasze małe wpłaty jako,udziałowców ludzie którzy niie mają pracy bęą wam budować ,Nie budujcie sami,a wszyscy razem,od tego zależy cena domów,i czy wszyscy zaczniecie zarabiać.absolutnie wszyscy ,nawet już ci co kradną nie muszą się narażać .program leczy wszystkich ,wiele razy mówiono ,ze nie można uszczęśliwić wszystkich,można,tylko trzeba być naprawdę zdolnym człowiekiem,i myśleć bardziej o ludziach jak o sobie,dzieło boże musi być wykonane,po przez moje ręce,dla biednych polskich rodzin,tych co nie stać na dom niech się raczą skontaktować ze mną w celu przeszkolenia.na skype ,,,gitarzysta32,e-majla,bogdan.szacon7@gmail.com-----i to wszystko,nic cię to nie kosztuje,a zobaczyszile,ile możesz zyskać.My nie ustąpimy,ale nie marnujcje czasu róbcie swoje a le wspołpracujcie z nami,kto pierwszy tan lepszy,my czekamy na wasze zainteresowanie .dziękujemy,
świetlisty / 83.26.100.* / 2010-12-23 20:47
Jesteś analfabetą, a przynajmniej nie znasz ortografii, czyli jesteś nieukiem. Ponadto tekst twój zalatuje radiomaryjną demegogią i cherakterystycznym katosekciarstwem. Ty nie pisz o domach, napisz o ogrodach niebieskich, czy czymś takim. Amen.
Marek. / 83.10.48.* / 2013-01-14 18:31
Brawo za komentarz
artur xxxxxx / 213.158.199.* / 2009-10-09 08:00
Pod warunkiem, że większość prac wykonasz sam i będzie to mały dom. :)
Ja wybudowałem za 250tys (+200tys działka)dom 170m2+garaż 40m2, ale musiałem się sporo przy tym napracować. Z zawodu jestem architektem, więc jakieś pojęcie miałem, ale i tak prawie wszystko na budowie robiłem pierwszy raz w życiu.
Radzę unikać tanich fachowców, narobią więcej szkód niż wynosi wartość ich pracy.
U1 / 85.112.219.* / 2009-10-09 15:35
Lepiej budować samemu?
artur xxxxxx / 213.158.199.* / 2009-10-09 18:23
To zależy od wielu czynników...
Jak się ma mało pieniędzy i trochę doświadczenia, przeważnie tak.
Jak się nic nie wie o budownictwie, lepiej sobie kupić gotowy dom i to z dużą ostrożnością.
@em / 217.113.228.* / 2009-10-09 07:23
niezly gosc
zagra i zbuduje

Najnowsze wpisy