Na skróty
Giełda w Money.plPoradnikiZarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek
Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek
2008-03-14 07:12

Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

Autor: Jacek Mysior



Inwestorzy, którzy zarobili na giełdzie w 2007 roku maja czas do 30 kwietnia na złożenie zeznania podatkowego. Money.pl radzi, jak rozliczyć się z fiskusem.

Zyski z giełdy opodatkowane są jedną stawką, która wynosi 19 procent. Według ustawy podatek naliczany jest od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych.

W praktyce oznacza to, że dotyczy transakcji faktycznie zrealizowanych czyli takich, w których miała miejsce sprzedaż papierów wartościowych.

Dla inwestora istotne jest to, że zyski z akcji, obligacji czy instrumentów pochodnych mogą być wzajemnie kompensowane z poniesionymi stratami z tego samego źródła.

Warto jednak pamiętać, że dochodów z lokat bankowych i sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych nie można łączyć z dochodami z transakcji giełdowych. Podatek od zysków powinien zostać potrącony przez fundusz lub bank odpowiednio w momencie umorzenia jednostek lub kapitalizacji odsetek z lokaty w bankowej stąd inwestor nie musi go osobiście odprowadzać. Ponadto z podatku zwolnione są akcje nabyte przed 1 stycznia 2004 roku oraz obligacje Skarbu Państwa kupione przed 1 stycznia 2003 roku.

Przykład 1
Inwestor osiągnął w danym roku podatkowym:

- 500 zł zysku ze sprzedaży obligacji
- 1500 zł zysku ze sprzedaży instrumentów pochodnych
- 2000 zł straty ze sprzedaży akcji

Jego podatek za dany rok podatkowy wyniesie 0 zł ponieważ strata kompensuje się z zyskami osiągniętymi z tego samego źródła.

Kalkulacja dochodu

Dochodu i innych kwot nie musimy kalkulować sami - obowiązek ten spoczywa na instytucji prowadzącej nasz rachunek maklerski. Dochód, który podlega opodatkowaniu oblicza się odejmując od kwoty przychodów sumę kosztów ich uzyskania osiągniętych w danym roku podatkowym.

Jeżeli inwestor posiada rachunki w więcej niż jednym biurze maklerskim, otrzyma kalkulację dochodów z każdej instytucji i będzie musiał je zsumować w zeznaniu podatkowym.

Do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć należy:

- koszt nabycia papieru wartościowego, który został sprzedany przez inwestora

- prowizje, które pobiera biuro maklerskie związane zarówno z zakupem akcji, jak i ich sprzedażą

- opłaty związane z założeniem i prowadzeniem rachunku maklerskiego

- opłaty za dostęp do notowań giełdowych

- w przypadku kredytu na zakup akcji zgodnie ze stanowiskiem fiskusa w koszty można zaliczyć prowizję i odsetki tylko od realnie wykorzystanej części kredytu

Rozliczenie na papierze

Domy maklerskie są zobowiązane przesłać swoim klientom PIT-8C, będący informacją o przychodach inwestora w 2007 roku i kosztach ich uzyskania.

Jednak przed ostatecznym rozliczeniem z urzędem skarbowym warto sprawdzić czy wyliczenia biur maklerskich są zgodne z rzeczywistością, gdyż praktyka pokazuje, że mogą się w nich pojawiać błędy. Bazując na informacji nadesłanej z biura maklerskiego i uwzględniając część udokumentowanych kosztów uzyskania przychodów, których biuro nie wzięło pod uwagę w PIT-8C, możemy sporządzić zeznanie podatkowe za 2007 rok.

Obowiązek obliczenia podatku w zeznaniu rocznym PIT-38 spoczywa na podatniku. Podobnie jak odprowadzenia całego należnego podatku do urzędu. Warto w tym miejscu dodać, że PIT-38 jest przeznaczony wyłącznie do rozliczenia indywidualnego. Jeśli każdy z małżonków osiągnął dochody ze sprzedaży papierów wartościowych to muszą oni z tego tytułu rozliczyć się osobno.

