Forum Forum prawneBankowe

Lamanie umowy kredytu hipotecznego przez bank

Lamanie umowy kredytu hipotecznego przez bank

adriel / 2008-11-05 17:27
Mam kredyt hipoteczny Własny kat w PKO BP. Jak w większości przypadków, wielkość raty jest ustalana raz na 3 miesiące w zależności od zmiany stawki referencyjnej oprocentowania (w moim przypadku jest nią EURIBOR 3M). W umowie (w części i paragrafie gdzie mowa o oprocentowaniu) mam zapis że Klient ma prawo złożyć dyspozycję zmiany stawki referencyjnej najpóźniej 7 dni przed końcem okresu jej obowiązywania. W październiku naliczono mi raty akurat na poważnej \"górce\" EURIBORu, w związku z czym złożyłem dyspozycje zmiany stawki referencyjnej, zaraz gdy EURIBOR zaczął spadać. No i tu zaczynają się schody. Najpierw Pani w moim oddziale stwierdziła że zapis ten nie dotyczy zmiany stawki na aktualna, tylko zmiany np. z EURIBOR 3M na EURIBOR 1M. Ta opcja byłaby nawet jeszcze korzystniejsza dla mnie, wiec natychmiast napisałem drugi wniosek o zmianę stawki na EURIBOR 1M. Ale Pani stwierdziła następnie że kredyty hipoteczne mogą być rozliczane w stawce 3M. Zażądałem wiec realizacji mojej pierwotnej dyspozycji i aktualizacji stawki. Nie mam jeszcze odpowiedzi ale mogę się założyć że będzie negatywna (ciekawe jaki powód wymyśla Cala historia wygląda jak klasyczna gra na czas.
Moje pytanie brzmi:
1. Czy moja interpretacja zapisu umowy jest poprawna?
2. Jak można wymusić na banku realizacje umowy która sami sobie wymyślili? Czy jest ktoś kto pośredniczy w takich sporach? Myślałem o rzeczniku praw konsumenta, czy to jest dobry pomysł? Zna ktoś lepsze (w sensie szybsze) rozwiązanie? Będę wdzięczny za wszystkie uwagi.
Wyświetlaj:
adriel / 2008-11-12 14:53
Czyżby nikt nic nie wiedział w tym temacie?
ODFIK Katowice / 83.22.218.* / 2008-11-13 14:14
Ciężko jest mi cokolwiek stwierdzić w tym temacie, musiałabym też widzieć umowę. Jeśli odpowiedź banku będzie negatywna a będzie pan uważał, że ma rację można złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego.

Najnowsze wpisy