Forum Forum podatkoweOdliczenia

Zawieszona działalność a ulga dla samotnej matki

Zawieszona działalność a ulga dla samotnej matki

Klaudia Kalita / 109.243.85.* / 2014-07-01 15:35
Proszę o informację, czy w mojej sytuacji przysługuje mi prawo do ulgi dla matki samotnie wychowującej dziecko. Urodziłam w sierpniu 2013r. pierwsze dziecko i nie pozostawałam w związku małżeńskim. Od kilkunastu lat zatrudniona jestem w placówce budżetowej, a ponadto przez pierwsze dwa miesiące 2013r. miałam zawieszoną działalność gospodarczą na zasadach karty podatkowej. Działalność zamknęłam w lutym 2013r. W styczniu 2014 złożyłam pit 16a z kwotą 0 (bo działalność była zawieszona) a w kwietniu 2014 złożyłam pit37 odliczając ulgę na dziecko u ulgę dla matki samotnie wychowującej. Teraz jestem poproszona przez US do złożenia korekty i zwrotu ulgi dla matki samotnie wychowującej. Skorzystałam z ulgi, ponieważ powiedziano mi, że jeśli równocześnie otrzymuję dochody opodatkowane według skali podatkowej, mam możliwość odliczenia.
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-07-01 21:22
No i tak jest. Zapis art. 6, ust. 8 uniemożliwia skorzystanie z preferencji podatkowej wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy dla osoby samotnie wychowującej jeśli mają do niej zastosowanie przepisy Ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne.

Zawieszenie DG tego nie zmieniło.
Do ulgi na dziecko/prorodzinnej prawo Pani zachowuje.
Klaudia Kalita / 31.174.23.* / 2014-07-01 21:45
Wiwan, dziękuję. Zrozumiałam, że rozliczenie podatku na zasadach preferencyjnych nie dotyczy mnie ze względu na tą zawieszoną działalność.
wiwan / 2014-07-01 22:21
Precyzyjniej- na tę działalność opodatkowaną ryczałtem/kartą/p.liniowym
Gdyby była na zasadach ogólnych nie byłoby przeszkody.

To, że zawieszona jest bez znaczenia. Za rok 2014 oczywiście już z preferencji będzie można skorzystać, skoro likwidacja nastąpiła w 2013.
Klaudia Kalita / 31.174.150.* / 2014-07-02 10:33
Dziękuję, że pomagasz tu ludziom nie biorąc za to pieniędzy. Pozdrawiam serdecznie:)

Najnowsze wpisy