Strata możliwa do odrobienia Dochód z giełdy za 2007 rok możemy pomniejszyć o straty z lat poprzednich.

Jeśli ponieśliśmy straty z inwestycji na giełdzie w roku podatkowym, w ciągu najbliższych kolejnych pięciu lat podatkowych, będziemy mogli obniżyć dochód uzyskany z tego samego źródła. Odliczenia w danym roku nie mogą jednak być wyższe niż 50 procent straty poniesionej w latach poprzednich.

- Powstałą stratę podatnik będzie mógł skompensować z zyskiem w przyszłych latach. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnim okresem, za który będzie można odliczyć stratę poniesioną w 2004 r. będzie rozliczenie za 2009 r. Analogicznie ze stratą za rok 2005, o którą podatnik może pomniejszyć zysk wypracowany w 2010 r. itd. - wyjaśnia Krzysztof Gratka z firmy doradczej Accreo Taxand.

Przykład 2
Inwestor stracił w 2006 roku na sprzedaży papierów wartościowych 16.000 zł. Z kolei w roku 2007 zarobił na giełdzie pozbywając się papierów wartościowych 30.000 zł. Ile zapłaci podatku?

Jego dochód wyniesie:
30.000 - (50 % x 16.000) = 22.000

Wówczas podatek należny:
22.000 x 19% = 4180 zł

Jeżeli po upływie 5 lat od poniesienia straty podatnik nie osiągnie zysku z kapitałów pieniężnych, nierozliczona w tym okresie strata bezpowrotnie przepada.

Podatnik, który rozlicza sprzedaż akcji, powinien wiedzieć, że samo złożenie zeznania w terminie do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym nie kończy rozliczenia z urzędem skarbowym.

Organ podatkowy może bowiem sprawdzić prawidłowość złożonego zeznania w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym zostało złożone. W tym okresie należy przechowywać wszystkie niezbędne dokumenty, na podstawie których sporządzona została deklaracja.



Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

wiktor.kornel / 178.43.112.* / 2012-02-27 12:36
jezeli nie mailem zadnych obratow w roku to czy musze cos wypelniac?

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

PoK / 83.20.97.* / 2008-04-01 20:19
Witam. Czy od osiągniętego zysku można rozliczyć w całości stratę z lat ubiegłych, czy tylko jakąś część. I z ilu lat można tak sobie te straty odliczać od dochodu? Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

Leonardo1 / 89.228.96.* / 2008-03-31 17:50
Witam. czy moge prosić kogoś z was o pomoc? Dostałem Pit z biura maklerskiego i musze obliczyc podatek, będe wdzięczny za pomoc. pozdr dane do obliczeń

2007 - zysk - 43.920,31
2006 - strata - 29.102,92
2005 - strata - 90.754,76

jest szansa że nie będe musiał płacić podatku?
awawa / 212.76.37.* / 2008-04-02 15:36
nie masz nic do zaplacenia. strata z 3 poprzednich lat (50% strat) jest wieksza od zysku

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

Tom KRUS / 84.38.93.* / 2008-03-24 13:16
Mam pytanie dotyczące sprzedaży akcji po ich splicie (podziale w stosunku np 1 do 10 ). po splicie mam 10 razy więcej akcji ale dziesięć razy tańszych. Sprzedaję 1/10 akcji po splicie czyli wszystkie ilościowo jakie miałem na początku. Czy mam wtedy zysk ze sprzedaży 1/10 wartości posiadanych na początku akcji,czy stratę wynikającą ze sprzedaży takiej samej ilości akcji jakie kupiłem, po cenie wielokrotnie niższej od ceny zakupu. Czy PIT 8C uwzględnia splity akcji?
krzysztofbla / 2008-03-30 00:04
Mam wtedy zysk ze sprzedaży 1/10 wartości posiadanych na początku akcji.
W PIT-8C powinno to być uwzględnione, ale najlepiej sie upwnić w Domu Maklerskim.

