Forum Forum emerytalneZUS

Wypadek w pracy a odszkodowanie

Wypadek w pracy a odszkodowanie

skrobi2 / 2015-04-20 10:54
Witam.

Niedawno doznałem wypadku w pracy spadłem z drabiny i złamałem kostkę przyśrodkową w nodze pojechałem do szpitala założono mi gips i kazano mi przyjść za 2 tyg na kontrole po 2 tygodniach okazało się że jest to złamanie z przemieszczeniem i noga będzie operowana.

Więc mam pytanie ile % uszczerbku na zdrowiu mogę się spodziewać od ZUSu ?
wiwan / 2015-05-04 11:07
Zacznijmy od tego, że:
- konieczne było/jest postępowanie powypadkowe i uznanie tego wypadku formalnie za wypadek w/przy pracy.
- nieco za wcześnie- bo odszkodowanie dotyczy trwałego/długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a więc utrzymującego się min. 6 miesięcy.

Do rzeczy Rozporządzenie* przewiduje tu:

Złamanie kości podudzia – w zależności od zniekształcenia,
przemieszczenia, powikłań wtórnych, zmian troficznych
i czynnościowych kończyny itp.:
a) ze zmianami lub skróceniem do 4 cm: 5–15%
b) z dużymi wtórnymi zmianami lub ze skróceniem od 4 cm do 6 cm: 15–25%
c) ze skróceniem powyżej 6 cm lub bardzo rozległymi zmianami wtórnymi i dodatkowymi powikłaniami
w postaci przewlekłego zapalenia kości, przetok, zmian troficznych skóry z owrzodzeniami, stawów rzekomych,
ubytków kostnych i zmian neurologicznych: 25-50%

+ ewentualnie:

Uszkodzenia tkanek miękkich podudzia, uszkodzenia ścięgna Achillesa i innych ścięgien – zależnie od rozległości
uszkodzenia, zaburzeń czynnościowych i zniekształceń
stopy
5–20%

*Rozporządzenie
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania
przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania

Najnowsze wpisy