Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na GPW powrócił strach. Akcje JSW znów poniżej 100 złotych

0
Podziel się:

Pierwsze trzy sesje zakończyły się na plusie. Kolejne dwie zjadły niemal całość zysków.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Ani brak konkretów ze strony szefa Fed Bena Bernanke, ani huragan Irene nie powstrzymały kupujących. Podczas pierwszych trzech sesji tego tygodnia WIG20 zyskał około 6 procent. W efekcie splotu kilku niekorzystnych czynników podczas dwóch ostatnich sesji _ oddał _ sporą część tego krótkoterminowego zysku.

Ostatnią sesję tego tygodnia WIG20 zakończył tracąc 2,3 procent. Jeszcze większa skala przeceny miała miejsce w przypadku spółek średnich i małych. mWIG40 stracił 2,8 proc., a sWIG80 poszedł w dół o 3,1 procent.

W gronie blue chipów przed przeceną obroniły się jedynie CEZ, Kernel i Telekomunikacja Polska. Po ponad 5 proc. obniżyła się rynkowa wycena aż czterech spółek wchodzących w skład WIG20. Spadkowymi liderami zostały TVN, BRE Bank, Lotos i Getin.

Zobacz dzisiejsze notowania głównych indeksów GPW

Rozczarowały najbardziej oczekiwane w tym tygodniu dane z amerykańskiego rynku pracy. Choć stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami utrzymała się na poziomie 9,1 proc., to zdecydowanie gorsza od prognoz okazała się zmiana zatrudnienia. Spadkowy początek notowań na Wall Street nie mógł poprawić nastrojów na GPW.

Mocno ciążącą na dzisiejszych notowaniach kwestią był także powrót obaw o zadłużenie w strefie euro. To efekt przerwanej kontroli greckich finansów przez wysłanników MFW i EBC, którego powodem jest opóźnienie realizacji planu obniżania deficytu. To z kolei warunek przyznania kolejnej transzy pomocy finansowej dla Aten.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t154011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analiza;mowi;kupuj;te;spolki;odwazysz;sie,24,0,900632.html) Analiza mówi: kupuj te spółki! Odważysz się?
Inwestorów do kupowania akcji nie mogła zachęcić także rewizja w dół prognoz dotyczących amerykańskiej gospodarki. Według rządu USA tempo wzrostu PKB będzie niższe niż oczekiwano. Na wysokim poziomie ma utrzymać się natomiast bezrobocie.

Z prognoz wynika, że PKB w USA wzrośnie w tym roku o 1,7 proc., podczas, gdy jeszcze w lutym prognozowano wzrost na poziomie 2,7 procent. Według amerykańskiego rządu wskaźnik bezrobocia w tym roku wyniesie 9 proc., na zbliżonym poziomie utrzyma się także w 2012 roku.

Polska gospodarka nie przestraszyła

Na tym tle bardzo przyzwoicie wygląda sytuacja Polski. W tym tygodniu opublikowano bowiem dane o dynamice PKB rodzimej gospodarki.

Zobacz, jak kształtowało się PKB w Polsce od 2009 roku

Informacja pozytywnie zaskoczyła bowiem okazało się, że w drugim kwartale wzrósł on o 4,3 proc., czyli więcej niż oczekiwali analitycy, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 4,2 procent. **

Słabo w przemyśle

W tym tygodniu opublikowano także komplet danych obrazujących aktywność gospodarczą w sektorze produkcyjnym (PMI, ISM). Spadły wskaźniki zarówno w USA, jak i we Francji, Niemczech, Szwajcarii, a także w Polsce.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z SYTUACJĄ NA RYNKACH

Choć niektóre pozytywnie zaskoczyły analityków, którzy podziewali się większych spadków (USA, Szwajcaria), to część z nich znalazła się już poniżej poziomu 50 punktów (Francja, cała strefa euro), czyli linii oddzielającej wzrost od recesji.

JSW rozczarowała wynikami

W tym tygodniu na rodzimym rynku zakończył się także sezon publikacji wyników finansowych. Choć podsumowanie tych osiągniętych przez największe spółki wypadło bardzo korzystnie, bowiem ich zyski w pierwszym półroczu wzrosły o ponad połowę, to były także spółki, które swoimi osiągnięciami mocno rozczarowały.

W ich gronie znalazł się lipcowy debiutant - Jastrzębska Spółka Węglowa - który w drugim kwartale 2011 roku zanotował ponad 100 mln złotych straty netto. Analitycy zakładali natomiast zysk na poziomie 49,4 mln złotych. W następstwie rekomendację i cenę docelową dla akcji JSW obniżył Societe Generale, a na zakończenie tygodnia za jeden papier węglowej spółki ponownie trzeba było zapłacić poniżej 100 złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t154012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;krach;z;gieldy;wyparowalo;186;mld;zlotych,225,0,899041.html) Przez krach z giełdy wyparowało 186 mld złotych To tyle, co połowa budżetu Polski. Z funduszy inwestycyjnych wycofaliśmy prawie 4 miliardy złotych. Spadła również wartość OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t145079.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/sobolewski;gpw;ma;szanse;stac;sie;malym;londynem,99,0,857187.html) Sobolewski: GPW ma szansę stać się małym Londynem Według prezesa GPW strategicznym celem warszawskiej giełdy jest przyciąganie na nią kolejnych spółek nie tylko z sąsiednich krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)