Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek dochodowy od sprzezy mieszkania nabytego w drodze spadku

Podatek dochodowy od sprzezy mieszkania nabytego w drodze spadku

śnieżka / 83.17.51.* / 2009-04-25 08:49
Witam !
Mam pytanie: w jaki sposób wyliczyć podatek dochodowy przy sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku w 2008r. Sprzedaż nastąpiła w 2009. Było 8 spadkobierców. Od której kwoty wyliczyć podatek? Od kwoty która przypadła w udziale ( np: ostatni z spadkobierców otrzymał 1/32 spadku tj. ok 5000zł) czy tez od różnicy która zawiera się pomiędzy kwota zadeklarowana w US (przy wpłacie podatków od spadku) a rzeczywistą kwotą sprzedaży mieszkania ?
Mam nadzieje ze choć w trochę zostałam zrozumiana
Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-04-25 14:28 / Tysiącznik profesjonalny
"Szczególny sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów przewidziany jest w przypadku sprzedaży nieruchomości, które została nabyta w sposób nieodpłatny (np. spadek, darowizna). W takim przypadku za koszt uzyskania przychodu uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, poczynione w czasie jej posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej nieruchomości przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn".

Czyli uzyskany przychód ze sprzedaży można pomniejszyć o np koszty przeprowadzonego remontu (trzeba mieć faktury VAT) oraz o podatek od spadków i darowizn jaki został zapłacony w części dla tego mieszkania. Podatek dochodowy w przypadku tej sprzedaży trzeba będzie wykazać w zeznaniu PIT-36 (lub PIT-36L lub PIT-38) składanym do 30 kwietnia 2010 (to jest też termin jego zapłaty) :-))
13Jarek13 / 204.104.55.* / 2009-11-23 08:19
Mam takie pytanie odnośnie ww. tematu. Co w sytuacji kiedy nieruchomość jest obciążona hipoteka i innymi kredytami, które w chwili sprzedaży należy spłacić w pierwszej kolejności. Podstawą do obliczenia podatku jest wowczas kwoat sprzedaży pomniejszona o kwoty kredytów czy nie?
belladonna / 2009-11-23 19:53 / Tysiącznik profesjonalny
O spłacie kredytów mowa w ewentualnych ulgach, więc napisz kiedy została nabyta sprzedawana nieruchomość :-))
13Jarek13 / 2009-11-24 06:29
Ojciez zmarł w grudniu 2007, a orzeczenie sadu o nabyciu spadku mialo miejsce w 2008 roku. Sprzedaz nieruchomosci w 2009. Pozdrawiam i dziekuje
belladonna / 2009-11-24 19:55 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli jedyną ulgą przy tej sprzedaży jest ulga meldunkowa. Nie byleś zameldowany w tym mieszkaniu na pobyt stały co najmniej 12 miesięcy (i to nie tylko w okresie kiedy nabyłeś spadek, a w ogóle)? Bo może nie warto się produkować nad kosztami, jeśli skorzystasz ze zwolnienia z podatku na podstawie ulgi meldunkowej (muszę poskracać te moje wątki, bo coś tasiemcowate często wychodzą ) :-))
13Jarek13 / 2009-11-25 06:20
No niestety nie bylem zameldowany tam wiec o uldze meldunkowej nie ma mowy. Dziedziczenei mialo miejsca 'Z dobrodziejstwem inwentarza' wiec podatku od padku tez nie bylo. Zameldowana byla tam jedynie zona zmarlego (1 z 3 spadkobiercow)
Prosze o pomoc. Jarek
belladonna / 2009-11-25 17:25 / Tysiącznik profesjonalny
No niestety splata kredytów to ulga przy zwolnieniu, ale wg mnie nie ma zastosowania do tej sprzedaży.
Poczytaj to:
http://www.rp.pl/artykul/84346,84237_Od_poczatku_roku_inne_zasady_zwolnienia_z_podatku_dochodu_ze_sprzedazy_mieszkan.html

Najnowsze wpisy