Forum Forum podatkowePIT

Wezwanie o Pit-36

Wezwanie o Pit-36

drn / 213.77.117.* / 2014-06-10 20:30
Witam,
Dzisiaj dostałem wezwanie bym złożył zeznanie podatkowe PIT-36, tylko że ja nie prowadzę działalności gospodarczej?
Pracowałem w 2013 roku na umowy zlecenia (student) online w sieci. Miałem podpisane umowy z firmami jak osobami fizycznymi.
Firmy odprowadzały za mnie podatek, natomiast z umów z osobami fizycznymi odprowadzałem sam. Z pośpiechu nie dodałem dochodu z tych umów i ile odprowadziłem podatku. I dzisiaj dzwoniłem do Urzędu skarbowego w tej sprawie . Powiedzieli mi że wpłaciłem sam na podatek 275 zł, i twierdza iż prowadzę działalność gospodarcza bo odprowadziłem sam podatek a nie firma za mnie. Pan powiedział mi bym wysłał do nich korektę pit-u 37 i pit 36? Ale co ja mam uzupełnić w 36 jak nie mam działalności??
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-06-10 21:39
1. abstrahując od DG- rozliczyłeś się na niewłaściwym formularzu, właściwym był PIT 36 (nie jest on jedynie dla prowadzących DG) ze względu na brak obowiązku zaliczek przy zleceniach dla osób fizycznych nieprowadzących DG no i pominąłeś część dochodów jak rozumiem. Stąd wezwanie do korekty i właściwego formularza.

w rozumieniu ustawy o PIT zlecenia z firmami stanowią inne źródło przychodu niż z osobami fizycznymi nieprowadzącymi DG. Oba źródła powinny być wykazane w PIT 36, tyle że w osobnych wierszach (cz. D1 wiersz 5 i 8) z innymi KUP.

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-36/

2. Natomiast jeśli rzeczywiście dochodzi kwestia uznania przez fiskus, że rozmiar, częstotliwość itd. Twojej działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących DG wskazuje na niezarejestrowaną DG to sprawa jest grubsza-naruszenia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przepisów karnych skarbowych oraz podatkowych.
drn / 213.77.117.* / 2014-06-10 22:38
czemu 2 razy mi to wysłałeś?
drn / 213.77.117.* / 2014-06-10 22:07
2. Miałem 3 umowy z firmami, i 1 z osobą fizyczną (na okres 4 miesiąc). Wiec raczej nie wskazuje to na niezarejestrowaną DG.

Więc:
Mam uzupełnić pit 36 uzupełniając o umowy z firmami i umowę z osobą fizyczna? I wysłać?

Wysłać też korektę pit-u 37? I w pole umowy zlecenia wpisać przychód z umowy z firm, a w rubrykę inne źródła dochodu wpisać dochód z umowy z osobą fizyczna?
wiwan / 2014-06-10 22:33
Tak, rozliczyć się na PIT 36, zaznaczając że to korekta. Na osobnym piśmie- powód korekty. Może być jednozdaniowy- błędny formularz, nieuwzględnienie części dochodów.

W opcji elektronicznej powód podaje się na formularzu ORD-ZU.

W tej sytuacji najpierw korygowanie PIT 37 do wartości zerowych chyba byłoby bezsensowne, ale nie jestem praktykiem urzędowym.

W związku z "przebąkiwaniem" o tej DG może warto to jednak uczynić osobiście i od razu dopytać w dziale podatku dochodowego, czy dobrze zrozumiano ową telefoniczną informację.

A no i 'czynnego żalu' on line nie wyrazisz...
drn / 213.77.117.* / 2014-06-10 22:44
wiwan,
Ciężko mi będzie złożyć go osobiście sesja codziennie egzaminy a nie studiuje blisko swojego US.

kazali mi wysłać pocztą deklarację.
Więc wypełnię elektronicznie i wydrukuje a następnie wyślę listem poleconym priorytetowym.

Mam pytanie co do wpisywanie podatku który odprowadzałem przez 4 miesiące gdzie go wpisać chodzi mi o strony 5 i 6
wiwan / 2014-06-11 09:04
Część N-3.
Ps. Na przyszłość- z takich zleceń z osobą fizyczną nieprowadzącą DG nie ma obowiązku odprowadzać zaliczek w ciągu roku. Wynika to z art. 44, ust. 1c Ustawy. Jeśli jednak nawet omyłkowo zaliczkę za danym miesiąc odprowadzi- musi już konsekwentnie to czynić do końca roku ( za miesiące, w których taki dochód uzyska).

Przypominam o dwu załącznikach pisemnych w takim razie:
- wyjaśnienie powodu korekty
- 'czynny żal'- wytłumaczenie, że że absolutnie nie chodziło o uszczuplenie podatku, że brak wiedzy itp.

http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/instytucja;czynnego;zalu;jak;skorzystac,75,0,1283659.html

No i dopłata podatku + odsetek za okres od 1 maja.

Tu kalkulator:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

Zaokrągla się do pełnych złotych. Jeśli wyjdą niższe niż 9 zł (formalnie 8,70) nie płaci się ich.

Najnowsze wpisy