Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Dużo gorsze nastroje wśród posiadaczy większych spółek

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń na GPW.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Grupa krajowych blue chips kończy handel sporo pod kreską, głównie przez spadki banków w drugiej części sesji. Dużo lepiej poradziły sobie spółki mniejsze, nawiązując do nastrojów panujących na zachodzie.

Cztery na siedem banków znajdujących się w indeksie WIG30 zakończyły notowania ze stratą. Największa dotknęła posiadaczy BZ WBK oraz PKO - w przypadku tego pierwszego, walory spółki potaniały o ponad 2 procent. To główne dlatego WIG30 ostatecznie stracił ponad pół procent.

Sporo lepiej spisywały się szersze grupy spółek - WIG50 zyskał 0,1 proc., z kolei WIG250 poszedł w górę o pół procent. Obroty na całym rynku zamknęły się w okolicach 560 milionów złotych, z czego około 80 procent przypadało na WIG30.

Blue chips dużo gorzej od mniejszych

Kiedy na GPW rozpoczynała się przecena, najważniejsze rynki na Zachodzie nieśmiało zaczęły odrabiać spadki z pierwszej części sesji. Siły kupujących były jednak ograniczone i zdołali podnieść kursy do poziomów piątkowych zamknięć - DAX kończy na symbolicznym plusie, FTSE100 zyskuje 0,1 proc., lepiej poradził sobie hiszpański IBEX35, rosnąć ponad pół procent.

Również sesja na Wall Street przebiega na remis - najważniejsze indeksy otworzyły się w pobliżu piątkowych zamknięć i do tej pory na rynku utrzymuje się niewielka zmienność. Jest duża szansa, że do końca handlu zbyt wiele się nie zmieni, głównie ze względu na pusty kalendarz makro.

GPW zaczyna tracić i idzie pod prąd Europie. Wall Street startuje w pobliżu kreski

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:45

Ostatnie godziny dzisiejszej sesji przynoszą na krajowej giełdzie pogorszenie nastrojów. Indeks WIG30 traci około 0,3 proc.

Nieznacznie lepiej spisują się spółki średnie i małe - grupujący je indeksy WIG50 i WIG250 utrzymują się w pobliżu piątkowych zamknięć. Wciąż niewielkie są obroty, które w przypadku całego rynku wynoszą około 400 milionów złotych, z czego ponad 80 procent przypada na _ trzydziestkę _największych.

Odwrotna tendencja panuje na pozostałych rynkach Europy. Po kilku godzinach konsekwentnych zniżek, najważniejsze grupy spółek zaczynają nieśmiało odbijać. Niemiecki DAX jest na poziomie piątkowego zamknięcia, FTSE100 zyskuje około 0,2 proc., wciąż nieznacznie traci francuski CAC40.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie

Po niewielkich spadkach kontraktów na najważniejsze indeksy, w pobliżu kreski rozpoczyna Wall Street. Słabszy start jest być może pierwszym symptomem zbliżającej się niewielkiej korekty na rynku - po dużych wzrostach z ubiegłego tygodnia i nowych rekordach wszech czasów w przypadku S&P500, inwestorzy z pewnością będą szukali pretekstu do realizacji ostatnich zysków. Problem w tym, że dzisiaj raczej go nie znajdą. Kalendarz makroekonomiczny na drugą część dnia jest właściwie pusty.

GPW: Inwestorzy zrobili sobie długi weekend

Damian Słomski, godzina 12:55

Weekend uśpił inwestorów. Na półmetku WIG20 jest niemal w tym samym miejscu co w piątek na zamknięciu. Dodatkowo towarzyszą temu niewielkie obroty.

Łączna wartość transakcji na dwudziestu największych spółkach nie przekracza nawet 200 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszy się handel papierami PKO BP (55 mln zł) i KGHM (30 mln zł).

W przypadku miedziowego giganta sytuacja jest o tyle interesująca, że kurs jest minimalnie poniżej 120 zł. Właśnie w tych okolicach przed trzema miesiącami została powstrzymana szarża kupujących.

Zmiany wartości najważniejszych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większych ruchów nie ma nawet wśród mniejszych spółek z GPW.

Prawie zerową zmienność obserwujemy też na pozostałych indeksach giełdowych w Europie. Rozruszać inwestorów nie była w stanie jedyna ciekawsza publikacja ze strefy euro. Index Sentix był w maju na poziomie 8,5 pkt., podczas gdy prognozy zakładały wzrost do 13 pkt. z 12,8 pkt. przed miesiącem.

