Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

E-recepta 2020. Jak będziemy kupować leki? Co dokładnie się zmieni?

26
Podziel się:

Obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej ma ułatwić wprowadzenie kolejnych usług, takich jak e-skierowanie. Pomóc mają też banki. Placówki mają czas, by dostosować się do nowych przepisów do końca roku.

E-recepta 2020. Jak będziemy kupować leki? Co dokładnie się zmieni?
E-recepta 2020. Jak będziemy kupować leki? Co dokładnie się zmieni? (AKPA, Prończyk)

E-recepta 2020. Jak będziemy kupować leki? Co dokładnie się zmieni?

— Do tej pory w Polsce wystawiono łącznie 38 mln e-recept. Im bliżej końca roku, tym jest ich więcej: jeszcze w sierpniu średnia dla dnia roboczego wynosiła 150 tys., teraz to 900 tys. — przekazał Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.

Zobacz także: Obejrzyj: E-recepta od 8 stycznia. Minister tłumaczy, co trzeba zrobić

Placówki medyczne i lekarze mają czas na wdrożenie się do nowego systemu do końca roku. Od stycznia 2020 r. będą obowiązywać wyłącznie e-recepty. Jak będzie wyglądać w praktyce realizacja recepty. Nowelizacja rozporządzenia gwarantuje lekarzom poniesienie ryczałtu o 6 proc., jaki NFZ płaci im za każdego zapisanego pacjenta. Warunkiem jest wystawienie przez nich minimum 80 proc. recept w formie elektroniczne

E-recepta 2020. Jak będziemy kupować leki? Na czym to polega?

Lekarz wystawi w komputerze e-receptę Otrzymasz SMS z 4-cyfrowym kodem albo mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie Lekarz może równię dać ci wydruk informacyjny W aptece masz trzy możliwości: - podasz kod z SMS i PESEL swój lub osoby dla której kupujesz lek - farmaceuta może zeskanować kod umieszczony w PDF, który masz w mailu - jeżeli otrzymałeś wydruk informacyjny, farmaceuta na tej podstawie wyda ci lek.

Poradnik postępowania w kwestii e-recepty:

  • Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta
  • Następnie w zakładce „Moje konto” wybierz rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie).
  • Jeśli logujesz się po raz pierwszy, możesz już w pierwszym kroku podać swój numer telefonu i/lub adres e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia.

Jeżeli korzystasz z IKP (Indywidualnego Konta Pacjenta): w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek - na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem) możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych dzieciom do 18. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Jupiter
4 lata temu
W gruncie rzeczy e-recepta działa juz od dłuższego czasu ja korzystam oszczednośc czasu i brak papierologii dla mnie super
Natalia Susło...
4 lata temu
Szanowni Państwo, Jako doktorantka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzę badania na temat użyteczności e-recepty w polskim systemie ochrony zdrowia. Jedną z części prowadzonego projektu jest badanie poziomu akceptacji użytkowników (lekarzy) systemu preskrypcji elektronicznej. W tym celu zastosowałam model UTAUT Unified Theory of Acceptance and Use of Technology uznany jako najlepiej dostosowany do badania motywacji i zachowań współczesnych użytkowników nowych technologii w sektorze ochrony zdrowia. Głęboko wierzę, że uzyskane i opracowane wyniki pozwolą na wyciągnięcie wniosków, które przyczynią się do sprawnego wdrażania kolejnych elementów e-zdrowia, a zaprojektowane narzędzia będą użyteczne i chętnie wykorzystywane w pracy przedstawicieli zawodów medycznych. Przed Państwem anonimowa ankieta badająca poziom akceptacji i użyteczności e-recepty w Państwa codziennej pracy. https://forms.gle/U6VA5Rcxzupb9S1E6
jekulik
4 lata temu
A teraz to gdzie moge taką e-recepte zrealizowac?
jak będzie
4 lata temu
Wystarczy wyłączyć prąd i wszytko padnie. Co wtedy ci mądrzy co to wymyślają zrobią? W czyich rękach obecnie jest w Polsce prąd? Czy jesteśmy od kogoś uzależnieni?
SamTu
4 lata temu
Czytajcie uważnie: NIE TRZEBA ŻADNEJ REJESTRACJI w IKP. To lekarz będzie miał obowiązek wpisania recepty do systemu. Jeżeli pacjent w wieku 70, 80 czy 120 lat ma komórkę, smarkfon, email czy inne e-wygibusy, może się rejestrować, a potem drukować - (bo ma drukarkę...?) to co przyszło mailem, chyba że wcześnie zsynchronizował pocztę ze smarkfonem (bo też to potrafi...?), to pokaże aptekarzowi ekran telefonu (np. Nokia 3210, bo taki przed sobie kupił). Jeżeli tego NIE MA, odbiera u lekarza "receptę", która teraz nie nazywa się receptą, ale wydrukiem informacyjnym. I w ten sposób zlikwidowaliśmy papierowe recepty...
...
Następna strona