Forum Forum prawnePracy

zasiłek dla bezrobotnych a urlop bezpłatny

zasiłek dla bezrobotnych a urlop bezpłatny

kasicka / 2014-10-16 17:57
Dzień dobry,
Chciałabym prosić o poradę. W ciągu 18 miesięcy pracuję, ale mój charakter pracy wymaga ok 20 dni pracy w ciągu miesiąca. Byłam jednak na urlopie bezpłatnym od 11/01 do 17/02 czyli 25 dni roboczych i za miesiąc styczeń nie dostałam minimalnej pensji. Czy dni tego urlopu bezpłatnego wliczają się w te 365 dni, które trzeba mieć przepracowane? Czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych?
Pozdrawiam serdecznie,
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-10-16 18:39
Okres u. bezpłatnego nie wlicza się do owych 365 dni, jeśli trwał ponad 30 dni- ale nie ma wymogu ciągłości owych 365 dni, więc nie przeszkodził on Pani w dalszym spełnianiu warunku uzyskania ewentualnego zasiłku, skoro przez pozostały okres trwało zatrudnienie z wynagrodzeniem przynajmniej równym płacy minimalnej.

O co chodzi z owymi 20 dniami ? Na ogół każdy tak pracuje (liczba dni roboczych w ciągu miesiąca kalendarzowego).
kasicka / 2014-10-16 18:50
Za miesiąc luty moja wypłata wynosiła 400 zł, więc nie otrzymałam płacy minimalnej.

Mój charakter pracy to 5 dni pracy i 3 dni wolnego, dlatego nie jestem pewna czy w ciągu 18 miesięcy wypracowałam 365 dni jeśli nie będę liczyła urlopu bezpłatnego.
szklarek / 2014-10-16 19:17
Liczy się trwanie umowy o pracę/tytułu do ubezpieczenia, a nie dni robocze.
Liczy się wynagrodzenie brutto.
A za miesiące niepełne np. ze względu na rozpoczęcie/zakończenia ubezpieczenia w trakcie miesiąca albo ze względu na chorobowe- uzyskane wynagrodzenie przelicza się na pełny miesiąc- tj. sprawdza, czy jeśli takiej przerwy by nie było- czy pracownik osiągnąłby płacę minimalną.
Ta zasada dotyczy też trwania u. bezpłatnego przez część miesiąca.
Zatem 400 zł za luty nie oznacza, że nie były one podstawą składki na FP oraz że owe 11 dni lutego po u. bezpłatnym do owych 365 dni się nie wliczają.

Najnowsze wpisy