Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Francja się kurczy. "Co tydzień znika teren o wielkości boiska"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
15
Podziel się:

Co tydzień znika równowartość boiska do piłki nożnej. To zjawisko przyspiesza – alarmuje francuski minister ds. transformacji ekologicznej Christophe Bechu. Wszystko przez wzrost poziomu oceanów. Polityk przestrzega, że zjawisko to zagraża ok. 500 gminom.

Francja się kurczy. "Co tydzień znika teren o wielkości boiska"
Zmiany klimatyczne. Obszary przybrzeżne we Francji staną się niezdane do zamieszkania. Na zdjęciu plaża w Cannes (Getty Images, Andy Soloman)

Francuski minister ds. transformacji ekologicznej Christophe Bechu udzielił wywiadu kanałowi TF1. Alarmuje w nim, że o skutkach zmian klimatycznych, które uderzą we Francję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Król UE" wyrasta na lidera regionu? "To polityk większego formatu"

Francja się kurczy przez zmiany klimatyczne

Każdego tygodnia w naszym kraju znika równowartość boiska do piłki nożnej w wyniku postępu oceanów, a zjawisko to przyspiesza – stwierdził Christophe Bechu, cytowany przez agencję AFP.

Wskazał też, że niektóre obszary z czasem nie będą nadawać się do zamieszkania. Konieczne będą odszkodowania lub przesiedlenia na inne tereny. Dlatego też resort ekologii rozpoczął już współpracę z lokalnymi władzami wobec zagrożenia erozją wybrzeży.

"W nadchodzących latach oblicze francuskiego wybrzeża ulegnie znacznym zmianom pod wpływem zjawisk naturalnych (fale, wiatr), podnoszenia się poziomu mórz i ingerencji człowieka" – piszą autorzy opublikowanego w piątek resortowego raportu, omawianego przez AFP.

Zmiany będą odczuwalne już za kilka lat

Według informacji zawartych w raporcie do 2028 r. erozja wybrzeża może stanowić zagrożenie dla około tysiąca budynków, z czego połowa to budynki mieszkalne. Natomiast a do 2100 r. – nawet 450 tys.

Na północy kraju mamy powodzie, na południu – susze. Na wschodzie ośrodki narciarskie, w których nie pada już śnieg, a na wybrzeżu – cofanie się linii brzegowej. Francuzi wszędzie widzą skutki zmian klimatycznych – wylicza na serwisie X Christophe Bechu.

Prognozy zawarte w raporcie sporządzono przede wszystkim na podstawie zdjęć lotniczych i danych satelitarnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Bogusław Śląs...
3 tyg. temu
To brednie .
hmmm
3 tyg. temu
a mężczyźni tłamszeni non stop i o tym cicho sza
Agnieszka_gra...
3 tyg. temu
Tyle w kółko gadania o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne a o tym że zmiany klimatyczne mają swoje cykle to cicho sza. O tym że mamy od pewnego czasu systematyczne burze geomagnetyczne na słońcu też cicho sza. Taka burza za każdym razem wywołuje określone działania na całą ziemię. Zanikające wówczas pole magnetyczne i zmiany w samopoczuciu ,kondycji wszystkiego i każdego który żyje na ziemi...- cicho sza. Polecam zerknąć na FB na stronę "pogoda kosmiczna". Tu się nie dowiecie niczego.
Georg
3 tyg. temu
30 lat temu mieszkałem w Słupsku. Każdego roku kilkukrotnie szedłem z Rowów do Ustki, albo w drugą stronę, o różnych porach roku. Na wschodniej stronie plaży w Rowach znałem każdą wydmę. W 2021 pojechałem tam, gdzieś po 10 latach nieobecności. PLAŻY JEST MNIEJ O POŁOWĘ. A klify na trasie do Ustki wyglądają zupełnie inaczej, w Poddąbiu cofnęły się o dobre 15 m (są tam przeciwdesantowe rowy strzeleckie z lat 50-tych, łatwo określić)
Wolnosc
4 tyg. temu
Stop z kłamstwami! Stop z ekoterorem! Polexit!