Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Banki znów mocno w dół

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj o przebiegu poniedziałkowej sesji na GPW.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Mocna przecena dotknęła podczas poniedziałkowych notowań indeks WIG20. Nieco lepiej wygląda sytuacja na giełdach Europy Zachodniej.

Za bardzo wyraźnym spadkiem indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji stoją banki, które traciły nawet po ponad 2 procent wobec piątkowego zamknięcia. Trudno szukać innych powodów tak dużej przeceny jak dalsza wyprzedaż akcji spowodowana obawami o wprowadzenie podatku bankowego. Jak pisaliśmy w money.pl, może on zabrać ponad 5 miliardów złotych rocznie, czyli jedną trzecią zysku netto sektora bankowego w Polsce. Ostatnio również analitycy wydają rekomendacje "sprzedaj" dla akcji banków notowanych na GPW.

W indeksie WIG20 mocno rosły dziś tylko notowania PKN Orlen. W tym tygodniu koncern opublikuje swoje najnowsze wyniki finansowe, a analitycy zalecili właśnie kupowanie jego akcji. To spowodowało, że kurs akcji szedł dziś mocno w górę przy sporych obrotach.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

Indeksy na nowojorskiej giełdzie rozpoczęły poniedziałkowy handel w okolicach ostatniego zamknięcia notowań. Z ciekawostek warto wspomnieć o tym, że dziś miał miejsce debiut spółki PayPal. Więcej na ten temat piszemy w money.pl.

Jeżeli chodzi o światowe rynki to warto odnotować wyraźną przecenę złota, którego cena po raz pierwszy od 2010 roku spadła dziś poniżej poziomu 1100 dolarów za uncję.

_ _Aktualizacja: 13:35

GPW: Banki ciągną polskie indeksy w dół. Reszta Europy rośnie

Jacek Frączyk

Giełda traci po czterech godzinach wtorkowej sesji. WIG20 spada o prawie -1 proc., mimo stosunkowo dobrego początku. Winne są banki, PGE i KGHM. Honoru indeksu broni PKN Orlen.

mBank traci -2,8 proc., Pekao -2,5 proc., a PKO BP -1,9 proc. Wśród spółek z indeksu mWIG40 spada też Getin Noble Bank - 4,2 proc., Bank Handlowy -3,2 proc. i Bank Millennium o -2,8 proc. Polskie banki są obecnie źle oceniane ze względu na perspektywy wprowadzenia podatku bankowego, który potencjalnie zwycięska w najbliższych wyborach partia zamierza wprowadzić.

Kwotowania dzienne indeksu WIG20

Analitycy DM BOŚ w ujawnionej w piątek rekomendacji ocenili, że wprowadzenie podatku bankowego, czego chce PiS, będzie miało duże konsekwencje. Sugerowany podatek bankowy w wysokości 0,39 proc. aktywów pochłonie ponad jedną trzecią tegorocznych zysków wszystkich banków. Zakłada się, że zarobią po wprowadzeniu podatku tylko około 10 mld zł.

Trzeba się liczyć ponadto z kosztami rozwiązania problemu frankowiczów. Ostatecznie przyjęte rozwiązanie może być dla instytucji finansowych mniej korzystne od pomysłu PO. To najbardziej uderzy w banki o największej ekspozycji na kredyty hipoteczne, czyli Getin Noble Bank, Millennium, mBank i PKO BP.

Wyraźnie spada również kurs akcji PGE (-2,8 proc.). Tu winne są niedzielne burze, które wyrządziły sporo szkód w liniach energetycznych w całej Polsce.

Rośnie natomiast kurs akcji PKN Orlen już ponad +3,1 proc. Rynek spodziewa się świetnych piątkowych wyników kwartalnych po informacjach o zwyżce marż przy spadku światowych cen ropy, a dodatkowo rosną rekomendacje. Czytaj więcej

Z wydarzeń europejskich, Grecja rozpoczęła w poniedziałek spłacanie zaległych rat w wysokości około 2 mld euro wobec MFW i 4,2 mld euro wobec EBC. Banki się otwierają, ale ograniczenia pozostają. Do piątku Grecy będą mogli wypłacać z bankomatów maksymalnie 300 euro tygodniowo, a od soboty ten limit wzrośnie do 420. Zablokowane są też przelewy zagraniczne i nie można otwierać nowych kont. Szacuje się, że grecką gospodarkę kosztowało to 3 miliardy euro.

Z powodu niepewnych perspektyw dla euro wielu Greków w ostatnich miesiącach masowo wypłacało pieniądze z bankomatów - od grudnia około 40 miliardów euro. Decyzja o otwarciu banków wiąże się z ich dokapitalizowaniem przez Europejski Bank Centralny.

