Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

E-faktura od 1 stycznia 2022 r. Ustawa czeka na podpis prezydenta

106
Podziel się:

Ustawa wprowadzająca e-faktury została przegłosowana przez Sejm i trafi teraz do podpisu do prezydenta. To oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. e-faktury wejdą do użycia – wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów.

E-faktura od 1 stycznia 2022 r. Ustawa czeka na podpis prezydenta
Podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej, a więc w terminie 40 dni a nie 60 dni (PAP, Radek Pietruszka)

Jak przypomniało Ministerstwo Finansów w komunikacie, w pierwszej fazie wdrażania e-faktury będą dobrowolne. Korzystanie z e-faktur stanie się obowiązkowe od 2023 roku.

Zwrot VAT w terminie do 40 dni

MF przypomniało także, że podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej, a więc w terminie 40 dni a nie 60 dni. Poza tym faktura pozostanie w bazie danych MF i nie ulegnie zniszczeniu ani zaginięciu, a więc nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

"Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5 proc., takiego jak we Francji" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Zobacz także: Jak długo firmy czekają na pieniądze za fakturę? Wyniki badania

Ministerstwo Finansów w komunikacie przypomniało także, że wraz z przepisami wprowadzającymi e-fakturę zostały uchwalone regulacje, będące częścią pakietu SLIM VAT 2 i dotyczące kwestii fakturowania.

MF: mniej formalności dla firm

Jak wskazał resort, według nowych regulacji nie trzeba będzie zamieszczać oznaczenia "Duplikat", gdy pierwotna faktura ulegnie zniszczeniu lub zaginie, a także nie będzie już obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów "Faktura korygująca" albo "Korekta", czy wskazywania przyczyny korekty.

"SLIM VAT 2 to pakiet postulowanych przez rynek uproszczeń i ułatwień w podatku VAT. W jego ramach wdrożyliśmy już w tym roku m.in. zmiany poprawiające płynność firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czy też umożliwiające składanie oświadczenia o wyborze opodatkowania nieruchomości bezpośrednio w akcie notarialnym. Ustawa o e-fakturze wprowadza zapowiedziane w ramach pakietu SLIM VAT 2 zmiany w fakturowaniu, które oszczędzą firmom wielu formalności" – powiedział Jan Sarnowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(106)
Waldas
3 lata temu
Tak e fakturę wprowadziło kilka Państw, które mają problem z dziurą budżetową. Polska jest liderem w zarzynaniu przedsiębiorców, ale kiedyś zarzynane kurczaki się skończą.
Disgus
3 lata temu
1. E-faktura to nazwa systemu 2. Nikt nie mowi o usunieciu faktur papierowych tylko o uzywaniu tego systemu do WYSTAWIANIA ICH 3. Dalej musicie przetrzymywac dokumentacje i wydawac klientowi 4. Skrocony czas ksiegowania faktur i odzyskiwania pieniedzy Na moje oko jedyne osoby nie zadowolone z tej zmiany to te ktore maja cos za uszami. W koncu firmy ktore nie chca walic na podatkach tylko rozwijac sie skupiajac na produktach beda rosnac w sile.
ViaColor
3 lata temu
To jest chore, w branży B2B toi standard, ale w sprzedaży bezpośredniej, rachunek lub faktura powinien być przekazywany razem z towarem.
Heniu
3 lata temu
A we Francji kiedy wprowadzono skoro taki to wzór?
Ania
3 lata temu
To jest podanie na tacy za ile co i komu sprzedaje i rowniez kupuje. Zniszczą wiele przedsiębiorstw.
...
Następna strona