Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Fuzja Orlenu z Lotosem zagrożona? Obajtek: to w jakiś sposób zagłada

53
Podziel się:

Daniel Obajtek w telewizji wPolsce.pl został zapytany, czy fuzja Orlenu z Lotosem jest zagrożona? Były prezes Orlenu uważa, że takie starania mogą oznaczać, że "będzie to w jakiś sposób zagłada w zakresie pozyskiwania świata biznesu międzynarodowego w Polsce"

Fuzja Orlenu z Lotosem zagrożona? Obajtek: to w jakiś sposób zagłada
Był prezes Orlenu Daniel Obajtek (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Daniel Obatek podczas rozmowy z telewizją wPolsce.pl został zapytany, czy fuzja Orlenu z Lotosem jest zagrożona?

- Jeżeli ktoś będzie chciał odwrócić fuzję, to pragnę zaznaczyć, że będzie to w jakiś sposób zagłada w zakresie pozyskiwania świata biznesu międzynarodowego w Polsce. Żaden świat wielkiego biznesu nie zainwestuje złotówki - odpowiedział stanowczo Daniel Obajtek.

Fuzja Orlenu z Lotosem. ABW zabezpiecza dokumenty

Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadząca dwa śledztwa dotyczące Orlenu - w sprawie fuzji z Lotosem i zaniżania cen paliw - zabezpieczyła w biurach koncernu 73 GB dokumentów w wersji elektronicznej i 2 TB korespondencji z poczty elektronicznej - przekazała PAP prokuratur Monika Mieczykowska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejne watki pegasusa. "Zero zdziwień"

Postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem płocka Prokuratura Okręgowa wydała 22 stycznia tego roku. Postępowanie dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu PKN Orlen, a także inne osoby zajmujące się sprawami majątkowymi tej spółki.

Aktywa Lotosu zostały sprzedane co najmniej 5 mld zł poniżej wartości, a fuzja spowodowała, że państwo straciło wpływ na kierunki sprzedaży około jednej piątej produkcji benzyny i oleju napędowego - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Według NIK zakup udziałów w rafinerii zwróci się Aramco w 15 miesięcy z samej tylko marży na sprzedaży produktów.

Połączenie Orlenu z Lotosem wymagało bowiem zbycia części udziałów w rynku. Był to warunek Komisji Europejskiej, by ta mogła zgodzić na fuzję. Tu znów Warszawa nawiązała porozumienie z Saudami. Orlen sprzedał 30 proc. udziałów rafinerii gdańskiej Saudi Aramco i wynegocjował dalsze dostawy ropy naftowej dla Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
Białek
2 tyg. temu
Dlaczego Gang Olsena = PO zamiast siedziec w ZK zwalnia 20 000 złodziei, opowiada bajki o pseudo aferach PiS i udaje że coś dobrego robią dla Polski?
Van Gogh
2 tyg. temu
Jak za Tuska i Krawca Orlen w 2013 wyszedł na straty to gdie byliście pismaki łowcy "afer"???
Markus
2 tyg. temu
A teraz pomyślmy co by było gdyby przez ostatnie lata rządziła PO oczywiste jest że nie byłoby afery z Orlenem bo nie byłoby Orlenu ale za to paliwa byłyby po 5,19 tyle że za pół litra, Orlen z małej stacji benzynowej stał się potężny i jest Polski a to nie podoba się konkurencji
Zby
2 tyg. temu
Cytowanie złodzieja jest nakłanianiem do kradzieży…czy o to wam chodzi?
Stanisław
2 tyg. temu
Strach zajrzał w oczy?Bo Arabowie broniąc swoich biznesów mogą powiedzieć komu i ile dawalipod tzw.stolem!
...
Następna strona