Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gudzowaty wykluczony z gry o jamalski gaz

0
Podziel się:

Gazprom i PGNiG przejmą po 50 proc. udziałów w spółce zarządzającej gazociągiem Jamał.

Gudzowaty wykluczony z gry o jamalski gaz
(KellyBoreson/iStockphoto)

*Gazprom i PGNiG będą miały po 50 proc. udziałów w EuroPolGazie - spółce zarządzającej gazociągiem Jamał-Europa. Ze spółki wykluczono Bartimpex Aleksandra Gudzowatego. *

Minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko uzgodnił takie warunki z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

_ - Struktura akcjonariatu EuRoPol Gaz powinna być 50 na 50. Uzgodniliśmy zasady zarządzania korporacyjnego _ - oświadczył wczoraj rosyjski minister. Szmatko dodał, że decyzje o tym, w jaki sposób dojdzie do zmiany struktury akcjonariatu EuRoPol Gazu, podejmą Gazprom oraz PGNiG.

Ministrowie zdecydowali, że wszystkie decyzje w EuRoPol Gazie będą zapadały jednomyślnie, a wszelkie rozbieżności będą rozstrzygane przez Radę Nadzorczą lub Zgromadzenie Akcjonariuszy. Ustalili też, że spółka będzie funkcjonowała na podstawie taryf, gwarantujących jej stabilność finansową i niewielki zysk.

Podział udziałów w EuroPolGazie po 50 proc. między PGNiG a Gazprom wyklucza z udziału w tej spółce firmę Bartimpex Aleksandra Gudzowatego. Do tej pory 4 proc. akcji EuRoPol Gazu należy do Gas-Tradingu, w której akcjonariuszem - obok Gazprom Eksportu i PGNiG - jest m.in. spółka Bartimpex Aleksandra Gudzowatego (36,17 proc).

_ - Jestem zaskoczony, że rząd bierze udział w takich rozmowach. To nie jest sprawa rządu, tylko przedsiębiorstw _ - skomentował Aleksander Gudzowaty. - _ Uważam, że jest to ruch przeciwko Polsce _ - dodał.

| PROBLEMY Z GAZEM: |
| --- |
| Kwestia udziałów w spółce eksploatującej gazociąg jamalski, który transportuje rosyjski gaz na zachód m.in. do Polski i Niemiec, została poruszona przy okazji negocjacji dodatkowych dostaw gazu do Polski. Polska negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu od 2010 roku w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo, który dostarczał do Polski 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Od początku roku RUE nie realizowało dostaw. 1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy 1 mld m sześc. gazu w tym roku. Wciąż nie są jednak zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe od 2010 roku. |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)