Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskoczony

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskoczony

Wyświetlaj:
bolo473 / 83.29.255.* / 2016-07-05 14:10
Bednar ty komunistyczny parchu przestań rozdziawiać twoją ohydną SLD-owską gębę!!!
Mirtoma / 195.212.29.* / 2015-11-06 12:47
Jeżeli to były środki publiczne to mam kilka pytań:

1. Dlaczego te środki przez tyle lat nie podlegały procedurom przetargów publicznych?
2. Dlaczego firmy (PTE) obsługujące środki z udziałem ponad 50% środków publicznych (a pewnie to było tam 100% takich środków) nie podlegały takim zasadom jak spółki Skarbu Państwa - czyli limitowane wysokości wynagrodzeń itp.
3. Czy TK skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w związku z niezgodnym z prawem zarządzaniem środkami publicznymi w okresie 14(!) lat?
4. Czy istniejący kadłubek OFE nadal może prowadzić swoje okrojone działania na środkach publicznych łamiąc prawo w zakresie zarządzania środkami publicznymi?
5. Dlaczego przez kilkanaście lat obywatele RP byli okłamywani, że mają odkładane osobiste środki, pracujące na ich przyszłe emerytury, że będą to środki dziedziczne itp. ?
woj. / 78.9.148.* / 2015-11-06 10:21
U lewaków kasa na waszych kontach też nie jest wasza.
obPol / 62.133.132.* / 2015-11-05 19:57
Autor ma racje. Nie jest istotne czy OFE było dobre czy nie. Była umowa spoleczna (czesc społeczeństwa na początku jak powstawalo OFE) mogla wybrać ZUS/OFE i ta czesc społeczeństwa miała wybor który gwarantowal im w OFE prywatność srodkow. Te umowę złamano czyli znacjonalizowano te srodki i dodatkowo podważono zaufanie do Panstwa. Bazujac na takiej decyzji TK w ten sam sposób teraz Panstwo może nacjonalizować inne srodki prywatne. Wlasciwe nie tylko Panstwo banki tez mogą sobie nagle zmieniac np warunki twojej umowy bez zadnych kosekwencji.
Borsuk01 / 80.54.48.* / 2015-11-05 19:38
Trybunał Konstytucyjny winien być gwarantem praworządności i przestrzegania Konstytucji RP w państwie i ostatnią instancją broniącą obywateli przed niegodziwością władzy i uchwalonymi w parlamencie bublami legislacyjnymi. O tym należy pamiętać. Nie można w imię poprawności budżetu łamać postanowień zawartych w Konstytucji RP, która jest najwyższym obowiązującym aktem prawnym i nadrzędnym w stosunku do uchwalanych ustaw, w tym ustawy budżetowej. Ustawa budżetowa zaś winna być tak skonstruowana, by była zgodna z ustawą zasadniczą i spełniała wszystkie zagwarantowane w niej prawa obywateli.
Do tej pory byłem przekonany, że Trybunał Konstytucyjny jest / jak nos od smarkania / do orzekania, czy przepisy uchwalonych ustaw są zgodne z Konstytucją RP, czy też nie. Czyżby o tym zapomniał przewodniczący TK pan sędzia Rzepliński? Bo co można sądzić o tym , jeżeli TK kilka miesięcy temu zwrócił się do premiera z pytaniem, jakie będą koszty dla budżetu w przypadku stwierdzenia ewentualnej niekonstytucyjności ustawy o zmianach w OFE? Co to miało znaczyć? Czyżby, jak podejrzewałem, Trybunał miał stwierdzić stan faktyczny w zależności od zapotrzebowania rządu i wydać werdykt o konstytucyjności ustawy? Pewnie się myliłem, chociaż okoliczności na to wskazywały.
Już samo pytanie było tak zadane iż sugerowało, że w zależności od sytuacji Trybunał może wydać jedno z dwóch nawzajem wykluczających się orzeczeń. To zaś mogło świadczyć o ewentualnym kupczeniu i naginaniu prawa w zależności od zapotrzebowania rządu i ze szkodą dla obywateli. Tak być nie powinno. Już wtedy myślałem, że jeśli moje przypuszczenia by miały się potwierdzić, to należałoby powołać nowy skład tego gremium.
Wydany w dniu 04.11.2015r. przez Trybunał Konstytucyjny wyrok w powyższej sprawie jest spełnieniem moich wcześniejszych obaw i nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że organ ten nie spełnia należycie pokładanych w nim nadziei. Mówi się, że nad wyrokami sądów nie powinno się dyskutować. To po jaką cholerę jest tyle uzasadnionych apelacji w wyniku czego są uchylane wyroki przez sądy wyższej instancji? Świadczy to o tym, że niektóre wyroki są błędne i niesprawiedliwe. Należy skończyć z tym, że wyroki są wydawane w zgodzie z własnym sumieniem / czasami partyjnym / nie zaś w zgodzie z literą prawa. Moją tezę potwierdza fakt, iż na 15 sędziów składu orzekającego trzech z nich miało zdanie odrębne. Tacy sami fachowcy a byli innego zdania. Coś tu jest nie tak. Uważam, że w tak kluczowej sprawie wyroki winny być jednogłośne.
