Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

WIG20 obronił 2.200 punktów. Dzięki PKO BP

0
Podziel się:

W money.pl czytaj, jaki przebieg miała w poniedziałek sesja na GPW.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Niewielkimi wzrostami indeksów zakończyła się poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie. Za oceanem uwagę inwestorów przyciąga gigantyczna transakcja, za którą stoi Warren Buffett.

Zdecydowanym liderem notowań w WIG20 podczas poniedziałkowej sesji był bank PKO BP, którego akcje zyskały ponad 2 procent. Chociaż wynik netto za drugi kwartał na poziomie 702 milionów złotych był gorszy od poprzedniego roku, to okazał się lepszy od prognoz. Prezes banku zapowiedział również poprawę wyników w kolejnych kwartałach.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

Tymczasem na nowojorskiej giełdzie handel w poniedziałek trwa pod znakiem niewielkich spadków głównych indeksów. Ciekawa informacja napłynęła dziś z amerykańskiego rynku. Warren Buffett zapowiedział, że za ponda 30 miliardów dolarów przejmuje producenta działającego m.in. w branży lotniczej i energetycznej.

_ _Aktualizacja: 13:02

WIG20 walczy o ważny poziom. Tauron nie pomaga

Przemysław Ławrowski

WIG20 cały czas utrzymuje się blisko poziomu 2200 punktów. Jego notowania zaniża jednak Tauron, który został dziś upomniany przez UOKiK. Negatywne informacje pojawiły się również dla banków.

Na warszawskiej giełdzie od rana niewiele się zmieniło. WIG20 zyskuje nadal nieznacznie, tak jak mWIG40 i sWIG80. Jedną z najsłabszych spółek wśród blue chipów jest Tauron Polska Energia. Powodem przeceny są zarzuty UOKiK, co do wykorzystywania przez spółkę pozycji monopolisty. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Choć nie widać tego na razie po kursie, to negatywna informacja pojawiła się również dla banków. Europejska agencja ratingowa obniżyła dla 10 banków ocenę wiarygodności kredytowej. Powodem jest przyjęta niedawno ustawa dotycząca kredytów we frankach. Zwrócono również uwagę na kwestię ewentualnego wprowadzenia podatku bankowego.

Notowania europejskich indeksów w poniedziałek

Negatywny sentyment udało się przełamać europejskim parkietom. Około 0,3 procent rośnie niemiecka i francuska giełda. Jeszcze lepiej radzi sobie hiszpański IBEX oraz włoski FTSE-MIB. Na minusie jest nadal londyński FTSE-100.

_ _Aktualizacja: 10:22

GPW pozytywnym wyjątkiem w Europie

Przemysław Ławrowski

Europejskie parkiety rozpoczęły sesję w neutralnych nastrojach, ale po godzinie notowań większość giełd świeci się na czerwono. Wyjątkiem jest GPW. Na giełdach azjatyckich inwestorów nie przestraszyły słabe dane z Chin, które pojawiły się sobotę.

Indeks WIG20 zyskuje około 0,4 procent. Podobnie zachowują się indeksy grupujące średnie i mały spółki.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na GPW

Przed startem nowego tygodnia na rynku akcji poznaliśmy wyniki lidera sektora bankowego w Polsce. PKO BP w drugim kwartale zarobił 702,88 mln złotych, czyli o 18 procent mniej niż rok wcześniej. To i tak lepiej niż spodziewał się tego rynek, dlatego też akcje PKO BP zyskują w poniedziałek ponad 1,5 procent. Bank chwali się również ekspansją na rynki zagraniczne, której efektem będzie otwarcie pierwszej placówki korporacyjnej w Niemczech. Oddział pod nazwą PKO Bank Polski Niederlassung będzie funkcjonował we Frankfurcie nad Menem, a rozpoczęcie jego działalności planowane jest na przełom 2015 i 2016 roku.

Ponad 4,5 procent rosną akcje Redanu, który chwali się wysoką sprzedażą. Właściciel sklepów Top Secret, według szacunków, osiągnął w lipcu o 12 procent wyższe rok do roku przychody.

W Europie na dziś nie zaplanowano ważnych odczytów makroekonomicznych. Inwestorzy z pewnością zwrócą uwagę na kolejne negocjacje Grecji z zagranicznymi pożyczkodawcami.

_ _Aktualizacja: 9. sierpnia, godz. 13:05

GPW pozna raporty spółek i powalczy o ważny poziom

Przemysław Ławrowski

Nowy tydzień rozpoczną dane z Azji, ale to wyniki PKO BP będą przedmiotem największego zainteresowania inwestorów w poniedziałek. W kolejnych dniach poznamy raporty innych dużych spółek z GPW, a tydzień zakończy się odczytem polskiego wzrostu gospodarczego za drugi kwartał.