Największe giełdy w Europie dobrze reagują na poprawę sytuacji zadłużonego kraju. Niemiecki DAX zyskuje +0,9 proc., francuski CAC40 +0,8 proc., a brytyjski FTSE 100 +0,3 proc.

_ _Aktualizacja: 09:40

GPW: Niemrawe wzrosty. Orlen zyskuje dzięki cenom paliw

Jacek Frączyk

Pierwszy kwadrans notowań warszawski parkiet zakończył nieznacznym 0,1-procentowym wzrostem. Największym zainteresowaniem cieszą się akcje PKN Orlen, pozytywnie reagujące na kolejne spadki cen ropy i perspektywy kursu tego surowca.

Ropa brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spadła dzisiaj rano o 9 centów (-0,15 proc.) do 57,01 dolarów za baryłkę.

W tygodniu zakończonym 17 lipca liczba aktywnych odwiertów ropy naftowej w USA spadła o 7 do 638. Spadek podaży rekompensowany będzie eksportem ropy przez Iran, jednak analitycy rynkowi przewidują, że efekt zwiększenia się irańskiej produkcji i eksportu nie będzie odczuwalny na rynku do 2016 r.

PKN Orlen (+2,9 proc.) na początku sesji jest najbardziej aktywną spółką. Dodatkowym motorem wzrostów może być piątkowa publikacja danych za drugi kwartał oraz niedawno wypłacona dywidenda.

Kwotowania indeksu WIG20

Pozostałe najbardziej aktywne spółki to KGHM (-1,1 proc.) i PZU (-0,3 proc.). Miedziowy kombinat traci na fali spadków cen metali przemysłowych na giełdach surowcowych. Miedź straciła dziś w Londynie -0,7 proc. Powodem jest umocnienie dolara przy wysokim prawdopodobieństwie wrześniowej podwyżki stóp procentowych.

Giełda japońska dzisiaj była zamknięta z powodu święta państwowego. W Chinach rynek się ustabilizował: CSI 300 zyskał +0,2 proc., a Shanghai Composite +0,9 proc. Początkowo rynek skierował się w dół po informacji wpływowego magazynu Caijing, że rząd studiuje możliwości wycofania funduszy rządowych z giełdy. W środku dnia te informacje zostały jednak zdementowane przez regulatora rynku (CSRS).

W Europie niewielkie wzrosty. Niemiecki DAX po pierwszych piętnastu minutach zyskuje +0,1 proc., francuski CAC40 o +0,3 proc., a brytyjski FTSE100 o +0,2 proc.

Dziś Grecja otrzyma pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro, z czego 3,5 mld euro pójdzie na spłatę długu w Europejskim Banku Centralnym. Banki w tym kraju w zostaną ponownie otwarte. Jednocześnie decydenci państw strefy euro przystąpią do negocjacji w sprawie trzeciego programu pomocowego w wysokości 86 mld euro dla Grecji.

Angela Merkel ogłosiła w niedzielę, że trzeba skończyć dyskusję o Grexicie. Z drugiej nie dopuszcza opcji umorzenia greckich długów, nawet częściowego, ale jest skłonna zaakceptować wydłużenie terminów zapadalności obligacji. Temat grecki znacznie zmniejszy wpływ na notowania, chyba że pojawią się jakieś negatywne informacje o problemach w rozmowach.

_ _Aktualizacja: 00:14 19 lipca

Koniec z Grecją, czas na dane spółek. Nowe rekordy na Wall Street?

Jacek Frączyk

Nadchodzący tydzień przyniesie inwestorom względnie ubogi kalendarz publikacji makroekonomicznych. Temat grecki też już schodzi na drugi plan. Dużo istotniejsze stają się wyniki gigantów światowego biznesu. Dane poda też krajowy potentat PKN Orlen.

Z danych makro otrzymamy w tygodniu dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (środa) i pierwotnym (piątek). Dobre wskazania wzmocnią oczekiwania na zaostrzenie stanowiska Fed i powinny umocnić dolara. Z samego Fed nie usłyszymy nowych komentarzy, bo członkowie FOMC będą w okresie zamkniętym przed posiedzeniem 28-29 lipca.

We wtorek po 15.00 mamy wystąpienie szefa Bank of Japan, który w ostatnim czasie wskazywał, że kurs jena jest zbyt niski, co dało sugestię, że dodruk pieniądza w ramach japońskiego luzowania ilościowego może być w przyszłości ograniczany. Dzień później poznamy wstępny japoński indeks koniunktury PMI za lipiec dla przemysłu.

