Na skróty
Moskwa zamyka banki i sprzedaje walutę
2014-03-05 11:51

Moskwa zamyka banki i sprzedaje walutę

Autor: (AND), (PAP), (IAR)

Moskwa zamyka banki i sprzedaje walutę
[fot: PAP/EPA]

Mimo napiętej sytuacji, rosyjskiej giełdzie na razie nie grozi krach. Zapobiegły temu działania ministerstwa finansów i Banku Centralnego.

W poniedziałek moskiewska giełda zareagowała na zaostrzenie kryzysu ukraińskiego gwałtownym obniżeniem wartości rubla i akcji rosyjskich przedsiębiorstw. Dziś sytuacja jest już stabilna - twierdzą rosyjscy analitycy.

Nie obyło się bez interwencji państwa. W ciągu 48 godzin Bank Centralny Federacji Rosyjskiej sprzedał waluty na łączną kwotę 11 miliardów 300 milionów dolarów, zatrzymując w ten sposób gwałtowny spadek wartości rubla.

Rosyjskie władze porządkują również rynek bankowy. Od kilku miesięcy zamykane są niewielkie banki, głównie te, które prowadziły podejrzane transakcje lub mają poważne kłopoty finansowe.

Według agencji RIA Novosti, Bank Centralny odebrał dziś licencje trzem bankom, które są podejrzane o pranie brudnych pieniędzy, w tym mogących mieć związek z działalnością terrorystyczną. Chodzi o banki: Monolit, Dagestan oraz Bank Rozwoju Biznesu.

Moskwa odpowie sankcjami?

Giełda na żywo

Totalna wyprzedaż sektora bankowego

Zmiana władzy zawsze stanowi ryzyko dla rynku kapitałowego.

Giełda na żywo

GPW: Inwestorzy spróbują odreagować spadki?

Po bardzo wyraźnej przecenie akcji w poniedziałek jest szansa, że kolejna...

Rosja odpowie retorsjami na ewentualne sankcje gospodarcze Zachodu. Odpowiednią broń przygotowuje już Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu.

Senatorowie pracują nad projektem ustawy, która będzie pozwalała na konfiskowanie majątków europejskich i amerykańskich firm, działających na terytorium Federacji.Projekt zakłada konfiskatę nieruchomości i majątku ruchomego oraz aktywów i rachunków.

Chodzi o firmy z krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Wystarczającym powodem do konfiskaty ma być wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji. Decyzję o tym, komu odebrać majątek, będą mogli podejmować prezydent i premier.

Europa stabilna

Po dwóch dniach wahań, ceny akcji na europejskich giełdach dziś są w miarę stabilne. Nie ma też większych zmian kursów walut.Przedwczoraj ceny akcji na największych europejskich giełdach traciły po dwa - trzy procent.

Wczoraj odrobiły większość strat. Dziś przed południem europejskie indeksy notowały spadki, ale bardzo małe. Wcześniej sporymi wzrostami zakończyły się sesje na parkietach w Azji i w USA.

Zdaniem komentatorów, inwestorzy przestali obawiać się większej akcji wojskowej rosyjskich oddziałów na Ukrainie. Dziś stabilny jest też rosyjski rubel oraz amerykański dolar i euro.

Czytaj więcej w Money.pl

 

(AND) , (PAP) , (IAR)
Tagi:rubel, gospodarka, rosja
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Moskwa zamyka banki i sprzedaje walutę

ShinTekk / 78.88.124.* / 2014-03-16 12:00
A jak już skonfiskują te majątki zagranicznych firm, to co zrobią aby zrekompensować sankcje i brak zagranicznych towarów na swoim rynku? Będą się płaszczyć przed resztą świata, czy w desperacji najadą na kogoś wywołując wojnę w Europie? Ich działania są nie kontrolowane na dłuższą metę, i skończą się kryzysem w Rosji.Komu sprzedadzą swój gaz/ropę jeśli Europa zacznie korzystać z innych źródeł? Przecież to ich jedyne źródła zasilające budżet.

Re: Moskwa zamyka banki i sprzedaje walutę

jan______ / 89.72.101.* / 2014-03-05 14:03
"Senatorowie pracują nad projektem ustawy, która będzie pozwalała na konfiskowanie majątków europejskich i amerykańskich firm, działających na terytorium Federacji.Projekt zakłada konfiskatę nieruchomości i majątku ruchomego oraz aktywów i rachunków.

Chodzi o firmy z krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Wystarczającym powodem do konfiskaty ma być wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji. Decyzję o tym, komu odebrać majątek, będą mogli podejmować prezydent i premier."

czyli oznacza to ze Rosja nie chce juz inwestycji zagranicznych u siebie...?
uuuu jak zle, no to macie Rosjanie z deczka przefikane...

Putin stracil kontakt z rzeczywistoscia, albo doszedl do wniosku ze nie ma co sie cackac z obcym kapitalem i wystarczy tylko sterowanie kursem ropy i gazu...
Sek w tym Wladimir... ze do czasu, a ten czas bedzie krotszy jak bedziesz tak robil, a krotszy bedzie sporo, a pozniej cheap and freeenergy power generators zjedza 70% Twojego PKB (GDP) i adijoss Rassija...:P
Najpopularniejsze
?
Zacznij wprowadzać nazwę interesującego Cie waloru
Giełda na skróty
Indeks Wartość Zm. [%] Obroty [mln.]
WIG 55957,50 -1,53% 560,78
WIG20 2473,17 -1,73% 461,40
WIG30 2696,16 -1,54% 479,99
mWIG40 3859,41 -1,40% 59,21
sWIG80 13667,36 -0,83% 29,26