Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Gigantyczne zyski koncernów paliwowych. Znowu padają rekordy

23
Podziel się:

Po rekordowym pod względem zysków 2022 r. największe koncerny naftowe świata liczą zyski za I kwartał 2023 r. Tutaj też padają rekordy. Shell za I kwartał 2023 r. odnotował 9,6 mld dol. zysku, co jest historycznym rekordem, a brytyjski koncern nie jest pod tym względem odosobniony.

Gigantyczne zyski koncernów paliwowych. Znowu padają rekordy
Shell to czwarty pod względem wartości giełdowej koncern paliwowy świata (Licencjodawca, Mike Kemp)

Jego główny rywal na brytyjskim podwórku BP również zaliczył bardzo dobry kwartał (5 mld dol. zysku). Amerykański ExxonMobil również pobił swój rekord (11,4 mld dol. zysku), a Chevron – oczekiwania rynku (6,6 mld dol.).

Po rekordowym 2022 r. koncerny paliwowe mają odnotować świetny 2023 r.

Analitycy podkreślają, że te wyniki to kontynuacja dobrej passy paliwowych gigantów po inwazji Rosji na Ukrainę, która wywołała skokowy wzrost cen paliw na światowych rynkach. Obecnie ceny ropy spadły, ale średnio w pierwszym kwartale 2023 r. dalej plasowały się na pułapie ponad 80 dolarów za baryłkę (81,7 dol. według danych Shella).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska liderem zakupów ropy z Rosji. Jak to się stało? "Dziwi mnie to. Rząd karmi Polaków dobrym słowem"

Wszystkie wymienione koncerny zapłaciły idący w miliardy dolarów tzw. podatek od nadwymiarowych zysków (ang. 'windfall tax') w 2022 r. W przypadku BP podatek od nadwymiarowych zysków za 2022 r. wyniósł 2,2 mld dol. Shell zapłaci 2,4 miliarda dolarów, a Exxon – 2 mld dol.

Teraz w związku z publikacją kolejnych świetnych wyników finansowych pojawiają się głosy, że powinny zapłacić jeszcze więcej.

W 2022 r. największe koncerny paliwowe świata zachodniego, czyli BP, Chevron, Exxon Mobil, Shell i TotalEnergies razem zarobiły rekordową kwotę rzędu 200 mld dol. Prognoza na 2023 r. zakłada, że te zyski skurczą się do poziomu około 160 mld dol., co dalej jednak będzie wynikiem powyżej dotychczasowego rekordu z 2011 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Adam
rok temu
Tam gdzie wojna tam są zyski. Było tak od zawsze , największe pieniądze robi się na konfliktach zbrojnych. Niby płacimy za bezpieczeństwo a prawda jest taka że dla koncernów paliwowych to okazja do ogromnych zysków. Korzyść za którą płacą zwykli ludzie zarabiający marne pieniądze i muszą wydać kilkaset złoty na dojazd do pracy. Smutne ale realne
POPIÕ£
rok temu
Życie polega na tym kto kogo lepiej wy dy ma
dgen
rok temu
Shelowi wolno, Orlenowi nie.
zebu
rok temu
Pisowskie media celowo się rozpisują o negatywnym zjawiskach w innych krajach, o ogromnych zyskach koncernów paliwowych, by ukryć że w Polsce Orlen, spółka skarbu Państwa zarządzana przez PiS czyli Obajtka, podległego Pis-owi, również na ogromną skalę tworzy zysk, ale nie dzięki umiejętnościom, pracowitości tylko w najprostszy sposób, okradając Polaków za pomocą mocno zawyżonych cen paliw.
Gerwazy
rok temu
PiS = DROŻYZNA
...
Następna strona