Forum Forum finansoweKredyty

Udział w programie RnS a inwestowanie w nieruchomości

Udział w programie RnS a inwestowanie w nieruchomości

b3dnar / 2016-09-08 13:56
Jestem beneficjentem dopłat w programie RnS, w 2011 wziąłem kredyt na zakup mieszkania. Na chwile obecną pozostały mi 3 lata dopłat. Według warunków zapisanych w ustawie nie mogę uzyskać prawa własności innej nieruchomości mieszkalnej bez utraty dopłat.

Chcę otworzyć firmę, która będzie zajmowała się inwestowaniem w nieruchomości i ich wynajmem.
- Czy istnieje sposób, aby nie stracić dopłat w programie RnS?
- Czy zakup nieruchomości jako jednoosobowa działalność gospodarcza spowoduje utratę dopłat?
- Czy forma spółki z o. o. pozwoli na zachowanie dopłat?

Z góry dziękuję za pomoc w uzyskaniu odpowiedzi.
Być może ktoś wie, gdzie mogę dalej szukać odpowiedzi?
Wyświetlaj:
deodo / 31.179.153.* / 2018-12-04 11:32
Może skontaktuj się z https://www.big.biz.pl/. To jest firma inwestująca w nieruchomości. Może to jest dobry sposób na rozpoczęcie pierwszych kroków w na rynku? 🙂
wiwan / 2016-09-08 17:25
Zacznijmy od tego, kiedy w 2011 r. to nastąpiło.
Ograniczenia, o których Pan pisze wprowadzono nowelizacją ustawy - z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw.
Weszła ona w życie 31.08.2011 r. - dotyczy kredytobiorców zawierających umowy kredytowe po 31 sierpnia 2011 r., a także tych, którzy podpisali te umowy wcześniej, ale po 31 sierpnia nabyli lokal/dom.

Więc może w tym przypadku pytania są bezprzedmiotowe.
b3dnar / 2016-09-09 10:24 / portfel
Umowa kredytu 26.07.2011
Umowa sprzedaży w formie aktu (01.12.2011).

Także niestety dotyczy mnie wariant II: "... podpisali te umowy wcześniej, ale po 31 sierpnia nabyli lokal/dom."
wiwan / 2016-09-09 10:50
No to gorzej.

Moim zdaniem cel nabycia nieruchomości (najem, w ramach jednoosobowej DG) nie zmienia tego, że Pan jako kredytobiorca nabędzie nieruchomość, a więc spełni literalnie przesłankę utraty dopłat z art. 9, ust. 3, pkt. 2 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Jednocześnie inwestowanie takie przez spółkę z o.o., której byłby Pan wspólnikiem- tego zapisu by nie spełniło. Wspólnik spółki z o.o. nie jest właścicielem majątku tej spółki. Spółka z o.o. to osobny podmiot prawny względem osoby wspólnika.

Oczywiście dla bezpieczeństwa - przydałaby się interpretacja indywidualna ministra finansów, albo choć odpowiedź BGK na to pytanie.

Najnowsze wpisy

Kredyty samochodowe - najlepsza oferta: