Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Fundusze UE. Tylko w 2018 r. Polska wyjęła z unijnej kasy ok. 11 mld euro

11
Podziel się:

Ministerstwo Finansów opublikowało saldo rozliczeń z Unią Europejską za rok 2018. Polska wpłaciła do unijnej kasy 4,5 mld euro. Wypłaciła ponad 15 mld euro. Zatem dostaliśmy 11,5 mld euro (ok. 49,5 mld zł według średniego kursu euro z piątku). Od początku członkostwa w Unii otrzymaliśmy 107,5 mld euro (ok. 462 mld zł).

Fundusze UE. Tylko w 2018 r. Polska wyjęła z unijnej kasy ok. 11 mld euro
(Pixabay.com)

W grudniu do Polski wpłynęło 3,29 mld euro. W ramach polityki spójności do polskiej kasy wpłynęły 3 mld, w tym 2,15 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 579 mln euro z Funduszu Spójności i 274 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach wspólnej polityki rolnej Polska otrzymała 254 mln euro. Składka zapłącona do budżetu ogólnego UE wyniosła 614 mln euro.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd zapłaci rolnikom odszkodowania za susze dużo więcej niż 800 mln zł. Będzie nowelizacja budżetu

W sumie w całym 2018 roku, Polska otrzymała z Europejskiego budżetu 15,76 mld euro. Suma wszystkich składek to 4,48 mld.

Największą część transferów (70 proc.) stanowiły środki przekazane w ramach polityki spójności (fundusze strukturalne i Fundusz Spójności). Na drugim miejscu były środki wspólnej polityki rolnej, a trzecim instrument "Łącząc Europę".

Najwięcej pieniędzy, podobnie jak w roku 2017, wpłynęło do Polski w styczniu i grudniu, z widocznym wzrostem także w połowie roku. Wynika to z m.in. harmonogramu przekazywania rolniczych dopłat bezpośrednich.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, od początku członkostwa w UE Polska otrzymała w sumie 159,4 mld euro. Kwota opłaconych składek wyniosła 51,8 mld euro, a niewykorzystane środki zwrócone do unijnej kasy - 170 mln euro. Tym samym na czysto otrzymaliśmy 107,5 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
jono
5 lata temu
Europodpaski!!! Unia "daje", to skąd 3 bln. $ długu?
axe
5 lata temu
to połwa z tego co rocznier kradli vatkaruzelnicy
Zula
5 lata temu
Pisowcy to mają jednak fantazje ... sąsiad który opowiada dokładnie takie androny jak wy tutaj gdy go poprosiłam o 100 złotych i zapowiedziałam, że przecież wszystko wydam w jego własnym sklepie czyli przecież "wszystko i tak wróci do niego.... najpierw się zapowietrzył na chwilę a potem bełkocząc coś pod nosem o PO uciekł chyłkiem od rozmowy ... i tacy wy jesteście ... skrajnie niedouczeni ale najmądrzejsi...
abc
5 lata temu
To żadna kwota w porównaniu do spustoszenia polskiej gospodarki.
KCh
5 lata temu
Wycinek obrazka. A ile w tym czasie zarobiły zachodnioeuropejskie koncerny za nieograniczony dostęp do naszego blisko 40 milionowego rynku. To się wszystko mniej więcej bilansuje. Stawienia sprawy w taki sposób ile wpłaciliśmy, a ile wypłaciliśmy to manipulacja i tworzenie przeświadczenia że jesteśmy petentem w UE. A to nie jest tak. Na rozszerzeniu UE m.in. o Polskę najbardziej korzysta tak na prawdę niemiecka gospodarka. Polska oczywiście również korzysta na członkostwie i jeszcze długo będzie, ale przyjdzie taki czas w perspektywie 20-30 lat że UE będzie raczej nas hamować niż napędzać. Puki jesteśmy gospodarką niekonkurencyjną dla niemieckiej czy francuskiej to jest ok. Ale już widać blokowanie inicjatyw które mogłyby nas zanadto rozwinąć czy uniezależnić. Dla przykładu niemiecka krytyka (troska o niepodejmowanie złych decyzji) dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, lobbowanie na korzyść rozwoju infrastruktury na osi wschód - zachód która jest zdecydowanie w interesie Niemiec, ograniczanie i chęć wyeliminowania energetyki węglowej co będzie wielkim obciążeniem naszej gospodarki, itd.