Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Gospodarka Białorusi jest uzależniona od Rosji. Łukaszenka stworzył prosty mechanizm

107
Podziel się:

Na Białorusi prywatne biznesy mają pod górkę, a 75 proc. PKB jest wytwarzane w sektorze państwowym. Mińsk bierze z Rosji tanie surowce, a wyprodukowane z ich użyciem towary wysyła na Zachód. To pozwalało jakoś spinać budżet. Ale taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie.

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie na Białorusi
Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie na Białorusi (PAP)

W niedzielę zakończyły się wybory prezydenckie na Białorusi. Po raz kolejny, tak jak od 26 lat, wygrał je Aleksander Łukaszenka. Stworzył on specyficzny model gospodarczy - po upadku ZSRR Białoruś do dziś pozostaje krajem, w którym nie zapanowała na dobre wolność ekonomiczna.

"Dziś kraj jest praktycznie jedynym przykładem państwowej ekonomiki w Europie. W sektorze państwowym powstaje ponad 75 proc. PKB" - pisze dla "Gazety Wyborczej" rosyjski ekonomista Władisław Inoziemcow.

Jak wylicza, niemal jedna trzecia ludzi w wieku produkcyjnym pracuje w sektorze budżetowym, a 43 proc. - w przedsiębiorstwach państwowych. Za to udział dochodów z prywatnych biznesów w ogólnym dochodzie spada.

W obecnej sytuacji Białoruś jest uzależniona od relacji gospodarczych z Rosji. Moskwa, która po upadku ZSRR straciła wielu partnerów handlowych, jest gotowa sprzedawać surowce sympatyzującemu z nią Mińskowi po dużo niższych cenach niż krajom Europy Zachodniej. Chodzi na przykład o preferencyjne ceny ropy naftowej czy gazu ziemnego.

Zobacz także: Obejrzyj też: Zamieszki na Białorusi. W ruch poszły armatki wodne

W ostatniej dekadzie 54-60 proc. importu Białorusi stanowiły dostawy z Rosji, przede wszystkim surowców - wylicza Inoziemcow. Jak tłumaczy ekonomista, Białoruś z pomocą tych surowców wytwarza natomiast produkty, które później eksportuje na Zachód po dużo wyższych cenach. W ten sposób Aleksander Łukaszenka jest w stanie finansować państwową gospodarkę i utrzymywać wydatki socjalne.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko latach 2005-16 Białoruś otrzymała od Rosji w postaci różnego rodzaju dotacji co najmniej 100 mld dol.

Jednak ten model nie będzie trwał wiecznie. Władimir Putin coraz częściej mówi, że pomoc dla Białorusi powinna być uzależniona od chęci "integracji" z Rosją. W praktyce oznaczałoby to wchłonięcie kraju Łukaszenki, a na to Mińsk nie chce się zgodzić.

Według Inoziemcowa wyjściem z tej sytuacji byłoby urynkowienie białoruskiej gospodarki. Na czele z prywatyzacją dużych zakładów przemysłowych, która dałaby solidny zastrzyk do budżetu i stabilność finansową na kilka lat. W tym czasie kraj mógłby wprowadzać kolejne reformy, bo - jak podkreśla rosyjski ekonomista - potencjał ma spory. Są to rozwinięty przemysł, dobra infrastruktura kwalifikowana siła robocza i skłonna do innowacyjnego myślenia młodzież.

Tymczasem ostatnie miesiące były dla Białorusi wyjątkowo trudne. Kwietniowe dane dotyczące zadłużenia dużych i średnich firm był najgorsze od pięciu lat. Łączny dług przedsiębiorstw przewyższył roczny PKB kraju. Na to nałożył się mocny spadek wartości białoruskiego rubla. Ludzie rzucili się do kantorów, by wymienić pieniądze na mniej chwiejne waluty, co tylko dodatkowo pogłębiło problem.

W lipcu Białorusi udało się podpisać trzy umowy z Rosją. Jedna z nich dotyczy zagwarantowania dostaw i warunków płatności za ropę naftową na ten rok. Udało się także ustalić korzystne zasady spłaty kredytu, jakiego Rosja udzieliła na budowę białoruskiej elektrowni atomowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(107)
j..
4 lata temu
I Rosja bez Białorusi też miała by problem .Jak jest embargo na towary to przez jaki kraj wchodzi towar do Rosi ,przez Białoruś .Tylko metki zmienią i już towar wyprodukowany na Białorusi idzie dalej na wschód.Unia nie ma interesu dokonywać zmian na Białorusi bo towary z UE się sprzedają i Białoruś jest mostem gospodarczym.
jaro167
4 lata temu
Białorusinów czeka nędza jak nas w latach 90-tych, tylko jeszcze o tym nie wiedzą
zyga
4 lata temu
Myślę że to Białorusi wyjdzie na korzyść, gdyż Rosja przepłaci , za pozostanie tego stanu. Powinni dobrze to rozegrać, i skorzystać .
ico?/
4 lata temu
.Skandal...nie dają się okradać?
DOROTA
4 lata temu
"Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje." Matka Boża, Fatima 13 lipca 1917r. MUSIMY ZACZĄĆ PRAKTYKOWAĆ PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA! MATKA BOŻA MÓWI, ŻE TO JEST LEKARSTWO NA NASZE CZASY - CZASY APOKALIPTYCZNE, KTÓRE TRWAJĄ TERAZ! Zachowujemy się jak gotowana żaba! Wrzuć żabę do wrzątku, a ona wyskoczy. Natomiast wrzuć żabę do zimnej wody i podgrzewaj wodę, a ona się nie zorientuje, że umiera! CZAS UCIEKA! ŻYJEMY W CZASACH OSTATECZNYCH. OBUDŹMY SIĘ Z TEGO SZTUCZNIE PODKRĘCANEGO PĘDU ŻYCIA, KTÓRE ZARAZ MOŻE SIĘ SKOŃCZYĆ, JEŻELI BĘDZIEMY ŚLEPI NA PRAWDĘ! POKUTA, POKUTA, POKUTA! PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA. CZAS POWSTAĆ NARODZIE DO NAJWAŻNIEJSZEJ WALKI, BO O ŻYCIE NIE TYLKO DOCZESNE! WSZYSTKO DLA NASZYCH DZIECI I PRZYSZŁOŚCI! Kochasz swoje dzieci? Odpuść "lekcje rysunku", zostaw swoje hobby, PRZYJDŹ NA NABOŻEŃSTWO 1 SOBOTY MIESIĄCA, ZABIERZ SWOJE DZIECKO! NIE MA WIĘKSZEGO DOBRA, KTÓRE MOŻESZ PODAROWAĆ SWOJEMU DZIECKU! CZAS UCIEKA DZISIAJ. TO SIĘ DZIEJE TERAZ. RATUJMY ŚWIAT Z BOŻĄ POMOCĄ! Świadectwo o tym, kim jest człowiek i jak bardzo Pan Bóg kocha Ciebie i mnie na: pojednanie. eu . Wykaz kościołów, w których odprawiane są nabożeństwa pierwszych sobót znajduje się na stronie PierwszeSoboty w zakładce Zgłoszenie-Lista
...
Następna strona