Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ropa to nie wszystko. "Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem"

15
Podziel się:

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.

Ropa to nie wszystko. "Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem"
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podczas wizyty w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, 7 bm. (ad) PAP/Andrzej Lange (PAP, PAP/Andrzej Lange)

Mateusz Morawiecki złożył we wtorek wizytę w Rijadzie, gdzie spotkał się z następcą tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej, premierem Mohammedem bin Salmanem. Podczas późniejszej konferencji prasowej premier Morawiecki wskazywał, że jego wizyta w Rijadzie jest częścią ofensywy dyplomatycznej w tej części świata.

Zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach spotykał się z przywódcami Kataru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Podczas tej ofensywy dyplomatycznej przedstawiamy polski punkt widzenia. Przedstawiamy w Arabii Saudyjskiej, w innych krajach Półwyspu Arabskiego to, w jaki sposób dzisiaj należy rozumieć wyzwania europejskie - mówił Morawiecki.

Premier podkreślił, że Arabia Saudyjska jest największym producentem i eksporterem ropy naftowej na świecie. Jak dodał potrafi stabilizować cenę ropy naftowej i być dostawcą, który ma ogromne znaczenia dla krajów, które muszą importować ropę tak, jak Polska.

Morawiecki zwracał też uwagę, że Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata. - I dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - podkreślił.

Ważny sojusznik

Morawiecki podkreślał też polityczną rolę Arabii Saudyjskiej w kontekście jej sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.

- Sojuszu, który stabilizuje tę część świata, a jednocześnie jest, można powiedzieć, czynnikiem, który wzmacnia z jednej strony Stany Zjednoczone, a z drugiej strony kraje, które razem ze Stanami Zjednoczonymi ręka w rękę prowadzą politykę, która ma zapewnić stabilizację w naszej części świata, w Europie centralnej, w Europie środkowej - mówił premier.

W tym kontekście wskazał, że podczas rozmowy z następcą tronu znalazł się temat rosyjskiej agresji w Ukrainie. Podkreślił, że Arabia Saudyjska przekazała Ukrainie pomoc finansową o wartości 2 miliardów zł.

Nie tylko ropa

Jak zaznaczył, w długiej dyskusji oprócz premiera Arabii Saudyjskiego brali udział także jego ministrowie. - Doszliśmy do wniosku, że jest bardzo dużo otwartych pól współpracy pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską - dodał.

Morawiecki wskazał, że Arabia Saudyjska to kraj olbrzymich możliwości. Kraj – jak mówił - który ma potężny, zakumulowany kapitał. - Jeden z największych tzw. funduszy inwestycyjnych na całym świecie, potężne korporacje, które chcą inwestować swoje pieniądze zarobione na eksporcie ropy naftowej, ale nie tylko. Tutaj otwiera się potężne pole do współpracy – ocenił.

Szef polskiego rządu jako pola do współpracy wymienił m.in. bezpieczeństwo żywnościowe. Podkreślił, że Polska jest jednym z największych eksporterów żywności w Unii Europejskiej, a jego słowa padły na podatny grunt w Arabii Saudyjskiej. "Tutaj polscy rolnicy, polscy przedsiębiorcy rolni, przetwórstwo rolne może znaleźć swoje ujście" - mówił premier. - Jestem przekonany, że dzisiaj te wrota do eksportu polskiego rolnictwa na pewno zostały szerzej uchylone w Arabii Saudyjskiej - podkreślił.

"Odcięcie rosyjskiej pępowiny"

Premier podkreślał ponadto, że jeśli chodzi o współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego to jest to interes Polski. W tym kontekście wskazywał na "odcięcie rosyjskiej pępowiny, która była przez dziesięciolecia budowana, wzmacniana przez naszych poprzedników".

Przekazał, że rozmawiano również o produktach przetwarzanych z ropy naftowej. Zaznaczył, że w tego rodzaju produkcji zainteresowany jest zarówno Orlen, jak i Arabia Saudyjska. - Być może dojdzie tutaj do wzmocnienia procesu inwestycyjnego, który otworzył się wraz z połączeniem Lotosu z Orlenem - zapowiedział Morawiecki.

Premier zapewniał, że Polska chce wzmacniać współpracę z państwami Zatoki Perskiej, z Arabią Saudyjską, bo jest to obszar ogromnego potencjału dla Polski.

Zadeklarował też chęć współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. - Arabia Saudyjska jest zainteresowana polskim przemysłem obronnym i o tym także rozmawiałem z premierem, który chce wzmacniać bezpieczeństwo, podobnie jak my chcemy wzmacniać bezpieczeństwo - zauważył Morawiecki.

Jako potencjalne produkty eksportowe premier wymienił transportery opancerzone Rosomak i drony.

Szansa deweloperów

"Przedstawiono mi również wspaniałe, bardzo ciekawe projekty przyszłości, które wiążą się z miastami przyszłości – smart cities. To ogromna szansa dla polskich firm informatycznych" – relacjonował.

Dodał, że "otwiera się znakomite pole do współpracy dla świetnych polskich deweloperów – to eksport polskich usług na wysokiej marży, a więc wzmocnienie wynagrodzenia polskich informatyków, polskich deweloperów informatycznych".

"Rozmawialiśmy także o wymianie turystycznej. Saudyjscy turyści są bardzo ciekawi naszej części świata, mogą tam zostawiać duże sumy pieniędzy, a ale także kierunek arabski jest coraz bardziej ciekawy dla polskich turystów" – powiedział Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
ryszard
rok temu
To tak na serio?
Mateuszek++++...
rok temu
I tak pis zniszczył wolny rynek w europie .mogliśmy kupować .tanie surowce nawet od Rosji .i Bialorusi .ale zrobili nas niewolnikow arabow ktorzy bez konkurencji beda nas doic chwala pis .
Marek
rok temu
wymienił Matołusz jeden kraj zamordystyczny na drugi. co na to środowiska demokratyczne, lewicowe, unijne, lgbt?
hr.Lolo
rok temu
Jak to za nieboszczki tfu..komuny mawiano:" kwitnie tradycyjna przyjazn polsko- arabska i braterstwo miedzy narodami"😂
takżetego
rok temu
Tak to własnie jest jak Radosław Sikorski doradza zjednoczonym emiratom to nagonka na niego że nie ma sumienia bo działa dla kraju który nie przestrzega praw człowieka. Jak z nimi rozmawia Morawiecki czy Duda to wtedy nagle to jest wielki sukces i szansa dla PL na rozwój