Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za nami bardzo dobry tydzień na GPW

0
Podziel się:

Informacją tygodnia, a nawet ostatnich miesięcy, było kolejne, szerokie rozluźnienie polityki monetarnej w Strefie Euro.

Za nami bardzo dobry tydzień na GPW

EBC nie tylko obniżył wszystkie stopy procentowe (w tym depozytową do -0,2 proc.), ale także poinformował o wprowadzeniu, inspirowanego amerykańskim QE, skupu aktywów.
Europejski Bank Centralny zadecydował w czwartek o kolejnej obniżce stóp procentowych, oraz wprowadzeniu programu skupu papierów wartościowych. Aż tak zaawansowanych działań na tym posiedzeniu inwestorzy się nie spodziewali, więc naturalnie na indeksach i Euro zobaczyliśmy bardzo dynamiczne ruchy. Taka decyzja powinna skutkować ruchami w górę na najważniejszych indeksach Strefy Euro. Więcej informacji na temat skupu aktywów poznamy na kolejnym posiedzeniu. W piątek podane zostały comiesięczne payrollsy w USA. Okazało się, że amerykańska gospodarka stworzyła w sierpniu jedynie 142 tysiące miejsc pracy, choć prognozy i tendencja z ostatnich miesięcy wskazywały, że ta liczba utrzyma się nadal powyżej 200 tysięcy.

W Polsce również mieliśmy decyzję o stopach procentowych, jednak RPP pozostała bierna. Obniżki spodziewało się wiele instytucji i mimo że jest ona niemal pewna, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się jeszcze poczekać. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że RPP nie zdążyła zmienić swojej retoryki, na wskazującą rozluźnienie polityki monetarnej, więc obniżka wpłynęłaby negatywnie na notowania złotówki. Tym razem jednak prezes NBP podzielił się opinią, że obniżki są bardzo prawdopodobne, a więc takiej decyzji należy oczekiwać najprawdopodobniej już na następnym posiedzeniu.

Eurostat poinformował, że sprzedaż detaliczna w lipcu spadła o 1,1 proc. w odniesieniu do lipca zeszłego roku i o 0,3 proc. w odniesieniu do czerwca. Po serii słabych danych i rewizjach polskiego PKB w dół płynących z instytucji finansowych, Ministerstwo Gospodarki podtrzymuje prognozę wzrostu gospodarczego na poziomie 3,3 procent.

WIG20 na fali rozluźnienia polityki monetarnej w Strefie Euro, uspokojenia konfliktu na Ukrainie oraz gołębich komentarzy ze strony NBP zanotował bardzo udany tydzień. Mało prawdopodobne jest, że powtórzy to w następnym tygodniu, raczej inwestorzy powinni krótką korektą lub konsolidacją złapać trochę oddechu. Indeks przebił wiele ważnych oporów, a więc znajduje się obecnie nad istotnymi wsparciami, które powinny powstrzymywać spadki. Najbardziej prawdopodobny poziom zatrzymania ewentualnej korekty to 2500 pkt, choć niewykluczone że indeks spadnie jeszcze kilkanaście punktów niżej.

Najważniejsze informacje z polskich spółek

Comp będzie skupował akcje własne. Oferta opiewa na 149 tysięcy akcji, a więc nieco ponad 2 proc. ogółu. Zarząd upoważniony został przez Walne do nabycia ponad 1,1 mln akcji, a więc 20% wszystkich wyemitowanych walorów. Spółka za każdy papier oferuje 67 złotych, czyli ponad 10 proc. więcej niż kosztują one na rynku.

KNF wydał zgodę na nabycie przez BNP Paribas akcji banku BGŻ, przez co stanie się on większościowym udziałowcem. Komisja zezwoliła również na ten sam zabieg PZU względem Link 4.

Enea, Tauron i KGHM podpisaly umowę o odkupieniu udziałów w PGE EJ1 (po 10 proc.), czyli w spółce odpowiedzialnej za budowę elektrowni jądrowej. Jest to jeden z elementów przygotowania całego projektu - ostateczna decyzja zapadnie w 2017 roku, budowa rozpocznie się 3 lata później, a w 2024 pierwszy z bloków elektrowni miałby zostać oddany do użytku.

KGHM jednocześnie poinformował, że z emisją euroobligacji wyjdzie najprawdopodobniej nie wczesniej, niż w 2016 roku. Tak długo nie będzie czekać Immofinanz, który już teraz buduje księgę popytu na euroobligacje zamienne na akcje Buwog AG. Wpływy z emisji, 375 mln euro, zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia i inwestycje.

GPW podała, że obroty na warszawskim parkiecie wyniosły 20,5 mld złotych w sierpniu, a więc 0,1 proc. więcej niż w tym samym miesiącu w 2013. Od początku roku jest to natomiast 138,2 mld złotych, czyli 4,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2013. Jednocześnie liczba transakcji w ciągu ostatnich 8 miesięcy wzrosła o 13,9 proc. Giełda poinformowała również, że łączna kapitalizacja wszystkich spółek na GPW to prawie 900 mld złotych.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)