Forum Forum prawneBankowe

śmierć matki, pieniądze na koncie ale także kredyt

śmierć matki, pieniądze na koncie ale także kredyt

dorota222 / 2008-04-06 11:44
witam !!!

moja matka zmarła, nie zostawiła testamentu, lecz na jej koncie pozostało 1500 zł, miała też kredyt, do spłaty pozostało 1400zł. czy bank ma prawo przejąć te pieniądze ? co powinnam w tej sprawie zrobić ? czy potrzebne jest jakies postepowanie spadkowe ? jestem jedyna corka, czy moge wyplacic pienadze ???

ps. nie jestem w zaden sposob zwiazana z ty kredytem, tzn. nie jestem poreczycielem
Wyświetlaj:
ODFiK Warszawa / 2008-04-07 11:05
Szanowna Pani!
Zgodnie z polskim prawem spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Konieczne jest ustalenie sposobu i kolejności dziedziczenia. W tym przypadku mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, ponieważ spadkodawca nie pozostawił testamentu. Oznacza to, że do kolejności dziedziczenia i wielkości udziałów spadkowych będzie miał zastosowanie kodeks cywilny.
Aby uzyskać stwierdzenie nabycia spadku (stwierdzenie faktu, że dana osoba może być i jest spadkobiercą) oraz dokonać działu spadku konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego.

W tym celu należy zgłosić się do sądu właściwego ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Z uwagi na ten fakt, należy złożyć wniosek do odpowiednio właściwego sądu rejonowego i załączyć niezbędne dokumenty jak wskazano w dołączonych, przykładowych wzorach pism procesowych. Należy pamiętać, że tak skierowane do sądu pismo procesowe powinno spełniać wymogi określone a art. 125 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego.
Warto zwrócić także uwagę na kwestię obowiązku uiszczenia podatku od spadku. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, spadkobiercy powinni złożyć zeznanie o nabyciu majątku w drodze spadku w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wówczas właściwy urząd skarbowy wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn.
Więcej na ten temat może Pani sie dowiedzieć korzystając z bezpłatnych porad prawno-finansowych udzielanych przez Ośrodki Doradztwa Konsumenckiego i Finansowego SKEF na stronie skef.pl
dorota222 / 2008-04-07 12:46
Bardzo dziekuje za odpowiedź

Mam jeszcze kilka pytań. A co gdy pobierze sie pewną kwotę pieniędzy ?? Czy mozna je jakos zwrócić??? Bo ja w oczekiwaniu na pieniądze z zusu pobrałam 1000zł (musiałam zapłacić za pogrzeb), teraz gdy już je odebrałam chciałabym je zwrócić i zrzec się spadku (nie che bowiem spłacać tego kredytu). Co w takiej sytuacji powinnam zrobić. Jakie pisma muszę złożyć ??? Czy wustarczy tylko jak zwróce jakoś te pieniądze do banku, czy musze iść do sądu z pismem że zrzekam się spadku ?? Co w takim razie z pieniędzmi z konta ??? Czy przejmuje je bank aby spłacić ten kredyt czy przepadną ?? Z góry dziękuje za pomoc.

Najnowsze wpisy