Ja co roku wysyłam pismo do DM z prośbą o wykaz transakcji ujętych w zeznaniu PIT, i co roku mi to przesyłaja, jakby tego nie mogli wysyłac razem z PITem.

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

sonata / 78.8.73.* / 2008-03-20 09:55
cytuję doradcę podatkowego w MDDP,,ważną zachetą podatkową dla inwestorów giełdowych,oprócz zwolnień podatkowych,jest możliwość odliczenia poniesionych strat,, czy ktoś może mi wyjaśnić o jakie zwolnienia chodzi.Jest to wypowiedż z 27.08.2007r.Mam jeszcze jedno pytanie,mam zyski z likwidowanych lokat w fundusze i stratę na gie ldzie czy mogę odlidzyć ją od podatku od lokat.Proszę o kompetentne rady

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

sim / 2008-03-18 23:56
czy musze skladac zeznanie podatkowe w sytuacji gdy pracuje zagranica i nie mam zadnych dochodow w Polsce a na gieldzie za zeszly rok zanotowalem strate?
krzysztofbla / 2008-03-30 00:22
Skoro Dom Maklerski działa na terenie Polski, a zapewne tak jest - to MUSISZ wypełnic PIT-38 wykazując stratę.
urzednik skarbowy / 149.254.192.* / 2008-05-08 09:21
malo tego, mozesz miec kolego klopot jesli urzad skarbowy uzna ze skoro inwestujesz w tym pieknym kraju to serce Twoje jest w Polsce a co za tym idzie i rezydencja podatkowa wiec cos zarobil na wyspach to ta wolna od podatku nalezy sie temu pieknemu panstwu nad Wisla...
nieuk / 83.26.177.* / 2008-04-19 15:08
nie wiem

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

Oburzony. / 83.5.184.* / 2008-03-17 18:19
W 2007r miałem zysk na giełdzie,za który muszę zapłacic podatek.W 2008r.straciłem cały zysk i część własnego wkładu.Nie mam pieniędzy a podatek musze zapłacic.Tuskomatoły obiecywały zniesienie podatku z giełdy i wygrali wybory.Teraz wystawili na wszystkich cuchnącą d...Trzeba wiedzieć na kogo glosowac,tylko nie na rudych lisów.
f1 / 87.207.16.* / 2008-03-18 12:58
Widzisz ,,OBURZONY", zawsze możesz zagłosować na Jarka i Lecha, oni na pewno zdejmą z Ciebie konieczność płacenia wszelakich podatków. Proponuję jeszcze Leppera - on jest w stanie obiecać Ci co tylko sobie wymarzysz. Naiwniak
DaMa_ / 81.190.239.* / 2008-03-30 09:57
Sam glosowalem na "rudych lisow", ale zaczynam sie zastanawiac czy dobrze zrobilem.

Slyszales o tym ze mieli pomysli wycofania podatku belki dla funduszy i lokat ?? Dla gieldy niestety chcieli pozostawic... Ladne mi pomaganie inwestorom. Dobrze ze ludzie zrobili borute i wycofali ten chory pomysl. To sie nazywa sprawiedliwosc - podzielimy zrodlo na dwa lepsze i gorsze wedlug wlasnego widzimisie - fundusze i lokaty nie placa, gielda niech buli...

Jesli to zrylstwo by przeszlo to gielda pada, bo juz na starcie inwestor jest w dupe 19%...

