Forum Forum dla firmKsięgowość

Rozliczenie pracowników na zasadach ogólnych zamiast ryczałtu

Rozliczenie pracowników na zasadach ogólnych zamiast ryczałtu

skopek01 / 2015-01-27 19:52
Witam wszystkich.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą.

W sierpniu miałem w firmie inwentaryzację i prace porządkowe.

Zatrudniłem na 1 dzień 8 osób bezrobotnych na umowę zlecenie o wartości brutto 100 zł.

W związku z tym, iż nie zawieram umów poniżej 200 zł popełniłem wielbłąd :(

Rozliczyłem 8 osób w następujący sposób:

Brutto - 100 zł

Składka emeryt. - 9,76 zł

Składka rent. - 1,50 zł

Składka zdrow. - 7,99 zł

Składki pracodawcy (emer., rent., wyp.) - 18,19 zł

Zaliczka na podatek - 12,78 zł

Wypłaciłem netto - 74,75 zł

Do KPiR za każdą osobę zaliczyłem koszty w wysokości 100 zł + 18,19 zł.

Zgłosiłem te 8 osób do ZUS i opłaciłem składki. Opłaciłem podatek do US.



Przygotowując pity zorientowałem się, że powinienem rozliczyć umowy ryczałtem.

Czy przy ryczałcie powinienem odprowadzać składki do ZUS czy nie? Proszę o wyliczenie składek ZUS i podatku.

Proszę o poradę, co w tej sytuacji po kolei powinienem zrobić aby to jakoś odkręcić.

Z góry dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
szklarek / 2015-01-27 20:14
Ryczałtowe opodatkowanie zleceń do 200 zł dotyczy opodatkowania, nie wpływa na kwestię oskładkowania.
szklarek / 2015-01-27 20:32
Kwoty właściwe przy braku skł. chorobowej takie jak poprzednio, tyle że PIT = 18 zł, a do wypłaty zleceniobiorcy 62,75 zł
skopek01 / 2015-01-27 20:34
Dziękuję za pomoc.
Co w takim razie powinienem zrobić aby opłacone nieprawidłowo składki przenieść na konto tych zryczałtowanych i dopłacić różnicę + odsetki. Jak poinformować US o moim błędzie i jak to najlepiej odkręcić?
szklarek / 2015-01-27 20:52
Składki są naliczone prawidłowo, więc nic się w kwestii deklaracji do ZUS nie zmienia. PIT po prostu dopłacić, a po 2015 r. wystawić PIT 8AR.

Zleceniobiorców wezwać do zwrotu różnicy...

Jest jeszcze problem taki, że w PKPiR powinny być wystawione przez nich rachunki jako podstawa wypłaty wynagrodzenia i odprowadzenia składek.
skopek01 / 2015-01-27 21:13
Czy dopłacając PIT powinienem poinformować urząd dlaczego to robię, jakiś czynny żal czy coś podobnego? Czy muszę prosić Urząd aby jakoś przeksięgowali wpłaconą już kasę na inny cel? Jak zatytułować wpłatę?
Zleceniobiorców nie będę ciągał za te kilkanaście złotych :)
Mam od nich rachunki, z tym, że z błędami więc załatwię poprawne.
Zlecenie odbywało się we wrześniu 2014 r. Więc jak teraz dopłacę, to pewnie muszę wystawić PIT-8R do końca stycznia 2015r.
Wielkie dzięki za pomoc!
szklarek / 2015-01-28 10:53
Przecież dla PIT dany US ma jedno konto, 'cel' jest ten sam.
Co do dopłaty PIT z tych zleceń- trzeba policzyć, czy odsetki za spóźnienie nie wynoszą już tyle, że należy je uwzględnić przy dopłacie.

Czy wyjaśnienie- nie wiem. Byłoby potrzebne, gdyby wcześniej już doszło do wysłania zleceniobiorcom PIT 11, a urzędowi PIT-4AR.
skopek01 / 2015-01-28 13:46
Jeszcze raz dziękuję. Rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości. Pozdrawiam!

Najnowsze wpisy