Na skróty
Forum Forum podatkowePITUmowy o dzielo w 2013

Umowy o dzielo w 2013

skomentuj
natka / 89.71.74.* / 2012-11-03 18:34
Witajcie,

Bardzo prosze o pomocw ponizszym temacie - mam nadzieje, ze nic nie pomieszalam i przeslane informacje sa wystarczajace.

Biorac pod uwage zmiany w rozliczaniu umow o dzielo od 2013 (wprowadzony limit na odpisanie kosztow uzyskania), chcialabym zapytac jak wygladalby przy rozliczeniu rocznym PIT 2013 nastepujacy scenariusz:

- umowa o prace 1150 PLN/miesiecznie NETTO
- umowy o dzielo na laczna sume 20 000 PLN/miesiecznie NETTO

Umowy o dzielo sa skonstruowane tak, ze biora pod uwage 50% koszty uzyskania, a wiec de facto zaliczka na podatek wynosi 9%.

Biorac pod uwage nowy limit kosztow uzyskania oraz wejscie w 2 prog podatkowy, ile podatku trzeba bedzie DOPLACIC Urzedowi Skarbowemu przy rozliczeniu PIT za 2013? Gdyby udalo sie to opisac krok-po-kroku, co i za ile... bylabym BARDZO wdzieczna.

Z gory bardzo dziekuje za pomoc.

natka
Wyświetlaj:
NeoSeed / 109.243.173.* / 2014-08-19 06:21
Ile zapłace zus i podatku od pracownika zarabiającego 5 tyś do ręki na umowe o dzieło
wiwan / 2014-08-19 11:22 / Tysiącznik na forum
To zależy, czy jest on jednocześnie na etacie u zamawiającego dzieło oraz od tego, czy umowa dzieło przewiduje również przekazanie zamawiającemu praw autorskich do niego itp. okoliczności uzasadniających wyższe zryczałtowane KUP.
SpokoLoko81 / 83.6.181.* / 2013-01-11 08:48
Interesuje mnie sytuacja w której przychód mam z dwóch źródeł - umowa o pracę i umowa o dzieło. Załóżmy, że z samej umowy o pracę osiągam limit 85,5 tyś. zł. Czy w związku z tym przychód z umów o dzieło będzie objęty 50% uzysku dochodów czy od razu będzie naliczane 100%? A konkretniej, czy dla dla wyliczeń ograniczeń dla umów o dzieło brane są przychody tylko z umów o dzieło, czy całość dochodów, również tych z innych źródeł? Z góry dziękuję za pomoc.
wiwan / 2013-01-11 11:00 / Tysiącznik na forum
Limit KUP ( 42.764 zł )umożliwiający stosowanie 50% stawkę KUP dotyczy KUP z różnych źródeł (np. dzieło, etat) ale tylko z tytułów:

przeniesienia prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
- praw autorskich oraz praw pokrewnych przez artystów wykonawców, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Czyli tych zdefiniowanych w art.22, ust. 9 ustawy o PIT.

np. jest możliwa sytuacja, gdy ze stosunku pracy część wynagrodzenia podlega 50% KUP, a część normalnym zryczałtowanym
i nie każde dzieło ma 50% KUP.

Tu dokładna zmiana - nowela ustawy o PIT i kluczowy nowy ust. 9a art.22:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;24;pazdziernika,dziennik,ustaw,2012,000,1278.html
belladonna / 2012-11-04 09:58 / Tysiącznik profesjonalny
Podstawą opodatkowania jest dochód BRUTTO pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne. A dochód brutto to przychód minus koszty. Nie można wyliczać podatku od dochodu NETTO, bo ten jest już pomniejszony o podatki.
Chcąc wiedzieć co i jak musisz przede wszystkim znać kwoty przychodu, KUP, składek :)
A tutaj:
http://www.portalkadrowy.pl/place/aktualnosci-place/aktualnosci-place-2012/50-koszty-uzyskania-przychodow-z-tytulu-praw-autorskich-beda-objete-limitem-od-2013-r--278435.html
pisze o co chodzi z limitem na 50% KUP :)
natka / 89.71.74.* / 2012-11-04 11:59
Dzięki za odpowiedź.

W takim razie załóżmy umowy tak:

Brutto: 274 700 rocznie
Koszty uzyskania: 137 350 rocznie
Zaliczka na podatek: 24 700 rocznie

Składek ZUS w tym przypadku oczywiście nie ma.

Chodzi o to, że umowa nie zakłada przekroczenia ani limitu KUP (widać, że z umów będzie to 137 350, czyli znacznie przekroczony limit) ani wejścia w 2 próg podatkowy.

Czy mam to zgłaszać stronie z którą podpisuję umowę w momencie przekroczenia (i wtedy wystawia się umowy przewidujące przekroczenie limitu?) czy robi się to na koniec w rozliczeniu rocznym?

Zakładam, że to drugie (ale być może źle), no i chciałabym wiedzieć ile w takim razie musiałabym (teoretycznie) dopłacić z tytułu przekroczenia obu limitów. Oczywiście orientacyjnie.

Jeszcze raz dziękuję za ewentualną pomoc.
belladonna / 2012-11-04 15:46 / Tysiącznik profesjonalny
Przy umowie o pracę płatnik pobiera zaliczki wyższe po przekroczeniu I progu. Co będzie przy ograniczeniu tych kosztów 50% zobaczymy (chociaż wątpię aby u płatników coś się zmieniło). A mając z pracy miesięczny przychód brutto z tym co podałaś z umowy o dzieło, to w PIT do zapłaty jakieś 27 573 zł :)
belladonna / 2012-11-04 15:47 / Tysiącznik profesjonalny
ale napisałam miesięczny przychód 1600 zł miało być :)
natka / 89.71.74.* / 2012-11-04 21:01
Bardzo dziękuję za pomoc! :)
skomentuj

Najnowsze wpisy