Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Optymizm na rynkach wschodzących

0
Podziel się:

Na uwagę zasługuje utrzymująca się od pewnego czasu dobra dyspozycja segmentu średnich spółek.

Optymizm na rynkach wschodzących

Za nami kolejny udany dzień dla inwestorów giełdowych. Wszystkie krajowe indeksy zyskały na wartości.

Na uwagę zasługuje utrzymująca się od pewnego czasu dobra dyspozycja segmentu średnich spółek, jak również kolejna porcja optymizmu wobec akcji sektora bankowego. Wzrost kursów banków pozwolił indeksowi WIG20 zyskać 0,35% mimo odcięcia dywidendy na PKO BP (0,75 zł).

Nowe maksimum cenowe indeksu WIG

Wtorkową sesję rozpoczęliśmy od niewielkiego obsunięcia głównych indeksów GPW. Aktywność strony podażowej była jednak widoczna jedynie w pierwszej godzinie notowań. Zarówno indeks WIG20, jak i WIG szybko znalazły techniczne wsparcia w okolicach głównych linii trendu wzrostowego (odpowiednio 2.480 pkt. i 54,0 tys. pkt.). Kolejne godziny sesji upłynęły w bardzo dobrej atmosferze.

Mimo braku wsparcia ze strony indeksów Europy Zachodniej, na naszym rynku sukcesywnie przewagę zdobywała strona popytowa. Warto zauważyć, iż optymizm globalnych graczy ujawnił się również w odniesieniu do innych rynków emerging markets. W górę skierował się indeks węgierskiej giełdy BUX, zwyżkowała również giełda w Moskwie (RTS +0,61%). Dobra atmosfera utrzymała się na naszym parkiecie do końca sesji.

Jako sukces popytu należy odczytać powrót indeksu WIG20 w okolice poziomu 2.500 pkt., po odcięciu dwóch znaczących dywidend (PZU i PKO BP). Wczoraj na wyróżnienie zasługują akcje sektora bankowego. Kupujący docenili zarówno duże banki (PKO BP i Pekao S.A), jak również mniejsze instytucje (Getin +3,47%). Drugą z rzędu bardzo dobrą sesję zaliczył kurs KGHM, wykorzystując odreagowanie w górę notowań miedzi na rynku surowcowym.

Ponadto korzystne tendencje utrzymują się na szerokim rynku, na czym korzysta główny indeks WIG. Po wczorajszej sesji odnotowujemy nowe maksimum indeksu WIG zarówno w ujęciu dziennym, jak i intraday. Wskazania analizy technicznej nadal preferują stronę popytową, co potwierdza utrzymane pierwsze wsparcie na poziomie 54,0 tys. oraz aktualna linia trendu wzrostowego. Teraz pierwszym celem kupujących jest podniesienie indeksu WIG w rejon maksimum z listopada 2013 r. (55.250 pkt.). Szanse na przełamanie tego istotnego technicznego oporu w głównej mierze zależeć będą od tego w jaki sposób rynku zinterpretują dzisiejszy komunikat po posiedzeniu Zarządu Rezerwy Federalnej.

Mocna niepewność niemieckiego DAXa

Seria sześciu spadkowych sesji to dorobek indeksu niemieckiej giełdy z ostatnich dni. Tym samym wcześniejszy optymizm zastąpiony został stosunkowo niewielką realizacją zysków w oczekiwaniu na kluczowe decyzje władz monetarnych w USA. Wczoraj z impasu indeksu DAX nie potrafiły wyrwać dane makro. Indeks ZEW obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech, spadł we wrześniu do 6,9 pkt. z 8,6 pkt. Odczyt ten okazał się jednak lepszy od oczekiwań, gdyż szacowano spadek do poziomu 4,8 pkt.

Spory optymizm na Wall Steet dobrym prognostykiem na przyszłość

Do niespodziewanego wzrostu doszło natomiast w dniu wczorajszym za Oceanem. Rynek akcji ruszył do góry dyskontując najświeższe doniesienia z Państwa Środka. Indeks S&P500 zyskał 0,75% i oddalił się na bezpieczną odległość od kluczowego wsparcia na poziomie 1.975 pkt. Źródłem optymizmu okazał się Ludowy Bank Chin decydując się na dostarczenie dodatkowej płynności pięciu największym krajowym bankom na kwotę 500 mld CNY (czyli ponad 81mld USD). Informacje te poprawiły również nastoje na rynku surowcowym. Istotnie zwyżkował kurs ropy naftowej, po okresie silnej przeceny w okresie ostatnich 3 miesięcy.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)