Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Negatywne impulsy z Wall Street

0
Podziel się:

Zdecydowane pogorszenie klimatu inwestycyjnego, czego konsekwencją była wczorajsza przecena na Wall Street, kontynuowana następnie dziś na czołowych azjatyckich parkietach, stawia polskich inwestorów pod ścianą.

Negatywne impulsy z Wall Street

Zdecydowane pogorszenie klimatu inwestycyjnego, czego konsekwencją była wczorajsza przecena na Wall Street (S&P500 -2,31 proc.; Nasdaq Composite -1,97 proc.), kontynuowana następnie dziś na czołowych azjatyckich parkietach (Nikkei -1,94 proc.), stawia polskich inwestorów pod ścianą.

Czwartkowy spadek indeksu WIG20 o 0,92 proc. do 2603,90 pkt. i indeksu WIG o 0,79 proc. do 40381,78 pkt., bowiem nie dyskontują obecnej skali pogorszenia nastrojów na świecie.

Dlatego też piątkowe notowania na warszawskiej giełdzie powinny rozpocząć się od spadków głównych indeksów. Nie wykluczone, że przekraczających 1 proc. Trwająca od tygodnia na GPW wzrostowa korekta, przede wszystkim jest napędzana zleceniami inwestorów indywidualnych, czyli grupy najszybciej reagującej na wszelkie wahania nastrojów. Słabsze otwarcie w sposób oczywisty nie przesądza o zamknięciu. Dlatego nie można wykluczać, że piątkowa sesja zakończy się na plusie. Niemniej jednak może to być trudne zadanie.

Wczorajsze spadki na Wall Street, skąd płyną negatywne impulsy, były bowiem zbyt silne, żeby już na wstępie traktować je jako zwykłą realizację zysków, po kilku dniach wzrostów. Zwłaszcza, że np. indeks S&P500, rosnąc w tym tygodniu do 1291,17 pkt., znalazł się tuż poniżej istotnej strefy podażowej 1293-1303 pkt., jaką tworzy 38,2 proc. zniesienie impulsu spadkowego 19 maj-15 lipca br. oraz połowa długiej czarnej świecy z 26 czerwca br. Strefy, która wyznacza pierwszy, potencjalny punkt zwrotny dla tego indeksu.

O losach piątkowej sesji w Warszawie w praktyce zdecyduje duża grupa raportów makroekonomicznych, jaka dziś ujrzy światło dzienne. Najmniejsze znaczenie będą miały, publikowane o godzinie 10-tej dane o czerwcowej stopie bezrobocia (prognoza: 9,6 proc.) i sprzedaży detalicznej (prognoza: 16 proc.) w Polsce. Giełda tradycyjnie już bowiem reaguje na polskie dane tylko wówczas, gdy w sposób dramatyczny odbiegają one od prognoz.

Znacznie większy wpływ na wyniki sesji będą miały popołudniowe dane ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy poznają raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku (prognoza: 0,1 proc.), sprzedaży nowych domów (prognoza: -1,4 proc.) oraz indeks nastroju Uniwersytetu Michigan (prognoza: 56 pkt.).
Aktualna sytuacja techniczna na wykresach WIG20 i WIG wciąż pozostaje dobra. Zapoczątkowana przed tygodniem wzrostowa korekta, w dalszym ciągu może być rozbudowanym, trwającym kilka tygodni, odbiciem. Szczególnie, że obserwowana w ostatnich dniach duża dynamika wzrostów sprawia, że wątpliwe wydaje się jej gwałtowne zakończenie. Niemniej jednak nigdy takiego scenariusza nie można wykluczyć. Zwłaszcza, że właściwe wnioski na ten temat będzie można postawić dopiero po dzisiejszej sesji, gdy znana będzie reakcja GPW na wczorajszą przecenę na Wall Street.
Jeżeli popytowi uda się wyjść obronną ręką z tego swoistego testu na siłę rynku, to zakończenia całej korekcyjnej sekwencji, należy oczekiwać w okolicach 43 000 pkt. (WIG)
i 2750 pkt. (WIG20)
.

Silne, przekraczające 2 proc., spadki indeksów WIG20 i WIG w dniu dzisiejszym, oznaczają natomiast powrót obaw o koniunkturę, a w konsekwencji powrót w okolice tegorocznych dołków. Jednak już ich pokonanie jest bardzo mało prawdopodobne.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)