Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

0
Podziel się:

Za nami ostatnie dwudniowe posiedzenie RPP w tym roku. Stopy znajdują się na najniższym poziomie w historii.

Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
(Narodowy Bank Polski/Flickr)

Rada Polityki Pieniężnej, na ostatnim w tym roku dwudniowym posiedzeniu, pozostawiła stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami.

Aktualizacja 15:05

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego w dalszym ciągu znajduje się więc na najniższym w historii poziomie wynoszącym 2 procent. Takiego kroku RPP spodziewała się większość ekonomistów, analityków, czy rynkowych obserwatorów.

Za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie przemawiały najnowsze dane z polskiej gospodarki. Pozytywnie w ostatnich tygodniach zaskakiwały między innymi stopa bezrobocia, czy sprzedaż detaliczna. W ten schemat wpisało się też listopadowe wskazanie indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego.

Lepiej od prognoz wypadły także najnowsze dane o dynamice PKB. Wzrost gospodarczy w Polsce w trzecim kwartale 2014 roku wyniósł 3,3 procent.

Zobacz, jak zmieniała się dynamika PKB od początku 2012 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z drugiej strony niepokoją najnowsze informacje o cenach w Polsce. Danych z listopada jeszcze nie ma, ale w październiku - w ujęciu rocznym - spadły one o 0,6 procent. Cel Rady Polityki Pieniężnej to inflacja na poziomie 2,5 procent, plus minus jeden punkt procentowy.

Zobacz, jak kształtowała się inflacja od początku 2012 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ostatnia decyzja o obniżce stóp procentowych w Polsce została podjęta przez RPP w październiku. Stopa referencyjna została wówczas obcięta z 2,5 do 2 procent, stopa lombardowa z 4 do 3 procent, stopa redyskonta weksli z 2,75 do 2,25 procent, a stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 1 procent.

Eksperci komentują: _ nie było niespodzianki _

Zdaniem głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska Arkadiusza Krześniaka w świetle argumentacji Rady przedstawionej na posiedzeniu w listopadzie, trudno było spodziewać się, że RPP będzie chciała obniżyć stopy w grudniu. Krześniak przypomniał, że w ubiegłym miesiącu RPP nie zmieniła stóp, pomimo obniżenia ścieżki inflacji w projekcji NBP. Wskazała natomiast na wzrost gospodarczy jako ważniejszy wskaźnik niż nawet pogłębiająca się deflacja. RPP uważa bowiem, że spowodowana jest ona czynnikami podażowymi, a więc mającymi mniejsze znaczenie dla polityki pieniężnej.

_ - Ostatnie sygnały płynące z RPP pokazują, że jest ona silnie podzielona i do momentu osiągnięcia większej spójności stanowisk, RPP będzie nadal obserwować napływające dane _ - ocenił Krześniak.

Także zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego nie było niespodzianki. _ - Decyzja RPP wskazuje na to, że jej członkowie nie widzą poważnego zagrożenia dla kontynuacji ożywienia gospodarczego w Polsce, dlatego też nie zdecydowali się na dalsze jego stymulowanie _ - ocenił Kozłowski.

Ekspert zaznaczył, że inflacja pozostaje wyraźnie poniżej celu inflacyjnego (2,5 proc. z odchyleniami +/- 1 pkt proc.), niemniej nie wynika to z załamania popytu, lecz ma podłoże podażowe. Kozłowski wskazał, że roczna inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymuje się wyraźnie powyżej zera.

_ - Ze względu na to, że deflacja w Polsce jest _ importowana _ z zagranicy, RPP ma na nią dosyć ograniczony wpływ. Na szczęście, do tej pory spadek cen nie wpływał niekorzystnie na polską gospodarkę _ - zauważył Kozłowski.

Według niego ewentualna obniżka stóp procentowych (włącznie ze stopą lombardową) silnie wpłynęłaby na rynek kredytowy. Z jednej strony sytuacja podmiotów zaciągających zobowiązania finansowe teoretycznie powinna ulec dalszej poprawie, lecz z drugiej strony, skłonność banków do udzielania kredytów mogłaby znacząco zmaleć ze względu na spadek opłacalności tego rodzaju działalności.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)