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

es36 / 88.199.190.* / 2008-03-17 14:40

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

Kupiłem akcje A za 10 tyś.i odkupiłem je za 8 tyś / strata 2 tys./ by je ulokować na akcjach B i odkupiłem za 10 tys. /zysk 2 tyś/ Mam to co miałem be zysku i strat. A ile będę musiał zapłacić podatku?
zzyczliwy / 149.254.192.* / 2008-05-08 09:27
nie masz zysku to nie placisz baranie... chyba ze chcesz...
Niesia / 83.6.233.* / 2008-07-22 21:31
Po co te wulgaryzmy? zzyczliwy najwyraźniej źle znosi spadki na giełdzie ;) Cieniutko się w portfelu zrobiło, co? hi hi hi ;)))
krzysztofbla / 2008-03-30 00:19
"odkupiłem"? chyba "odsprzedałem"

-2000+2000=0*0,19=0

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

Jaromin / 87.207.46.* / 2008-03-17 09:54
Ciekawe dlaczego nie można łączyć podatku od zysków z giełdy z ulgami na np Internet lub dzieci. Zysk z Giełdy musi się ob;liczać osobno.

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

pomoc / 91.196.48.* / 2008-03-15 20:39
A co w sytuacji gdy wychodzi mi duzy podatek bo w grudniu mialem spory zysk, ale za to do marca drastycznie spadl. Teraz musze zaplacic podatek mimo tego, ze mam faktycznie strate. Jak to rozlicza w 2008? Bede mial strate, ale jak odzyskac nadplacony podatek?
wojcher / 2008-03-16 20:18 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Niestety, stratę możesz rozliczyć (odliczyć) tylko z dochodów przyszłych.
Zresztą nie wiesz jak będzie w kwietniu i czy znowu nie osiągniesz zysku
didiu / 149.254.192.* / 2008-05-08 09:29
us is cruel i kopas w dupas. zysk z ubieglego roku jest zyskiem do opodatkowania. a dalej to niby ta strate se mozna odliczyc w jeszcze nastepnym roku niby 50%
wojcher / 2008-03-16 20:19 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)

z dochodów
przyszłych.
Przepraszam, chodziło oczywiście o zyski przyszłe

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

Abo / 87.99.39.* / 2008-03-15 17:33
Czy jeśli PIT 8C, który dostałem od banku wykazuje stratę powinienem złożyć rozliczenie do US czy po prostu schować PITa z biura maklerskiego do szuflady?
krzysztofbla / 2008-03-30 00:35
Masz obowiązek złożenia PIT-38 wykazując stratę.
To Ci się przyda jak będziesz tą stratę chciał zrekompensować sobie zaskami w przyszłych latach.
ksud / 78.8.14.* / 2008-03-20 11:35
Jak masz stratę to po co Ci wogóle dali PIT 8C ? Ja to się nie znam może, ale ja nie miałem zysków i ze swojego Banku nie dostałem nic . (tylko, że ja nic nie sprzedawałem więc strat też nie mam). Byłbym wdzieczny, gdyby ktos mi powiedział czy rzeczywiscie trzeba latać ze stratą do US
wojcher / 2008-03-16 20:20 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Tak, musisz złożyć PITa 38

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

wiejski głupek / 83.30.78.* / 2008-03-15 09:10
"Ponadto z podatku zwolnione są akcje nabyte przed 1 stycznia 2004 roku" - bardzo proszę o wyjaśnienie tego stwierdzenia. Czy rzeczywiście jest taki przepis dzięki któremu nie zapłacę podatku za np akcje pracownicze zakupione przed 1 stycznia 2004 roku a sprzedane z zyskiem w roku 2007? Z góry dziękuję za ew. informację.
weisse111 / 2008-03-15 13:39 / Bywalec forum
Przy płaceniu podatku jesteś zwolniony w dwóch przypadkach:
a) jeżeli zakupiłeś papiery przed wprowadzeniem podatku od zysku (podatek belki),
oczywiście nie zmieniając sposobu inwestycji,
b) okresowo - jeżeli jesteś pod parasolem np ING, AIG, Union, Skarbiec, itd....., lecz przy odkupieniu jednostek i tak nalezy go zapłacic.

