Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Decyzja zapadła. Autostrady w Niemczech będą płatne dla obcokrajowców

176
Podziel się:

To już pewne, od października 2020 r. za jazdę samochodami osobowymi po niemieckich autostradach trzeba będzie płacić. - 30 grudnia podpisaliśmy umowę dotyczącą opłat. De facto zapłacą tylko obcokrajowcy - poinformował minister transportu Andreas Scheuer.

(Domena publiczna)

O tym, że od października 2020 roku kierowcy jeżdżący niemieckimi autostradami będą musieli za nie płacić, Andreas Scheuer poinformował w nagraniu opublikowanym na swoim koncie na Twitterze. Niemiecki minister transportu podkreślił, że umowa dotycząca opłat została już podpisana. Jak dodał, zapłacą tylko obcokrajowcy, Niemcy będą mogli odliczyć te opłaty od podatku.

- Jeszcze 30 grudnia podpisaliśmy umowę dotyczącą opłat za autostrady. Tym samym jest to pewne, opłaty wchodzą w życie w październiku 2020 roku - powiedział Scheuer, cytowany przez PAP.

Oznacza to, że od tej daty kierowcy samochodów osobowych, wjeżdżając na niemieckie autostrady, będą musieli mieć wykupioną odpowiednią winietę. Cena będzie uzależniona od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i szkodliwości wydzielanych przez niego spalin. Ile dokładnie trzeba będzie zapłacić jeszcze nie wiadomo. Minister nie podał nawet orientacyjnych cen winiet.

- Opłaty de facto będą obowiązywać tylko obcokrajowców jeżdżących po niemieckich autostradach. Wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych to ustanowienie sprawiedliwości. W ten sposób zapłaci każdy, kto korzysta z naszej infrastruktury. Nie oznacza to jednak większych obciążeń dla mieszkańców RFN - powiedział minister Andreas Scheuer. Mieszkańcy Niemiec będą mogli odliczyć koszty winiet od podatku drogowego (KraftSt).

Zobacz także: Zobacz też: Trzaskowski: Warszawa będzie mniej zakorkowana. Rozwiniemy komunikację miejską

Partia CSU od lat próbowała przeforsować wprowadzenie opłat za korzystanie z autostrad dla samochodów osobowych. Ustawa, która budzi wiele kontrowersji, została przyjęta na początku 2017 r. - po długich sporach politycznych. Austria zaskarżyła niemiecki projekt do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, argumentując, że dyskryminuje on obywateli innych krajów Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w połowie tego roku.

Jak wylicza niemiecki resort transportu, opłaty za autostrady - po odliczeniu kosztów - maja przynosić budżetowi Niemiec około 500 mln euro rocznie. Środki mają być przeznaczane ne inwestycje w infrastrukturę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(176)
Przemek
4 lata temu
Nie róbcie wstydu narodowi polskiemu. Ich kraj, ich sprawa, a poza tym pojawiają się tutaj dobre argumenty popierające wniesienie opłat dla wszystkich np. nt. tego, że kierowcy w DE płacą cały czas roczny podatek drogowy. Z kolei u nas płacą wszyscy i odcinki płatne są jedne z najdroższych w Europie. Przestańcie robić cebulę z Polaków, zostańcie w Polsce i pracujcie na polską gospodarkę, a nie jeździcie po łatwy hajs ze zbieractwa pomidorów do Holandii.
Oaz
4 lata temu
niemiecki minister chce zachachmecic 500 mln euro dajt spokoj niemcy nie maja 500 mln euro na inwestycje w autostrady to chyb jakas prowokacja albo potrze im tej kwoty na opłacenie podwójnie hoteli aby lokowac uchodżóćw
Zatroskany
5 lata temu
Większość wpisów udowadnia że piszący NIE ROZUMIEJĄ o czym się wypowiadają. DE-bil zawsze pierwszy się wymądrzy, niestety
mar
5 lata temu
do wszystkich piszących że trzeba wprowadzić opłatę dla niemców za korzystanie z polskich dróg , przecież jest opłata za autostradę , i kto chce nią jechac to płaci a jak chcesz w niemczech pojezdzic za darmo to możesz się toczyć landówkami
Koko
5 lata temu
Zaco płacić za stanie w korku śmiech
...
Następna strona