W środę opublikowane zostaną również wstępne PMI dla Francji, Niemiec, Strefy Euro i Stanów Zjednoczonych. Prognoza dla Niemiec wskazuje utrzymanie poziomu z poprzedniego miesiąca 51,9 pkt., dla Francji nieznaczny wzrost do 50,8 pkt., dla Strefy Euro spadek z 52,5 pkt. do 52,3 pkt. Serię wskazań PMI zakończy w piątek wskaźnik chiński - w poprzednim miesiącu wyniósł 49,4 pkt.

W środę o 10:30 wyniki sprzedaży detalicznej poda urząd statystyczny Wielkiej Brytanii. To o tyle istotne, że szef brytyjskiego banku centralnego wskazywał, że okoliczności gospodarcze mogą wkrótce zadecydować o podwyżce stóp procentowych, w związku z czym funt mocno zyskiwał w ostatnim tygodniu.

W Europie tydzień zaczynamy od zapłaty 3,5 mld euro przez Grecję do ECB, która przy udzielonej Atenom pożyczce pomostowej z funduszu stabilizacji powinna nie być problemem. Negocjacje trzeciego pakietu ratunkowego będą trwały jeszcze kilka tygodni, ale wpływ Grecji na rynki będzie malał.

W Polsce kalendarium obejmuje jedynie odczyt czerwcowej stopy bezrobocia w czwartek (10:00). Prognozowana jest 10,4-procentowa stopa za czerwiec, co da spadek o -0,4 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Najważniejsze będą dane ze spółek

Uwagę powinien za to skupiać trwający sezon publikacji wyników spółek - dane podadzą giganty z USA m.in. IBM, Morgan Stanley, Apple, Microsoft, Yahoo, Boeing oraz Coca-Cola. Można więc oczekiwać w najbliższych dniach doniesień o kolejnych rekordach na Wall Street.

Kalendarium wydarzeń z polskich spółek obejmuje wypłaty i ustalanie praw do dywidend krajowych spółek i dane finansowe za drugi kwartał z PKN Orlen.

20 lipca to ostatni dzień notowań z dywidendą dla Enei (0,47zł, 207,5 mln zł), Tauron (0,15zł, 262,9 mln zł). Wyniki publikuje Morgan Stanley (prognoza 0,74 dolara na akcje), IBM (prognoza 3,78 dolara na akcję),

21 lipca wyniki podadzą: Apple (1,8 dolara na akcję), Microsoft (0,56 dolara na akcję), Yahoo! (0,18 dolara na akcję), Verizon (1 dolar na akcję),

22 lipca to ostatni dzień notowań z dywidendą: Benefit (9 zł, 22,9 mln zł) i Kruszwicy (2,64zł, 60,1 mln zł). Wyniki publikuje Boeing (prognoza 2,14 dolara na akcję), Coca-Cola (prognoza 0,6 dolara na akcję) i American Express (prognoza 1,32 dolara na akcję),

Dywidendę wypłaca Sanok (2,65 zł na akcję, 71,2 mln zł) i AC (2,30 zł na akcję, 22,2 mln zł).

Dane kwartalne PKN Orlen

23 lipca wyniki publikuje PKN Orlen. Marża rafineryjna, czyli zysk jaki koncern uzyskuje na sprzedaży ropy naftowej, wyniosła w czerwcu 11 dolarów za baryłkę ropy naftowej w porównaniu do 9 dolarów miesiąc wcześniej. W czerwcu ubiegłego roku marża wynosiła 1,6 dolara za baryłkę. To pokazuje, ze spadające ceny ropy Brent dają Orlenowi coraz większe zyski i należy oczekiwać dobrych wyników.

Spółka 8 lipca wypłaciła 706 mln zł dywidendy. Od tej pory kurs akcji wzrósł o 1,2 proc. Spodziewane dobre wyniki za drugi kwartał mogą dać kolejny impuls do wzrostu.

Notowania tygodniowe akcji PKN Orlen

W czwartek dywidendę wypłaca Boryszew (0,10 zł na akcję, 24 mln zł).

Wyniki publikują światowe giganty: Credit Suisse, Unilever (38,39 dolara na akcję), Daimler, McDonald's (1,24 dolara na akcję), General Motors (1,09 dolara na akcję), Caterpillar (1,27 dolara na akcję), AT&T (0,63 dolara na akcję), Amazon.com (-0,14 dolara na akcję),

24 lipca to dzień wypłaty dywidendy przez Private Equity Managers (12,04 zł na akcję, 40,1 mln zł) i Kruka (1,50 zł na akcję, 25,7 mln zl).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)