Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Jest dostawca pływającego terminala LNG. "Kamień milowy"

7
Podziel się:

Gaz-System dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty na dostarczenie i obsługę jednostki FSRU, która ma pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego LNG w Zatoce Gdańskiej - podała spółka w czwartkowym komunikacie.

Jest dostawca pływającego terminala LNG. "Kamień milowy"
Na zdjęciu pływający gazoport w Turcji (Getty Images, 2023 Anadolu, Murat engül)

Wykonawcą będzie japońskie Mitsui O.S.K. Lines (MOL). Gaz-System podkreślił, że jest to spółka o 140-letniej tradycji w międzynarodowym przemyśle żeglugowym, zarządzająca jedną z największych na świecie flot handlowych składającą się z prawie 800 statków. Flota metanowców LNG MOL liczy prawie 120 statków, w tym 7 jednostek FSRU i jest największa na świecie.

Japończycy w walce o gazoport pokonali BW LNG z Korei Południowej.

Jak wyjaśniono, decyzja o wyłonieniu tego dostawcy jest wynikiem rozstrzygnięcia postępowania przetargowego, którego jednym z etapów było zawarcie porozumień (tzw. Term Sheets) w listopadzie 2023 r. z dwoma armatorami, oferującymi najlepsze warunki dostarczenia i użytkowania jednostki FSRU (z ang. Floating Storage Regasification Unit).

"Kamień milowy"

- Wybór dostawcy jednostki regazyfikacyjnej LNG jest ważnym kamieniem milowym w realizacji Programu FSRU, nad którym spółka pracowała od wielu miesięcy. W najbliższym czasie skoncentrujemy się na wypracowaniu szczegółowych warunków umowy czarterowej tzw. Time Charter Party. Następnie musimy uzyskać niezbędne zgody korporacyjne organów spółki na podpisanie kontraktu z armatorem - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Andrzej Kensbok.

Nowe niemieckie terminale i polski FSRU będą kolejnymi gazoportami wzmacniającymi bezpieczeństwo całego kontynentu i pozwalającymi skutecznie wprowadzać do europejskiego systemu surowiec sprowadzany z całego świata.

Gdański FSRU znalazł się na liście gazowej infrastruktury krytycznej w ramach przedstawionego przez Komisję Europejską planu szybkiego zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenia transformacji ekologicznej - REPowerUE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
500 plus
3 miesiące temu
Był Nord Stream i cena gazu normalna. Teraz monopol i cena kosmiczna!
Stoczniowiec
3 miesiące temu
Niemcy niech najpierw zabespieczą swoje potrzeby w Polsce mamy drugi terminal gazowy małej wielkości ale jest w Policach koło szczecina, Niemcy dalej kupują ropę od Rosji która jest mieszana z ropom z Kazachstanu i płynie rurociągiem przyjaźń do szwed koło Berlina która wywala w atmosferę dwutlenek siarki dwa razy ponad normę ale mają zezwolenie na przekraczanie limitów nie zwracają uwagi na polskie sprzeciwy
NS..
3 miesiące temu
Ciekawe czy placą ZUS i składkę pół zdrowotną czy znowu POPISowa konkurencja
CCCCCCCCCCCCC...
3 miesiące temu
tylko Polski węgi węgloweel to przyszłość Polski, oczywiście kamienny którego mamy na 200 lat i do przodu Śląsk i Lubelszczyzna, budujemy nowe kopalnie jak Chiny i nowe bloki
Leśny ludek
3 miesiące temu
I bardzo dobrze, wszystko co Japońskie jest doskonałej jakości