Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Inflacja w strefie euro hamuje. Są najnowsze dane

30
Podziel się:

Inflacja rok do roku w lipcu 2023 r. w strefie euro wyniosła 5,3 proc. wobec 5,5 proc. odnotowanych w czerwcu – podał Eurostat. To kolejny miesiąc spadków inflacji w strefie euro. Mimo to Europejski Bank Centralny zachowuje ostry kurs, mówiąc o konieczności utrzymania stóp na wysokim poziomie.

Inflacja w strefie euro hamuje. Są najnowsze dane
Prezeska EBC Christine Lagarde (Licencjodawca, © 2023 Bloomberg Finance LP)

Więcej informacji podamy za chwilę

Miesiąc do miesiąca w lipcu 2023 r. ceny w strefie euro zmalały o 0,1 proc., gdy w czerwcu odnotowano wzrost o 0,3 proc.

Inflacja bazowa w strefie euro (z wyłączeniem cen żywności i energii) w lipcu 2023 r. wyniosła 5,5 proc. r/r (miesiąc wcześniej również odnotowano 5,5 proc.) oraz -0,1 proc. m/m (wobec wzrostu 0,4 proc. m/m w czerwcu).

Lokalny inflacyjny szczyt w strefie euro odnotowano w październiku 2022 r. na poziomie 10,6 proc., a jeszcze w lutym odnotowano 8,5 proc. Od tego czasu obserwujemy szybki spadek tempa wzrostu cen w strefie euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chorwacja w strefie euro. Co z cenami?

EBC wciąż podwyższa stopy procentowe

Europejski Bank Centralny w lipcu nie zdecydował się na ogłoszenie końca cyklu podwyżek i wciąż podnosi stopy procentowe.

Po czwartkowej podwyżce stopy procentowe strefy euro są teraz na rekordowo wysokim poziomie, a Rada Prezesów EBC w komunikacie podkreśliła, że chce, aby tempo wzrostu cen szybko powróciło do celu inflacyjnego 2 proc.

Celem przyszłych decyzji Rady Prezesów będzie zapewnienie, by podstawowe stopy procentowe EBC znajdowały się na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne do szybkiego powrotu inflacji do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie – napisano w czwartkowym komunikacie.

Kurs euro w ostatnich dniach utrzymywał się na wyjątkowo niskim poziomie, najniższym od września 2020 r. Za jedno euro w poniedziałek rano płaciliśmy 4,40 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Analityk
9 miesięcy temu
To chwilowe spadki. Ta inflacja to skutek beznadziejnej polityki gospodarczo-finansowej prowadzonej w Europie od lat 90-tych. Optymalizacja zysków korporacji oparta na imporcie tanich produktów z Chin. Przestawienie gospodarek na niedające produktu usługi i rozdęcie kosztów administracji. To MUSI skończyć się KATASTROFĄ FINANSOWĄ. Jeszcze pamiętam jak ze 20 lat temu jakiś ekonomista przekonywał, że nowoczesna gospodarka musi być oparta na czystych dla środowiska usługach a nie na szkodliwej produkcji przemysłowej. Nie wiem gdzie on kończył studia (o ile w ogóle) ale zaczynamy teraz zbierać żniwa takiego sposobu myślenia o ekonomi państw zachodnich. Biedniejemy i będzie coraz gorzej, bo nie ma woli politycznej ani zrozumienia w społeczeństwie dla ratowania sytuacji. Ludzie dopiero złapią się za głowę, gdy nie będą mieli co do garnka włożyć. A to powoli się zaczyna.
Człek
9 miesięcy temu
Wybrali odpowiednią twarz do tej ( prawdy) ona ma tyle co inflacja .
pdpd
9 miesięcy temu
Wielkie moralne zwycięstwa są bardzo kosztowne!!!
he he
9 miesięcy temu
Stopy procentowe podnoszone są po to żeby przybyło nam nowych miliarderów a nie jakaś tam walka z inflacją . Chmury nad gospodarką czarniejsze niż przewidywano coraz większa zapaść w firmach produkujących . Polska gospodarka pogrąża się w recesji i nic nie wskazuje na to że będzie lepiej.
BOLO
9 miesięcy temu
To bardzo dobra informacja dla wszystkich Polek i Polaków, dziwie się tylko dlaczego MODERATOR boi się ją zamieścić. Wszystko wraca do normy. Dla przypomnienia, inflacja w styczniu 2022r wynosiła 9.4%. I jeszcze jedno, Bank Pekao okazał się najbardziej odpornym na negatywne scenariusze makroekonomiczne bankiem w Europie spośród 70 instytucji finansowych w tegorocznej edycji testów warunków skrajnych przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.
...
Następna strona