Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Euro w Polsce. Zdecydowany sygnał dla nowego rządu

1464
Podziel się:

62,9 procent Polaków jest zdania, że nowy rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Odmiennego zdania jest 21,2 procent respondentów - dodano.

Euro w Polsce. Zdecydowany sygnał dla nowego rządu
Według 62,9 proc. respondentów nowy rząd nie powinien dążyć do wprowadzenia euro (Adobe Stock, GETTY, Beata Zawrzel, NurPhoto, eyetronic)

Na pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem nowy rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro?", 7,9 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 13,3 proc. "raczej tak", 19,5 proc. "raczej nie", a 43,4 proc. "zdecydowanie nie". 15,9 proc. respondentów odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Euro w Polsce. Jest najnowsze sondaż

Jak podkreślono, wprowadzeniu w Polsce euro sprzeciwiają się głównie zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. 85 procent spośród tych, którzy są zdecydowanie na "nie" to sympatycy PiS. Z kolei ci, którzy są za wprowadzeniem europejskiej waluty to głównie zwolennicy obozu liberalno-demokratycznego (KO-PL2050-PSL-Lewica). 43 procent spośród tych, którzy są na "tak" to sympatycy tej opcji politycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mateusz Morawiecki stworzy rząd? "Jakaś farsa”

"Euro powinno zostać wprowadzone w Polsce, zgodnie z zapisami traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej z 2003 roku. Jednak wciąż nie ma woli politycznej ani konkretnych decyzji gospodarczych, które zbliżyłyby Polskę do wspólnej unijnej waluty" - czytamy w czwartek na stronie internetowej Radia ZET.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony 10 listopada 2023 r. metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1067 osób

Euro w Polsce. Głos prezesa NBP

Do wstąpienia do strefy euro możemy się przymierzać, kiedy osiągnięty poziom rozwoju Europy Zachodniej. Za 8-10 lat możemy osiągnąć ten poziom i wtedy to może stać się przedmiotem debaty. Można to zrobić wcześniej, ale ze szkodą dla Polski - mówił tydzień temu na konferencji prasowej prezes NBP.

Prezes NBP Adam Glapiński oświadczył, że pełniąc swoją funkcję, nie podpisze się pod wejściem Polski do strefy euro.

- Żeby wprowadzić w Polsce euro w sposób wymuszony, przedwczesny, z ogromną szkodą dla polskiej gospodarki i Polaków niezbędne jest wspólne pismo prezesa NBP i premiera. Ja, będąc prezesem NBP, takiego pisma nie podpiszę, zanim Polska nie osiągnie poziomu rozwoju Europy Zachodniej - dodał Adam Glapiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1464)
Bartosz
5 dni temu
Polak za komuny marzył o tym aby zarabiać w dolarach, markach, szilingach, guldenach, frankach, funtach. Aktualnie nie marzy Polak aby zarabiać w euro...a € stoi w kantorach wyżej jak $. Jaki z tego morał? Pozdrowienia dla Kremla?
Pan Antoni Tu...
2 tyg. temu
Wladimir Wldimirowicz traci UA a pozyskuje Polsze...bo Polak nie z EWG a z ZSRR bo tak lubi.
Tomasz
miesiąc temu
Nie dla euro, nie dla unii europejskiej
Janek
miesiąc temu
Ile EURO na PLN i ile PLN na EURO jest codziennie przez rząd, przemysł , handel, polskie firmy, zagraniczne firmy, pracowników zagranicznych, turystów, wymieniane? Ile artykółów spożywczych i nie spożywczych jest produkowanych w Polsce i dla Polaków? Kto zarabia na wymianie? Komu sie nie bedzie to podobać jak wymiany nie bedzie? Kto ma forse aby to blokować? Kto to płaci? Kto tego nie chce? Kto płaci za wymiane? Wszyscy, bo jest to od lat wkalkulowane w koszty każdego produktu z Hiszpani UE i poza UE a my myślimy że tak jest nam lepiej? Mądry Polak po .....
Domator 19491...
2 miesiące temu
Unia to największe zło,Brytyjczycy to mądry naród i zrozumieli wycofując się z tego unijnego bagna!!!
...
Następna strona