Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Trzy nazwiska w walce o prezesurę PKO BP. Będzie głośny transfer z konkurencji?

26
Podziel się:

Rząd Donalda Tuska, zgodnie z zapowiedzią, prowadzi szeroko zakrojoną akcję wymiany władz w państwowych spółkach i instytucjach. Na początku lutego "miotła kadrowa" dotrze do banku PKO BP. Bankier.pl przekazał, kto według nieoficjalnych informacji ma największe szanse zasiąść w fotelu prezesa.

Trzy nazwiska w walce o prezesurę PKO BP. Będzie głośny transfer z konkurencji?
Premier Donald Tusk i minister aktywów państwowych Borys Budka (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy w  PKO BP odbędzie się 2 lutego. Jednym z punktów obrad są zmiany w radzie nadzorczej, która jest władna wskazać nowego szefa banku. Najwięcej udziałów ma tam Skarb Państwa. Pierwszy raz zebrać po roszadach kadrowych ma się zebrać 10 lutego, jak wynika z informacji "Pulsu Biznesu".

Tymczasem Bankier.pl na podstawie nieoficjalnych informacji przekazuje, że szefem PKO BP może zostać Cezary Stypułkowski, prezes konkurencyjnego mBanku. Ale na giełdzie nazwisk jest więcej pozycji.

"Lista nazwisk ma być jednak dłuższa i sugerować, że droga do prezesury w PKO wiedzie właśnie przez mBank, którego głównym akcjonariuszem jest niemiecki Commerzbank. Poza obecnym prezesem mBanku w gronie kandydatów ma być także jego były prezes i twórca Sławomir Lachowski, ponadto na giełdzie nazwisk pojawia się też Jacek Obłękowski, związany przez 5 lat z PKO jako wiceprezes, przed porządkami tzw. dobrej zmiany" - donosi serwis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14

Karuzela kadrowa w PKO BP

Bankier.pl podkreśla, że na liście kandydatów na prezesa PKO BP są doświadczeni bankierzy. Serwis zaznacza, że Stypułkowski, który podobno ma największe szanse na zwycięstwo w wyścigu, za sterami mBanku (kiedyś BRE Bank) zasiada od października 2010 r.

Skarb Państwa, który ma 29,43 proc. udziałów i głosów na walnym zgromadzeniu, jest głównym akcjonariuszem PKO BP. Kolejne 9,12 proc. jest w rękach Nationale-Nederlanden OFE, a 8,33 proc. należy do Allianz Polska OFE. Pozostali akcjonariusze posiadają 53,12 proc. udziałów i głosów.

Prezesem PKO BP jest Dariusz Szwed. Zgodę KNF uzyskał w sierpniu 2023 r. Od kwietnia kierował pracami banku jako "p.o.". W 2021 r. z fotela prezesa ustąpił Zbigniew Jagiełło, który kierował największym polskim bankiem od 2009 r. Od tamtej pory miał już czworo następców:

  • Jan Emeryk Rościszewski VI - X 2021,
  • Iwona Duda X 2021 - VIII 2022,
  • Paweł Gruza VIII 2022 - IV 2023,
  • Dariusz Szwed od IV 2023.

W zarządzie PKO BP zasiadają też: Maciej Brzozowski, Marcin Eckert, Paweł Gruza, Wojciech Iwanicki, Andrzej Kopyrski, Artur Kurcweil, Piotr Mazur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
lolop
4 miesiące temu
tak głosowaliście, tak macie - a teraz do roboty za 1500 zł buehehehehe
lara
4 miesiące temu
Miało być tak pięknie, profesjonalnie. Konkursy miały wyłonić najlepszych fachowców. Znów rudy okłamał Polaków.
Adam
4 miesiące temu
Kiedy Pekao ?
Bodek
4 miesiące temu
Cezary Stypułkowski należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1981 był doradcą Ministra ds. Reform Gospodarczych w Urzędzie Rady Ministrów. Rozumiecie on nam reformował puste pólki w 1981 roku, wybitny specjalista. Komuno wróć !!
WuWu
4 miesiące temu
Snił mi się Kaiser Otto von Bismarck ( .. mieszkam niedaleko jego "rodowego gniazda na Pomorzu) .. i rozkazał mi abym w jego imieniu zwrócił się do naszego Phemieha aby oddał jego "żelazną miotłę" bo nie umie się nią posługiwać. Jak ja mam to zrhobić?
...
Następna strona