Na skróty
Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ulga prorodzinna - czy małżonkowie mogą rozliczyć sie osobno i skorzystac z ulgi?

Ulga prorodzinna - czy małżonkowie mogą rozliczyć sie osobno i skorzystac z ulgi?

skomentuj
Lazybones / 62.87.210.* / 2013-02-18 08:34
Witam,
Ja moja żona mamy 3-letniego synka.
Mój roczny przychód to 60 tys. z kolei zony to 27 tys.Czy możemy rozliczyc sie osobno? i czy wówczas w takiej sytuacji zona moze skorzystac z ulgi na dziecko?
Wyświetlaj:
Emka0588 / 91.189.31.* / 2013-03-11 09:07
Czy przy osobnym rozliczaniu się, z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać oboje rodzice lub np. jedno odlicza sobie jedno dziecko, a małżonek drugie??
wiwan / 2013-03-11 13:00 / Tysiącznik na forum
Jeśli w trakcie roku podatkowego nie doszło do zmiany władzy rodzicielskiej czy innych kwestii uprawniających do skorzystania z ulgi, to podział ulgi pomiędzy rodziców jest dowolny.
Co wynika z art.27 f, ust. 4 ustawy o PIT.
Lazybones / 62.87.210.* / 2013-02-18 13:56
W sytuacji gdy moje i zony przychody są równe 87 tys. to wspolne rozlicznie odpada gdzy stracimy mozliwosc skorzystania z ulgi na dziecko. A co w przypadku gdy rozliczymy sie osobno? Wowczas zonie bedzie przysługiwało odlicznie?
belladonna / 2013-02-18 19:08 / Tysiącznik profesjonalny
Obecnie warunków dochodowych nie ma w zagadnieniu posiadania jedyneaka, a te co będą za 2013 mówią o:
"1) jednego małoletniego dziecka - kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, jeżeli dochody podatnika:
a) pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 zł",

czyli 87 tyś. nie przekracza 112 tyś :)

Nie ma znaczenia osobny, czy wspólny... oby suma DOCHODÓW rodziców nie przekroczyła 112 tyś (przychód to nie dochód) :)
belladonna / 2013-02-18 09:02 / Tysiącznik profesjonalny
Wymogi dochodowe przy jedynaku to temat na (za) rok 2013. Na razie za 2012 bez zmian.
Wspólny PIT to wybór, a nie mus. Możecie osobno, obojętne kto odliczy, byle nie odliczyć więcej jak 1112,04 (bo tyle wynosi ulga na jedno dziecko) :)
jkl583 / 88.199.232.* / 2013-04-11 18:59
No dobrze, ale jeśli dochód jednego małżonka jest wysoki, a drugiego niski, to czy rozliczajac się oddzielnie ten drugi może sobie odliczyć ulgę na dziecko? (tak, wiem, za 2013)
belladonna / 2013-04-11 19:27 / Tysiącznik profesjonalny
Jeżeli ten z niskim nie znajdzie pokrycia dla całej ulgi w swoim PIT (w obliczonym podatku pomniejszonym o zdrowotne), odlicza do pokrycia, a drugi rodzic może resztę :)
Lazybones / 62.87.210.* / 2013-02-18 09:10
a w naszym przypadku nie ma znaczenia, że na sz łaczny przychód to 87 tys?
Z góry dziekuje za odpowiedź.
skomentuj

Najnowsze wpisy