Forum Forum emerytalneZUS

zus umowa zlecenie i dzialalnosc gospodarcza L4

zus umowa zlecenie i dzialalnosc gospodarcza L4

Amelia663 / 85.117.10.* / 2014-02-10 15:20
witam,
mam taki pytanie. Od 2012 roku pracuję na umowę zlecenie zarabiając co miesiąc różne kwoty od 500-1500 zl. Pracodawca odprowadza do zus skladke zdrowotną i emerytalna,nie płaci chorobowego. Od 4 miesiecy prowadzę dzialaność gospodarczą.Mam rownież zamiar zajść w ciązę. Czy w przypadku pójscia na zwolnienie lekarskie w ciąży zus obliczy mi średnią z 12 miesięcy (umowa zlecenie + dzialanosc) czy tylko z dzialanosci? Czy umowa zlecenie wogóle wlicza się do tego okresu jeśli skladka na chorobowe nie była odporowadzana?
Wyświetlaj:
Amelia663 / 85.117.10.* / 2014-02-11 15:16
Dziękuję za informacje,teraz już mi się sprawa rozjaśniła. A mam jeszcze takie pytanie. Jeżeli niezdolność do pracy z powodu ciąży powstanie np po 4-5 miesiącach opłacania chorobowego to jak wtedy wyliczyć wysokość zasiłku? Wszędzie pisze,że liczy się średnią z 12 miesięcy,a co jeśli nie ma tych 12 miesięcy ?
wiwan / 2014-02-11 19:07
To wtedy z okresu krótszego tj. tak długiego jak długo trwa tytuł do ubezpieczenia. Zdarza się przecież też urodzenie lub niezdolność do pracy w tym samym miesiącu, w którym w ogóle pojawia się tytuł i ubezpieczenie.

Wątek na temat:

http://www.money.pl/forum/jak-liczyc-chorobowe-pracownicy-w-ciazy-t3372575.html?_rfr=1
Amelia663 / 85.117.10.* / 2014-02-11 09:12
Dziękuję za odpowiedz:) Jednak dziś byłam w zus i pani powiedziała mi,że jeżeli chcę dostawać chorobowe z dwóch tytułów (działalność + zlecenie) to zleceniodawca powinnien zacząć mi płacić chorobowe i po okresie 90 dni mam możliwość skorzystania z niego. Byłam zdziwiona,ale teraz jak czytam w internecie to okazuje się,że można otrzymywać zasiłek z kilku tytułów a warunkiem jest opłacenie składki chorobowej nieprzerwanie przez minimum 90 dni.
wiwan / 2014-02-11 12:06
Pani z ZUS nie ma racji.

TAK- to prawda -można mieć jednocześnie kilka tytułów do ubezpieczenia chorobowego, a w konsekwencji- kilka zasiłków chorobowych/macierzyńskich jednocześnie.

ALE tylko do tytułu obowiązkowego do ub. emerytalno-rentowego można dobrać dobrowolne ub. chorobowe.


Przy zbiegu tytułów takich jak DG i zlecenie, tylko jeden z nich jest tytułem obowiązkowym do ub. emerytalno-rentowych - i jest to domyślnie DG.
Przy wynagrodzeniu ze zlecenia nie niższym niż podstawa ubezpieczeń społecznych obowiązujących z DG ( 30% płacy minimalnej w przypadku ulgi 24 mc albo 60% przeciętnego wynagrodzenia bez ulgi ) tytułem obowiązkowym jest tytuł, który powstał wcześniej, zlecenie można wybrać jako tytuł obowiązkowy ( i wtedy dobrać do niego ub. chorobowe ) a DG staje się tytułem dobrowolnym- więc bez możliwości dobrania do niego ub. chorobowego.

Zatem NIE może mieć Pani w obecnej sytuacji dwu ubezpieczeń chorobowych a w konsekwencji dwu zasiłków.

Podstawa- art. 11 USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych.
wiwan / 2014-02-10 19:18
Tylko z działalności- podstawą zasiłku chorobowego jest tytuł ubezpieczenia w trakcie którego do niezdolności do pracy dojdzie. Będzie więc prawo do zasiłku jeśli w ogóle będzie Pani w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym z dz. gospodarczej, a wysokość będzie wyliczona z podstawy ub. społecznych deklarowanej.

W związku z tym, że zarówno z DG jak i ze zlecenie u. chorobowe jest dobrowolne- nie można ich mieć naraz. Tj. nie może Pani z myślą o np. przyszłym zasiłku macierzyńskim przystąpić do tego ubezpieczenia ze zlecenia oraz z DG. Może to Pani zrobić tylko z jednego tytułu.

Najnowsze wpisy