#

WIG20 przekroczył na starcie 2500 punktów

Damian Słomski, godz. 9:50

W nowy tydzień wchodzimy w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. Sesja na WIG20 wystartowała na poziomie powyżej 2500 punktów. Po raz ostatni kurs był tak wysoko 28 lutego.

Wyraźniejsze przekroczenie tej bariery nie będzie jednak proste. Widać w tym momencie chęć do realizacji zysków przez część inwestorów. Dlatego też jeszcze przed 10:00 indeks blue chipów zszedł pod kreskę. Najsłabiej prezentuje się Kernel i JSW. Ich akcje tracą około procenta. Powody do zadowolenia mają natomiast akcjonariusze mBanku, który rośnie o około 0,7 procent.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nad kreską utrzymują się za to indeksy z Europy. Straty z ostatnich tygodni dalej odrabia rosyjski RTS. Brak jakiejkolwiek zmienności można tłumaczyć brakiem istotnych danych. W zasadzie cały dzień zapowiada się bardzo słabo. Na kolejne rekordy na Wall Street też raczej nie można liczyć, bowiem kontrakty na najważniejsze tamtejsze indeksy świecą się na czerwono.

#

GPW: Inwestorzy stoją przed szansą na dalsze wzrosty

Łukasz Pałka, 8. czerwca godz. 13:40

Indeks WIG20 znów stanął przed szansą pokonania kluczowego poziomu 2.500 punktów. Inwestorzy ożywili się po ubiegłotygodniowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Pytanie, czy to wystarczy, by pokonać marazm na GPW.

Początek nowego tygodnia nie przyniesie zbyt wielu istotnych informacji z gospodarek, które mogłyby mieć znaczący wpływ na nastroje wśród inwestorów. W poniedziałek rano poznamy tylko najnowsze dane o dynamice PKB w Japonii. Prognozy mówią o wzroście gospodarki o 3 procent r/r po pierwszym kwartale.

Na warszawskiej giełdzie w ostatni piątek wskaźnik WIG20 zatrzymał się tuż poniżej granicy 2.500 punktów, po dość wyraźnym odbiciu w drugiej części tygodnia. Z kolei na Wall Street, po dość dobrych danych z rynku pracy, główne indeksy sięgnęły kolejnych rekordów.

Główne indeksy GPW w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Taka sytuacja powinna sprzyjać kupującym, którzy rozpoczną nowy tydzień na warszawskim parkiecie. Jest szansa, że uda im się podbić indeksy i WIG20 zakończy tydzień powyżej poziomu 2.500 punktów.

Kalendarz makroekonomiczny w najbliższych dniach raczej nie przyniesie żadnych sensacyjnych informacji. W zasadzie najważniejsze pojawią się dopiero w czwartek, gdy poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro, a także sprzedaży detalicznej w USA.

Jeżeli chodzi o produkcję przemysłową, to prognozy wskazują na to, że jej wzrost w kwietniu był niewielki, o 0,9 procent r/r. Z kolei sprzedaż detaliczna w USA miała wzrosnąć o 0,4 procent m/m. Ważne jest jednak to, że inwestorzy optymistycznie zareagowali na informacje, które w ubiegłym tygodniu napłynęły z EBC i to one wciąż powinny mieć pozytywny wpływ na rynki. Więcej na temat decyzji EBC można przeczytać TUTAJ.

Z kolei w przypadku danych z USA, również tych dotyczących rynku pracy, na razie nie powinny mieć one żadnego wpływu na politykę banku centralnego. Fed, który zbiera się na posiedzeniu w kolejnym tygodniu, zapewne znów zdecyduje się na cięcie w programie skupu obligacji QE3, zgodnie z planem, by wygasić go jeszcze przed końcem tego roku.

Jeżeli chodzi o spółki notowane na giełdzie, to w najbliższych dniach z pewnością warto będzie śledzić doniesienia na temat samej GPW. W czerwcu dobiega końca kadencja obecnego prezesa spółki, Adama Maciejewskiego. Według piątkowych informacji swoją kandydaturę na to stanowisko zgłosił już dotychczasowy wiceminister skarbu, Paweł Tamborski, który w piątek złożył dymisję.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)