Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Komisja Europejska przygotowuje postępowanie przeciwko Niemcom

28
Podziel się:

"Uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego" - taki zarzut wobec Niemiec wysunęła Komisja Europejska. Sprawa dotyczy kontrowersyjnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe.

Komisja Europejska przygotowuje postępowanie przeciwko Niemcom
Postępowanie przeciwko Niemcom. Komisja Europejska zarzuca "uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego" (Photothek via Getty Images, Felix Zahn)

W związku z kontrowersyjnym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, dotyczącym skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny za wiele miliardów euro, Komisja Europejska przygotowuje postępowanie przeciwko Niemcom.

Niemiecka agencja prasowa dpa ustaliła, że formalna decyzja w sprawie postępowania powinna zapaść do środy. Niemcy miałyby wtedy kilka miesięcy na pisemne ustosunkowanie się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej.

W orzeczeniu z maja 2020 r. niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uznał wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej co do Europejskiego Banku Centralnego za przekroczenie kompetencji.

Zobacz także: Minister apeluje: koniec z obostrzeniami. "To obciążenie dla polskich rodzin"

Kontrowersyjne orzeczenie

W 2020 roku niemiecki Trybunału Konstytucyjny z Karlsruhe uznał zasadność większości zarzutów zawartych w skierowanych do niego pozwach, żądających uznania za nielegalną prowadzonej od 2015 roku przez EBC akcji skupywania obligacji skarbowych krajów strefy euro.

Zgodnie z sentencją orzeczenia, EBC przekroczył w ten sposób swe kompetencje, a niemiecki rząd i Bundestag, które biernie się temu przyglądały, naruszyły konstytucyjne prawa obywateli.

Sędziowie niemieckiego trybunału sprzeciwili się w ten sposób wydanemu w grudniu 2018 roku przez TSUE wyrokowi akceptującemu działania EBC. Ich zdaniem, orzeczenie TSUE "absolutnie nie podlega już wykonaniu w Niemczech".

Szefowa KE Ursula von der Leyen krótko po orzeczeniu zapowiedziała, że rozważy podjęcie kroków prawnych przeciwko Niemcom. Istniała wówczas obawa, że inne kraje mogą pójść za przykładem niemieckich sędziów konstytucyjnych i w przyszłości również ignorować orzeczenia TSUE.

- Traktuję tę sprawę bardzo poważnie - podkreślała von der Leyen w maju 2020 roku, zaznaczając trzy podstawowe łączące się ze sprawą zasady: polityka pieniężna należy wyłącznie do UE; prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym; orzeczenia TSUE są wiążące dla sądów krajowych.

- Ostatnie słowo w sprawie prawa UE zawsze wypowiadane jest w Luksemburgu. Nigdzie indziej - podkreślała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jeżeli w trakcie postępowania obawy KE nie zostaną rozwiane, może ona pozwać Niemcy przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. KE jest odpowiedzialna za monitorowanie prawa unijnego we Wspólnocie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
WYRÓŻNIONE
Aryman
3 lata temu
Ale długo trwało rozmyślanie nad tym . Ach ! przecież to dotyczy Niemiec . Polska ma natychmiastowe postępowania i decyzje wykonania . Niemcom będą się jeszcze latami przyglądać , czy złamali prawo i możliwość tłumaczenia się . Będzie to trwało tak długo aż wszyscy zapomną o co chodziło .
Rolnik
3 lata temu
Niemcy mogą wszystko ale jak w Polsce coś takiego by zrobili to by nas wszystkie Kraje zjadły
prawnik
3 lata temu
To teraz czekam, aż Donald Tusk i cała polska opozycja podda surowej krytyce postępowanie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego tak jak za podobne orzeczenia poddawali krytyce polski Trybunał Konstytucyjny.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (28)
dgen
3 lata temu
jeżeli tzw. prawo europejskie jest ważniejsze od krajowego to krajowe wybory nie mają najmniejszego sensu
Paweł
3 lata temu
Wygląda na to że sędziowie TSUE to typowi mentalnie komuniści dla których drukowanie pieniędzy nie stanowi żadnego problemu a wszelkie zadłużenia traktuje się z przymrużeniem oka.
Alf
3 lata temu
Powinniśmy wobec tego zawrzeć sojusz z Niemcami i zaatakować Komisję Europejską.
su22
3 lata temu
prawo krajowe jest najważniejsze, konstytucja jest najważniejsza, trybunał konstytucyjny bada zgodność z konstytucją. Niemcy się już budzą, bo widzą że są również cykani.
LOL
3 lata temu
tsue to uPolityczniony Cyrk a. nie zaden trybunal
...
Następna strona