Inwestorzy z niecierpliwością oczekują wyników największego polskiego banku - PKO BP. Według prognoz, spółka powinna zarobić w drugim kwartale 2015 roku około 645 mln złotych. To mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o prawie 25 procent. Ze względu na poziom stóp procentowych, które obniżono ostatnio w marcu tego roku, ucierpieć może przede wszystkim wynik odsetkowy banku.

Notowania akcji PKO BP w lipcu i sierpniu

Na konferencji wynikowej będzie można prawdopodobnie oczekiwać komentarza zarządu, co do planów rządu w kwestii kredytów we frankach. Ostatnia informacja o przyjęciu przez sejm projektu spotkała się ze sporą burzą na akcjach banku. W czwartek straciły one ponad 7 procent.

Kwartale wyniki PKO BP z ostatnich 3 lat

Źródło: Money.pl

Inwestorzy spodziewają się spadku wyników największego banku. O tym jednak, jak zachowają się w poniedziałek jego akcje, zdecyduje poziom zysku w stosunku do prognoz.

Raport PKO BP nie zakończy jednak sezonu wyników. W kolejnych dniach rezultaty działalności pokażą kolejno Lotos (wtorek), Energa (środa), KGHM (czwartek) oraz PGNiG (piątek).

Nastroje na akcjach banków będą częściowo decydować o tym, jak zachowywać będzie się indeks WIG20, gdyż we wskaźniku notowane są cztery duże banki. Indeks blue chipów zakończył piątkową sesję poniżej poziomu 2200 punktów, jego wartość od drugiej połowy lipca znajduje się na poziomie najniższym od prawie 2 lat. Kolejne spadki mogą się wiązać z osiągnięciem przez wskaźnik poziomu nawet poziom 2140 punktów.

Notowania indeksu WIG20 w tym roku

Pierwszy dzień nowego tygodnia to również dane z Azji. Te, które pojawią się jako pierwsze dotyczyć będą przede wszystkim japońskiej gospodarki, jednakże informacje z Chin również napłyną. Bank centralny Japonii opublikuje comiesięczny raport z którego jak zwykle dowiemy się czegoś na temat celu inflacyjnego i programu skupu aktywów w wysokości 80 bln jenów rocznie.

Chiny natomiast podadzą wartość udzielonych konsumentom kredytów w lipcu. Rynek spodziewa się sporego spadku ze względu na ostatnich krach na giełdzie w Szanghaju. Wiele udzielanych niedawno Chińczykom kredytów było przeznaczonych na zakup papierów wartościowych, których cena mocno spadła. Największy krach miał miejsce na przełomie czerwca i lipca. Od 15 czerwca do 8 lipca Shanghai Composite poszedł w dół aż o 32 procent. Aby ratować giełdę przed wielkimi spadkami, rząd w Pekinie wydał 144 mld dolarów na skup papierów, o czym pisaliśmy TUTAJ. Trudno określić, czy będzie to miało pozytywny wpływ na rynek akcji, jednakże na razie odzyskał on nieco swojej wartości.

Kolejną porcję danych ze wchodu poznamy w środę. Wówczas zostanie opublikowany odczyt produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Rynek spodziewa się niewielkiego spadku aktywności przemysłu Chin względem czerwca (prognoza: 6 proc., poprzednio: 6,8 proc.). Z kolei wartość sprzedanych dóbr i usług detalicznie powinna urosnąć o 10,6 proc.

W drugiej części tygodnia poznamy dane z polskiej gospodarki. W czwartek opublikowany zostanie odczyt inflacji. Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z deflacja w ujęciu rocznym i minimalną inflacją w ujęciu miesięcznym. Rynek spodziewa się deflacji na poziomie 0,8 proc. rok do roku.

Według ostatniego raportu NBP na temat inflacji, ze spadkiem cen będziemy mieli do czynienia do końca roku. Z kolei średnioroczna inflacja w 2016 roku powinna wynieść 1,5 proc. W tym samym dniu dane o inflacji napłyną m.in. z Niemiec i Francji.

Zmiana cen w Polsce w 2014 i 2015 roku (dane rok do roku)

Dzień później pojawi się odczyt PKB dla polski. Prognozy wskazują, że nasz kraj osiągnął w drugim kwartale wzrost rzędu 3,6 procent. Z kolei Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że wzrost wyniósł 3,8 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)