Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Afryka to żyła złota dla Putina. Rosja zarobiła miliardy dolarów

Podziel się:

Moskwa zarobiła ponad 2,5 mld dolarów na handlu złotem, które jest wydobywane w Afryce od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę w 2022 roku — podaje raport "Blood Gold Report". Do wydobycia "krwawego złota" wykorzystywana Grupa Wagnera przy wsparciu zachodnich korporacji.

Afryka to żyła złota dla Putina. Rosja zarobiła miliardy dolarów
Rosja zarabia na złocie z Afryki 100 milionów dolarów miesięcznie - podaje raport (PAP, PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Nie od dziś wiadomo, że Rosja stale poszerza swoje wpływy za pomocą Grupy Wagnera w Afryce ze względu na jej surowce. Jak przekonywał w programie "Newsroom" WP dr Jędrzej Czerep, koordynator programu Bliski Wschód i Afryka PISM, obecność wagnerowców w krajach afrykańskich miała zapewnić odporność rosyjskiemu systemowi finansowemu w obliczu sankcji, które zostały nałożone przez Zachód.

Co więcej, pod koniec października Rosja podpisała umowę z Mali na wybudowanie największego w Afryce zakładu oczyszczania złota. Mali należy bowiem do największych afrykańskich producentów złota. Jak podał krajowy urząd statystyczny, produkcja w 2022 r. przekroczyła 72 tony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Studenci rezygnują z uczelni, bo nie stać ich na wynajem. "Sytuacja jest zła. To dyskryminacja"

100 milionów dolarów miesięcznie trafia do Moskwy

Tymczasem raport "The Blood Gold" pokazuje, ile Moskwa zarabia na złocie, które jest wydobywane w krajach afrykańskich. Jak się okazuje, Kreml miesięcznie zyskuje 100 mln dolarów z wydobycia złota. Natomiast od początku inwazji Rosji na Ukrainę zarobili już 2,5 miliarda dolarów.

Wydobycie złota ma miejsce dzięki wsparciu Grupy Wagnera — czytamy w raporcie. Rosyjscy najemnicy oferują reżimom m.in. w Sudanie, czy Mali wsparcie np. szkolenia militarne, czy tłumienie opozycji w zamian za dostęp do surowców naturalnych. Według amerykańskiego wywiadu, na który powołują się autorzy raportu, Mali płaci rosyjskim najemnikom miesięcznie 10,8 mln dolarów.

W Sudanie natomiast Grupa Wagnera kontroluje dużą rafinerię, która pozwoliła najemnikom stać się dominującym nabywcą złota. Jak Rosja omija sankcje? Raport wskazuje, że Grupa Wagnera posiada szlaki przemytnicze i transportuje kruszec do Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich omijając w ten sposób sankcje.

Autorzy dodają, że reżimy we wspomnianych krajach są także wspierane przez takie korporacje jak kanadyjski Barrick Gold, B2Gold czy Allied Gold Corporation. Pośrednio firmy te wspierają także Moskwę — podkreśla raport.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl