Forum Forum dla firmKsięgowość

wynagrodzenie zakwestionowane przez ZUS

wynagrodzenie zakwestionowane przez ZUS

prezes7513 / 77.253.41.* / 2014-12-06 10:02
Dzień dobry. Zatrudniłam pracownicę na podstawie umowy o pracę. Pracownica zaszła w ciążę.Podczas kontroli ZUS zakwestionował wysokość jej wynagrodzenia i obniżył je do minimalnego. Proszę o pomoc jak mam postąpić? Czy pracownica ta ma mi oddać różnicę pomiędzy pobranym wynagrodzeniem a ustalonym przez ZUS? Co z nadpłaconymi składkami ZUS (Zus nakazał złożenie korekt deklaracji od poczatku zatrudnienia czyli od stycznia 2014) ? Mam je oddać pracownicy? Doliczyć do jej przychodu? Opodatkować i znowu oskładkować? Co z kosztami w mojej firmie? Co z Pitem-4 i Pitem-11? Wszystko jest w 2014 roku. Proszę o pomoc
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-12-06 10:26
To dość egzotyczna sytuacja, ale zdarzająca się. Jaki powód decyzji jest w owej decyzji ZUS podany ?

Na pewno Zakład ma tu możliwość prawną tego zakwestionowania wynikającą z art. 41 i 86 ustawy o syst. ub. społecznych.

Na pewno- jak od każdej decyzji Zakładu można się odwołać, podając kontrargumentację. Jeśli Zakład sam z siebie jej nie uwzględni i nie zmieni decyzji- to sąd pracy/ub. społecznych zadecyduje. Z decyzją sądu ( o ile bez apelacji ) rzeczywiście trzeba będzie dokonywać wszystkich korekt, pracownicę wezwać do zwrotu- a w razie odmowy dochodzić tego w osobnym procesie cywilnym.

Ważne w tym kontekście jest to:
- kiedy pracownica 'poszła' na chorobowe, tzn. jak szybko od powstania tytułu do ubezpieczenia
- od kiedy jest na zasiłku macierzyńskim
- czy jest jedyną pracownicą, jeśli nie- jak wyglądają zarobki innych pracowników. chodzi o relację jej zarobków- do zarobków innych w firmie.
prezes7513 / 77.253.41.* / 2014-12-06 23:14
Pracownica nie będzie się odwoływać ani ja jako płatnik. Teraz pytanie jak rozwiązać to podatkowo
szklarek / 2014-12-08 14:03
Jeśli zwróci - ująć w przychodach firmy w miesiącu faktycznego zwrotu, zwrotów (jeśli będzie to w ratach).
Jeśli będzie nadal pracownicą i wyrazi zgodę na potrącanie nadpłaty wynagrodzenia - po prostu zwrot będzie się ciągnął, i znajdzie odzwierciedlenie w bieżących dochodach do opodatkowania i w zaliczkach. PIT 11 i 4R za 2014 nie podlega korekcie- odzwierciedla faktycznie wypłacone kwoty.

Z kolei powstała w ZUS nadpłata składek- jeśli zostanie fizycznie zwrócona:
- pracownicy- stanowić będzie dochód ze stosunku pracy- należy wystawić PIT 11, nawet jeśli nie będzie już zatrudniona.

Najnowsze wpisy