Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

przeliczanie wcześniejszej emerytury nauczyciela

przeliczanie wcześniejszej emerytury nauczyciela

Jolanta235 / 95.50.30.* / 2013-01-02 09:33
Witam serdecznie,
Mam 59 lat (1954 rocznik) i mam przepracowane 23 lata w szkolnictwie. W 2008 roku przeszłam na wcześniejszą emeryturę w związku z likwidacją naszej placówki oświatowej.

Byłam w sierpniu zeszłego roku w ZUS-ie popytać czy mogę jakoś zwiększyć swoją emeryturę i nikt mnie nie powiadomił, żeby do końca 2012 roku złożyć wniosek o przeliczenie na starych zasadach.

Dzisiaj odwiedziłam ponownie ZUS i dowiedziałam się, że już tylko mogę mieć przeliczoną na nowych zasadach (i raczej nic mi to nie da).

Czy słusznie mnie poinformowano w ZUS-ie?
wiwan / 2013-01-02 11:55
NIE.

Od 2013 nie ma zmiany dotyczącej prawa do przeliczenia e. wcześniejszej.

ALE przeliczenie jest możliwe tylko w przypadku nabycia nowych okresów składkowych (np. praca na emeryturze) lub "odnalezienia", udowodnienia okresów ubezpieczenia, które nie zostały uwzględnione przy ustalaniu wysokości świadczenia.

Jako nauczyciel raczej nie dotyczy Pani sprawa zaliczenia lat "zerowych" do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia na skutek braku dokumentacji płacowej.

Wraz z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego- w Pani przypadku 60 lat i 5 do 8 miesięcy- w zależności od kwartału urodzin może Pani złożyć wniosek o przyznanie emerytury powszechnej- czyli liczonej na nowych zasadach, ale raczej nie będzie ona wyższa, niż otrzymywana wtedy e. nauczycielska.

Najnowsze wpisy