Osobiście sądzę, że w tej konkretnej sprawie Trybunał nie kierował się dobrem ogółu społeczeństwa lecz interesem budżetu państwa co jest pogwałceniem Konstytucji RP. Tu niestety mocno się zawiodłem. Według mnie TK miał pełne podstawy by orzec o niekonstytucyjności Ustawy o reformie OFE, jednak z uwagi na dobro państwa i budżetu utrzymać ją w mocy do chwili jej nowelizacji. Uważam, że z uwagi na powagę sytuacji TK powinien zawnioskować o postawienie ojca tego bubla legislacyjnego przed Trybunałem Stanu. Pod takim wyrokiem bym podpisał się obydwoma rękami i wierzę, iż wyrok ten z pewnością by uzyskał akceptację społeczną. Szkoda, że tak się nie stało.
Niniejszy komentarz jest odzwierciedleniem nie tylko moich przemyśleń i odczuć a wydający wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie powinni przejść nad tym obojętnie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą jednak pamiętać o tym, że są oni ostatnim ogniwem zapewniającym praworządność i strażnikami przestrzegania Konstytucji RP. My zaś jako społeczeństwo powinniśmy i musimy respektować wyroki, ponieważ od nich nie ma już żadnej apelacji.
jago430 / 92.63.40.* / 2015-11-05 17:05
iele jeszcze trzeba zeby taki tuman zrizumiał ze to OFE to jedno wielkie złodxiejstwo jak mozna zmuszac do wpłacania do prywatnych funduszy powtarzam Z M U S Z A C a sprzedawczyki i tak beda swoje pletli
jago1140 / 92.63.40.* / 2015-11-05 17:02
kogo ten sprzewdawczyk reprezentuje bo napewno nie obywateli Polski
olek609 / 91.237.77.* / 2015-11-05 16:48
Narzekali na komune a to jeszcze wieksza banda cwaniaków i zlodzieji 25 lat demokracji HA HA HA jakiej? takiej ze przeciętny pracownik w RP został jest poniżany i pracuje za bezcen. co robią rządy nic tylko patrzą co sprzedać złodiej na złodzieju i za nic żaden minister nie odpowiada za swoje błędne decyzje kiedy to sie zmieni nigdy bo to POLSA właśnie . wygrał PIS i też się nic nie zmieni bo to taki sam beton jak i poorzedni
anonim811 / 83.31.127.* / 2015-11-05 16:35
A może zamiast komentować z czego nic nie będzie to wreszcie zacząć coś robić w tej i innych sprawach. Jest Strasburg, Komitet Helsiński, ONZ. Niech o naszych sprawach dowie się świat. Ale do tego trzeba mieć jaja. Więc najlepiej podać się do dymisji panie Bodnar. Było już wiele spraw i nie raz można było się postawić. Jednak zawsze stał pan po stronie rządzących nami bandytów tłumacząc się bezradnością, bo ustawy, bo uchwały, bo prawo, bo cały ten dla nich zrobiony szajs. Chłopie obudź się. Ty reprezentujesz ludzi, których wykańczają. KIM TY JESTEŚ? JESZCZE JEDNĄ MARIONETKĄ?!
GadAlf / 89.171.114.* / 2015-11-05 17:04
Na pewno Komitet Helsinski duzo pomoze. Albo ONZ. Swiatu to zwisa.
xav327 / 83.6.60.* / 2015-11-05 16:34
W jaki sposób odkładając 327 zł miesięcznie otrzymuje się 1 000 000 zł po 42 latach.
Xav732 / 83.6.60.* / 2015-11-05 16:30
Jeśli w przyszłości kolejny rząd zrobi coś niezgodne z konstytucją, a później odkręcenie tego będzie dla rządu kłopotliwe to TK uzna, ze jednak jest wszystko OK.
elmi / 62.246.113.* / 2015-11-05 16:29
Po tym wyroku TK oszczedzanie na emeryture w OFE niczym nie rozni sie od inwestowania w Amber Gold.
qaa22 / 109.241.103.* / 2015-11-05 16:23
Już dziś też wiadomo że nasze ....nie nasze pieniądze są w bankach. W razie kryzysu banku ma on prawo przejąc nasze jako swoje.....
oruwospo / 79.163.129.* / 2015-11-05 16:19
Pan Bodnar nie ubolewa nad naszymi obywatelami ZMUSZONYMI jak niewolnicy do przystąpienia do OFE bez możliwości pozostania w ZUS-ie. Pan Bodnar ubolewa nad establischmentem finansjery. Panie Bodnar , to jest działanie na rzecz obywateli obcych państw (dokąd trafiały zyski z OFE ) .
pawel7188 / 213.158.223.* / 2015-11-05 16:04
A kto podpisywał umowę z OFE, obywatel czy państwo ???? Pytam się tych baranów z trybunału.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy