Forum Polityka, aktualnościKraj

Urlop wychowawczy. Komu przysługuje i ile trwa?

Urlop wychowawczy. Komu przysługuje i ile trwa?

Wyświetlaj:
kkosmitka / 78.8.112.* / 2015-04-25 13:25
witam. chciałabym wiedzieć co w takiej sytuacji:
ma urlop wychowawczy do 22.04. W styczniu dostaje wypowiedzenie (3 mies.) z powodu likwidacji firmy do końca kwietnia. i wszystko jest cacy, póki szef nie zmienia zdania na tydzien przed tym terminem i postanawia na 2 miesiące zawiesić dzialalnosc, i dopiero później ja zlikwidowac.
Wg PIP (podobno) moje wypowiedzenie jest w takiej sytuacji niezgodne z przepisami. Szef chciałby, zebym zlozyla wypowiedzenie za porozumieniem, bo nie może się zawiesić z pracownikiem. ale mi zależy na wpisie, ze zostałam zwolniona z powodu likwidacji pracodawcy.

jak to faktycznie jest?
będę wdzieczna za szybka odpowiedz. pozdrawiam
Bobena / 83.27.213.* / 2015-03-27 06:28
Co mi po wychowawczym niepłatnym. :( Z jednej pensji nie damy rady przeżyć-opłaty,leki,paliwo,jedzenie,do tego maluszka mleko,pampersy,ubranka itd.,mimo,że kupuje się gdy okazja,używane,dostaje się trochę.Z drugiej strony do pracy nie mam powrotu jak to mi oznajmił pracodawca,nie wiem kiedy znajdę nową,nie wiem co ze żłobkiem publicznym,na instytucję dziadków nie mamy co liczyć,mąż podwyżki nie dostanie... :( I jak tu marzyć o drugim dziecku,a czas upływa?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
andrzejkula1 / 217.173.195.* / 2015-03-31 10:45
Bardzo słuszne uwagi. Takie zmiany jakie proponuje rząd to pic na wodę i fotomontaż i kiełbasa przedwyborcza nie mająca nic wspólnego z polityką prorodzinną. Nikt za przeproszeniem dwóch otworów doprawadzającego i odprowadzającego pokarm z organizmu kołkiem nie zatka. A gdzie pozostałe koszty utrzymania?. Jak dalej będziemy zarabiać jak w Bangladesz, to niestety sami tego problemu nie rozwiążemy i tu pomoc naszych wybrańców narodu jest niezbędna, również w zapewnieniu miejsca pracy i kontynuacji tej pracy po powrocie z urlopów macierzyńskich. Tak, że nic tylko w tym ponoć cywilizowanym kraju tylko rodzić dzieci tylko wcześniej przejść na islam i zwyczaje stosowane w państwach arabskich basenu morza śródziemnego. Tam się mnożą jak króliki stawiając na ilość a nie na jakość. Na pewno któremuś z rodziny się uda droga życiowa, a pozostałych wyposażyć w łódkę , tratwę i przez Bornholm do Szwecji wzorem zaczerpniętym z wspomnianych krajów. Niech się inni nami martwią, a my stworzymy enklawy polskie jak to robią ci, którym za męczarnie w Kiejdanch płacimy odszkodowania.
Logic / 178.36.202.* / 2015-03-26 11:53
W dzisiejszych realiach nauczyciel po urlopie zdrowotnym nie dostanie godzin. Czasy, tak nagłaśnianych przez media, leniwych nauczycieli dawno się skończyły ze względu na widmo bezrobocia przez niż demograficzny.
M_aciek / 78.8.81.* / 2015-03-26 11:42
Jestem nauczycielem i mi również przysługuje, jak każdemu nauczycielowi, 36-miesięczny urlop na tzw. poratowanie zdrowia. Gwarantuje nam to "karta nauczyciela". Wielkie mi co...
hek / 79.185.248.* / 2015-03-26 20:26
mam 53 lata, ukończyłem dwa kierunki na dwóch różnych uczelniach, pracuję od 25 roku życia w tym ponad 10 lat prowadzę własną działalność. Zatrudniam 9 osób. Przez okres aktywności zawodowej nigdy nie byłem na zwolnieniu lekarskim i nigdy nie wykorzystałem 26 dni urlopu. Pracując dla kogoś nie miałem czasu na urlop i prowadząc własną działalność też nie mam. Nie oczekuję wsparcia z budżetu państwa, nie oczekuję podwyżek minimalnej płacy, etc. Oczekuję normalnych warunków życia i możliwości prowadzenia działalności bez względu na opcję rządzącą.
xxx500 / 212.67.133.* / 2015-03-26 19:07
Za swoje lenistwo jeszcze kase dostaniesz. Tylko pozazdrościć. A ciągle stękacie jak wam źle i jak mało zarabiacie. Zapraszam na etacik do zwykłej firmy. Wtedy porozmawiamy o prawdziwej pracy.
rozczarowana mama / 217.99.67.* / 2015-03-26 11:41
Zapomnieliscie dodać, ze jest luka i pracodawca może zwolnić kobietę w trakcie wychowawczego jeśli zlikwiduje stanowisko. I nawet sąd nie pomoże. Taki to w Polsce okres chroniony
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-03-26 11:57
Likwidacja stanowiska sama w sobie nie daje możliwości zwolnienia pracownika (niekoniecznie kobiety) w czasie u. wychowawczego.
Daje- jeśli odbywa się to przy upadłości/likwidacji pracodawcy, czyli okoliczności likwidacji zasadniczo ...wszystkich stanowisk.
Albo- jeśli odbywa się to na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.

Nie jest to luka. Ustawa ta jasno o tym mówi.
Kris259 / 37.128.120.* / 2015-03-26 11:17
to na co jest ten urlop wychowawczy jak kobieta nie dostaje za ten okres żadnego wsparcia finansowego?
że co? ze może po jego okresie do pracy wrócić fajnie nie dostaje żadnego wynagrodzenia ..... ze liczy się do lat pracy i podatek jest płacony przez państwo no spoko ale jak sobie na bezrobocie pójdzie po macierzyńskim to będzie jakieś środki miała a tak to nic..... zachęcacie do zwiększenia dzietności polek nie ma co.
szklarek / 2015-03-26 11:31
Dostaje wsparcie ubezpieczeniowe w postaci składki emerytalnej, rentowej i zdrowotnej w tym czasie, finansowanej z budżetu. No chyba, że podejmie w tym czasie zarobkowanie- czyli uzyska inny tytuł do ubezpieczeń.

Najnowsze wpisy