Forum Forum podatkowePIT

Sprzedaż akcji pracowniczych

Sprzedaż akcji pracowniczych

siwy0493 / 194.247.0.* / 2017-02-19 23:18
Witam, znajomy poprosił mnie o pomoc w rozliczeniu PIT-a tylko nie do końca wiem jak ugryźć temat sprzedaży akcji pracowniczych.
Ma on dochody z PIT-u 40A (emerytura) oraz ze sprzedaży akcji pracowniczych. Pytanie dotyczy tychże akcji, a mianowicie pokazał mi potwierdzenie sprzedaży tych akcji na których jest wartość transakcji oraz kwota podatku dochodowego. Czy ten dokument wystarczy do rozliczenia czy dostanie on jeszcze od spółki potwierdzenie tej sprzedaży w formie PIT-a?
Jeśli nie dostanie to czy dobrze rozumiem, że składa on pit 37 jako deklaracje z emerytury oraz pit 38 jako deklaracje ze sprzedaży tych akcji? Z czego z emerytury nadpłata/ do zapłaty będzie 0 zł, a z deklaracji 19% czyli ta kwota podatku dochodowego do zapłaty? Czyli podsumowując będzie miał do zapłaty te 19%?
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-20 08:59
Co do zasady DWA odrębne rozliczenia, bo mamy dwa odrębne w tym przypadku podatki- PIT wg. skali oraz PIT zryczałtowany.

1. PIT 37- nie ma konieczności jego rozliczania, gdyż PIT-40a z ZUS/KRUS/mundurowego ZE jest już rozliczeniem rocznym. Tylko jeśli ów emeryt chce skorzystać z jakiejś ulgi podatkowej (np. rehabilitacyjnej), preferencji (rozliczenie z żoną) albo uzyskał inne przychody rozliczane wg. skali (bo handlował na allegro, wynajmował garaż, dorabiał na zleceniu itp.) - musi wtedy dokonać rozliczenia rocznego obejmującego łącznie ww przychody lub wykazującego preferencję/ulgę.

2. PIT 38 - zasadniczo na podstawie PIT 8c, ale to zależy komu sprzedał owe akcje, czy były to akcje zdeponowane w biurze maklerskim, czy nie były one zwolnione z PIT.

Jeśli np. akcje sprzedał innemu akcjonariuszowi nieprowadzącemu dz. gosp., bezpośrednio (czyli np. byłemu koledze z pracy, na podstawie zwykłej umowy) to PIT-8c nie otrzyma - bo nabywca taki PIT-8c nie wystawia.
Wystawia go m.in biuro maklerskie, zakład pracy jeśli skupił te akcje.

19%- od dochodu. Są co do zasady przecież jakieś koszty nabycia akcji, które pomniejszają przychód, czyli zainkasowaną kwotę.
siwy0493 / 194.247.0.* / 2017-02-20 13:39
Mam takie potwierdzenie:
http://pl.tinypic.com/r/xmskf4/9
Kwota wypłaty została już pomniejszona o kwotę podatku.
wiwan / 2017-02-20 19:03
Nie będzie PIT-8c, nie rozlicza się PIT-38 w tej sytuacji. To nie akcje, ale jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Podatek PIT zryczałtowany- 'belkowe' odprowadzony i tyle.

Najnowsze wpisy