Forum Forum emerytalneZUS

Pomoc w napisaniu odwołania od decyzji

Pomoc w napisaniu odwołania od decyzji

Barbara_Kk / 2014-02-17 13:41
Witam.
mam 32.5 roku pracy, w listopadzie skończę 60 lat. Z powodu likwidacji stanowiska pracy zwolniono mnie. Zatrudniłam się u kolejnego pracodawcy mając nadzieję dopracować do wieku emerytalnego. Nie podołałam jednak tej pracy i po miesiącu zwolniono mnie. Zarejestrowałam się w Urzędzie Pracy i po pół roku wystąpiłam o świadczenie przedemerytalne. Odmówiono mi świadczenia z powodu tego miesiąca pracy (na podst. przepisów art. 2 ustawy o świadczenia przedemerytalnych) ponieważ, cytat z decyzji "u ostatniego pracodawcy (na wymagane 6-mcy zatrudnienia) przepracowała Pani 1 miesiąc, ponadto stosunek pracy został rozwiązany zgodnie z art. (...) Kodeksu Pracy tj. za wypowiedzeniem przez pracodawcę bez podania przyczyn wypowiedzenia".

Wiem, że fakty nie działają na moją korzyść, ale czy jest jakiś sposób, jakieś akty prawne, które przywołać, żeby skutecznie przekonać w odwołaniu ZUS, że ten miesiąc pracy nie powinien mnie przekreślać? Jak je napisać, by mogło być skuteczne? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
Będę wdzięczna za każdą pomoc.
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-02-17 22:46
Niestety- ustawa o świadczeniach przedemerytalnych jest w tym zakresie jasna i nieubłagana. Wymaga min. 6 miesięcy zatrudnienia przed utratą pracy, by w ogóle były spełnione warunki wyjściowe do uzyskania świadczenia. Nie ma zapisu na jaki mogłaby się Pani powołać. Decyzja ZUS nie mogła być w tej sytuacji inna.

Co więcej niestety z art. 11 ustawy o świadczeniach wynika również to, że w odróżnieniu od renty czy emerytury nie ma możliwości uzyskania świadczenia przedemerytalnego w drodze wyjątku tj. na podstawie uznaniowej poniekąd decyzji prezesa ZUS w sytuacji, gdy ubezpieczony nie spełnił warunków ustawowych na skutek szczególnych okoliczności życiowych, nie ma środków do życia itd.

Najnowsze wpisy