Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień zaduszny. Znaczenie święta i jego pochodzenie

1
Podziel się:

Geneza Zaduszek również sięga tysiąca lat, ale dopiero od XIII wieku święto to obowiązuje w całym Kościele. Pierwotnie miały stanowić alternatywę do obchodzonych na przełomie października i listopada przedchrześcijańskich świąt zmarłych.

Dzień zaduszny. Znaczenie święta i jego pochodzenie
Dzień zaduszny. Znaczenie święta i jego pochodzenie (Wikimedia Commons CC BY, Albert Górniak)

Dzień zaduszny. Znaczenie święta i jego pochodzenie

Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, potocznie dzień modlitw "za dusze". To czas, kiedy kościół wspomina zmarłych, którzy w czyśćcu pokutują za grzechy. Jednocześnie w oktawie Wszystkich Świętych odprawiane są w ich intencji nabożeństwa, tak zwane wypominki.

Zobacz także: Oglądaj: Oto dlaczego nie panikujemy na słowo śmierć. Stoi za tym nasz mózg

Zaduszki to tylko i wyłącznie święto kościelne. Tym samym nie obowiązuje w tym czasie zakaz handlu. 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego mogą być wtedy otwarte wszystkie sklepy. Prawo nie przewiduje jednocześnie żadnych ograniczeń co do godzin otwarcia placówek handlowych.

Dzień zaduszny. Znaczenie święta i jego pochodzenie

Przypomnijmy, że Dzień Zaduszny wywodzi się z praktyk pobożnościowych wczesnośredniowiecznych mnichów, a dokładniej z nabożeństw odprawianych corocznie w różnych klasztorach za zmarłych współbraci.

Od IX wieku natomiast, podczas specjalnych nabożeństw w niektórych opactwach, zaczęto obejmować intencjami modlitewnymi wszystkich zmarłych chrześcijan, a nie tylko zakonników, jak to było dotychczas.

Zgodnie z tradycją Zaduszek związanych było bardzo wiele ludowych zwyczajów oraz wierzeń. Jeszcze w XIX wieku na wschodzie Polski odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, co później stało się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania "Dziadów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
w gablotę go
4 lata temu
Jest prośba aby co bogatsi solidne krypty budowali, żeby za tysiąc lat archeolodzy mogli sobie pogrzebać w ich kościach.