Pozdrawiam
wiejski głupek / 83.30.103.* / 2008-03-15 19:34
Akcje pracownicze kupiłem przed terminem wprowadzenia podatku Belki (przypadek "a"), ale czy to zwolnienie dotyczy także papierów spółki, która nie jest jeszcze notowana na giełdzie (np PZU) a zakup i sprzedaż jej akcji odbyła się poza GPW?
Pozdrawiam!
weisse111 / 2008-03-18 13:37 / Bywalec forum
Więc sprawy podatków jak i wszelkich ustaw nigdy nie obejmuja niczego wstecz. Także od wartości zysku z papierów zakupionych przed wejściem podatku w zycie, placić go na pewno nie bedziesz.
pozdrawim

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

heski / 83.20.240.* / 2008-03-15 00:21
w roku 2007 kupilem akcje jednej spolki,pozniej sprzedalem z zyskiem i kupilem akcje innej spolki,ktore posiadam do dzis.cena spadla i gdybym je sprzesal to mialbym strate.Uwazalem,ze kupujac nastepne akcje z zysku dopoki ich nie sprzedam to jest moj koszt a nie zysk.Nie rozumiem tego.wyglada na to,ze wchodzac na gielde poniose strate i jeszcze zaplace podatek-smieszny przepis.

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

lichu / 2008-03-14 23:23 / Giełdowy Wiedźmin
taksa Belki zapewnia państwu około 4 mld zł... tak było w 2007r.
zlikwidowanie tego podatku odłaczy państwo od stałego dochodu... będzie musiało przeprowadzić cięcia w wydatkach albo znaleźć inne źródło zasilające... oczywiście jestem za zniesieniem podatku od osiągniętego przychodu na parkiecie ale równocześnie jestem cierpliwy... myślę że MSP rozpatrzy to razem z MF przy układaniu budżetu na 2009r.... i przy okazji prywatyzacji gpw
zzyczliwy / 149.254.192.* / 2008-05-08 09:35
Kazdy jest za zniesienjiem podatku ale moim zdaniem to nierealne. Od kazdego zysku na calym swiecie placi sie podatki za wyjatkiem dzungli amazonskiej gdzie wymienia sie korzystnie dwa ubite weze na wedzonego szympansa. To szeroki kurek z pieniedzmi lecacy do polskiej skarbowki. Ludzie beda zawsze grac wiec nie ma takiej potrzeby by to znosic. Us do pier dala sie nawet do allegro a co dopiero do gieldy gdzie wszystko jest widoczne jak na dloni. Moim zdaniem zawsze bedzie duzo szumu i nic sie specjalnie nie zmieni

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

Barbara8 / 2008-03-14 15:07
Proszę o pomoc!
Czy BM uwzględnia w dostarczanym PIT 8c poniesioną stratę, tzn czy ona jest już fizycznie odliczona od dochodu?
Dziękuję bardzo
wojcher / 2008-03-16 20:26 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
PIT 8C nie uwzględnia żadnych odliczeń od dochodu, gdyż nie jest deklaracją tylko informacją (zawiera takie podstawowe informacje jak: przychód, koszty uzyskania przychodu i zysk/stratę)-jeśli dobrze zrozumiałem Twoje pytanie
krzysztofbla / 2008-03-30 00:26
> (zawiera takie podstawowe informacje jak: przychód, koszty uzyskania
przychodu i zysk/stratę)

Zawiera zysk/stratę z danego roku podatkowego. Nie uwzględnia poniesionych strat z lat poprzednich, które możesz uwzględnić (jeśli takowe masz) wypełniając PIT-38.

