Forum Forum prawneCywilne

zbycie akcji s-ki akcyjnej nabytych w spadku ...sposoby, podatki

zbycie akcji s-ki akcyjnej nabytych w spadku ...sposoby, podatki

nowyrekin / 2010-04-15 20:33
Czy ktos sie orientuje w jaki inny sposob mozna by uplynnic akcje (spolka nie notowana na gieldzie - 'zwykla' akcyjna) niz transakcja sprzedazy miedzy osobami fizycznymi tak zeby uniknac pelnego opodatkowania 19% (opodatkowana jest roznica miedzy cena nabycia a sprzedazy)?
Akcje byly odziedziczone w spadku wiec kazda cena to jest jakby pelen zysk w rozumieniu prawa bo cena nabycia jakby 0zł (tymczasem podatek od spadku -niemaly wtedy jeszcze - juz byl placony temu absurdalnemu panstwu)

Jednak moze istnieje inna droga ?...przez firme, darowizne ..spekuluje

Swoja droga...czy to jest ten element podatku "belki" czy tamten dotyczyl tylko obrotu na giełdzie ?
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-04-16 22:06
Kiedy ten spadek został nabyty (data), od kogo/przez kogo ( pokrewieństwo), jaka data emisji tych akcji ?
Inaczej trudno się ustosunkować.
nowyrekin / 2010-04-16 23:35
Dzięki za odzew :)
Spadek nabyty po zmarlej Babci - zostal podzielony notarialnie - jakos koncowka 2005 z tego co pamietam. W akcie notarialnym wlasciwie byla okreslona wartosc tych akcji.

Data emisji ..lata 90te trudno mi to teraz okreslic, a co jest tu wazne ?
H Szatkowski / 2010-04-17 11:28
Generalnie tak jak napisałeś 19% od dochodu ( wartość sprzedaży - koszty nabycia ), ale jest taki myk - akcje Babcia nabyła przed 1.01.2004 -nabrała tym samym ona, a w konsekwencji spadkobiercy prawo do zwolnienia od podatku dochodowego od ich zbycia. Pokrętnie ten wyjątek wytłumaczony, ale cytuję:
"Jednakże wyjątek od powyższej zasady przewidziany jest dla podatników, którzy nabyli akcje dopuszczone do obrotu przed 1.01.2004 r. Powyższe uprawnienie dla podatnika - potencjalnego spadkodawcy - wynika bezpośrednio z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. i art.. 52 ustawy o podatku dochodowym. Zasada ta, powinna więc mieć również zastosowanie do spadkobierców nabywających papiery wartościowe wchodzące w skład masy spadku, jako swego rodzaju prawo majątkowe o obiektywnie ekonomicznym wymiarze. Prawo to nabył spadkodawca, jako uprawnienie wynikające z określonych przepisów prawa podatkowego, które bezpośrednio wywarło wpływ, lub mogło wywrzeć jeżeli by on żył, na jego majątek powodując przysporzenie w postaci braku obowiązku zapłaty podatku. Uprawnienie to powinno więc być traktowane jako prawo majątkowe, o którym mowa w art. 97 Ordynacji podatkowej. Z tych względów sytuacja prawno – podatkowa podatnika powinna być rozpatrywana w uwzględnieniem przedmiotowego elementu stanowiącego prawo majątkowe, łącznie ze wszelkimi innymi przepisami wynikającymi z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nabycie przez spadkodawcę akcji przed 1.01.2004 r. jeżeli spełnione zostały warunki wynikające z art. 52 ustawy, nie powinno więc rodzić obowiązku podatkowego dla spadkobierców, z uwagi na to, że nabywają oni w drodze spadku majątkowe uprawnienie, z którego skorzystałby spadkodawca. Wszelkiego rodzaju nabycia akcji po 1.01.2004 podlegać będzie ogólnym regułom wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy powstanie więc na podstawie art. 30b ustawy, a spadkobiercy skorzystają ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy. Zgodnie z tym przepisem wolny od podatku dochodowego jest jedynie dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Pozostała część uzyskanego dochodu z odpłatnego zbycia akcji ustalona powinna być zgodnie z cytowanymi powyżej przepisami i podlegać powinna opodatkowaniu"

Poza tym, oczywiście jest możliwa darowizna bez podatku w I grupie podatkowej przy zachowaniu max. 6ciomiesięcznego terminu poinformowania US przez obdarowanego na druku DS-Z2.
nowyrekin / 2010-04-18 13:17
Dzięki wielkie za rzetelną pomoc. Te informacje pomogą mi na pewno się w tym dalej odnaleźć. Choc budzą wiele wątpliwości pewne kwestie np. czy były już takie przypadki, że ludzie w ramach tej "furtki" korzystali z tego czy od kogoś zależy decyzja czy może będzie się na łasce US (uznają to za słuszne czy będą mnie ścigać ;)
A jakiś czas temu sprzedałem pewną ilość tych akcji i wtedy zapłaciłem całe 19% i teraz widzę, że odliczając kwotę zapłaconego podatku od spadku byłoby to znacznie mniej - ciekawe czy mi zwrócą jak poproszę (naiwna nadzieja ;)

A skąd pochodiz cytat, z jakiejś książki ?
H Szatkowski / 2010-04-18 19:53
Cytat z egospodarka.pl, tytuł opracowania "Sprzedaż akcji otrzymanych w spadku a podatek".
Przypadki były, nawet tu na forum:
http://www.money.pl/forum/temat,11,332190,332190,15,0,podatek;za;sprzedaz;akcji.html

Najnowsze wpisy