Forum Forum podatkoweVAT

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju w przypadku zwolnienia podmiotowego z VAT

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju w przypadku zwolnienia podmiotowego z VAT

Maniek1000 / 87.101.34.* / 2016-02-07 09:20
Witam serdecznie forumowiczów

Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą - serwis urządzeń elektronicznych oraz sprzedaż wysyłkowa poprzez m.in. serwis Allegro, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz chciałbym przynajmniej w pierwszym okresie działalności skorzystać z zwolnienia podmiotowego z VAT zgodnie z art. 113 ustawy o VAT:


"Art. 113.1. Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

2. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,

b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

c) usług ubezpieczeniowych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;"


Problem mój polega na tym, iż jak wynika z kilku dostępnych w internecie interpretacji Naczelników Skarbowych, oraz wypowiedzi właścicieli firm wlicza się przychód ze sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju do limitu 150 000zł, ale czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego? Skoro ustawa mówi o tym jasno że jest inaczej. Pytałem się telefonicznie w KIP, Pan stwierdził że taką sprzedaż wliczam w limit zwolnienia, poszedłem do Urzędu Skarbowego w moim mieście - tam dowiedziałem się po głębszych przemyśleniach od urzędnika, iż nie wliczam takiej sprzedaży w limit.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszelkie wyjaśnienia sprawy.

Najnowsze wpisy