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

indexo / 195.74.50.* / 2008-03-14 10:30
Czy jest jakaś kwota wolna od podatku?? Zaczałęm grać pod koniec roku 2007 w sumie mój przychód wyniósł 450 zł, czy muszę od takiej kwoty odprowadzać podatek też?? :)
Jumbo / 78.88.125.* / 2008-03-14 10:41
W podatku od zysków kapitałowych nie ma kwoty wolnej !
krzysztofbla / 2008-03-30 00:30
to jest "podatek liniowy" 19%
wojcher / 2008-03-16 20:27 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
A podatek odprowadzasz od zysku nie od przychodu

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

sioux_s / 217.153.131.* / 2008-03-14 09:44
mam proste pytanie:
kupiłem 20 akcji X po 50 zł. następnie kurs spadł. dokupiłem kolejne 10 akcji X po 40 zł. i po czasie sprzedałem 10 akcji X po 45 zł. które akcje sprzedałem? jeśli te które kupiłem po 50 to mam stratę, jeśli te które po 40 to mam zysk. a może czegoś nie rozumiem? jak to jest?
mikus / 2008-03-14 09:51 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Obowiązuje zasada FIFO, pierwsze przyszło - pierwsze wyszło. A więc masz stratę.
sioux_s / 217.153.131.* / 2008-03-14 10:37
dobra. trochę poczytałem. FIFO jest metodą, która jest scharakteryzowana jako najmniej korzystna dla klienta. albo coś źle poczytałem, albo nie dokońca rozumiem: sprzedałem te droższe akcje X, więc mam stratę. hipotetycznie kurs rośnie do 60 zł. sprzedaję resztę akcji i płacę podatek od większego zarobku. fiskus dostaje swoje i tak ale ja mam możliwość rozliczenia straty w przyszłym roku. tak czy nie?
Bessowiec2 / 62.69.200.* / 2008-03-14 11:09
Tak ale 50% straty, reszta w kolejnych latach
krzysztofbla / 2008-03-30 00:28
> Tak ale 50% straty, reszta w kolejnych latach

w "kolejnych latach", ale tu też jest ograniczenie - z tego co pamietam "w ciągu 3 lat"
bos / 2008-03-14 09:50 / Bywalec forum
do wyceny przyjęta jest najpewniej metoda FIFO,
wiec sprzedałes te pierwsze 10 i poniosłeś strate.
poczytaj.

Re: Zarobiłeś na giełdzie? Zapłać podatek

kloc / 213.156.99.* / 2008-03-14 08:12
Jak wyliczany jest podatek od akcji na zagranicznych giełdach?
Sprzedałem akcje na LSE w styczniu 2007 za 10 GBP i w grudniu 2007 za 5 GBP. Czy podatek w PLN liczony jest przez DM po kursie z danego dnia, czy po kursie z innego ustalonego dnia?
greku / 193.41.113.* / 2008-03-18 17:47
Mam znacznie ciekawsze zagadnienie: żona w spadku po ojcu otrzymała akcje PKO BP warte dla uproszczenia 15 tys. Ponieważ spadek nabyła na "starych" zasadach, musiała zapłacić podatek spadkowy. W tym roku sprzedała te akcje za kwotę 20 tys. Nie mam bladego pojęcia, jak obliczyć koszty uzyskania przychodu, Obawiam się, że będę mógł odliczyć jedynie kwotę zapłaconego podatku spadkowego. Czyli od tej samej kwoty zapłacę dwa razy podatek?
kristopherl / 2008-03-30 09:37
Witam szanownych forumowiczów. Mam takie pytanie. Jeśli w 2007 r. nic nie zarobiłem na giełdzie tylko poniosłem same straty związane ze sprzedażą akcji (np. w wysokości 1.000 zł) to czy w tym roku (2008) mogę odliczyć sobie te 50% od strat i powinienem otrzymać zwrot w wysokości 500 zł? Pytam ponieważ znalazłem taki opis gdzieś na stronie internetowej:
Cytat: "niestety dochód w roku 2007 wyniósł jedynie 3'000 zł, zatem tyle jedynie można odliczyć, a kwota nieodliczona 3'500 zł przejdzie na rok 2008."