Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Konfiskata auta. Nowy bat działa na kierowców. Policja pokazała liczby

13
Podziel się:

Przez 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 samochody - informuje redakcja biznesowa portalu tvn24.pl, powołując się nadane Komendy Głównej Policji.

Konfiskata auta. Nowy bat działa na kierowców. Policja pokazała liczby
Policja tymczasowo zajęła 934 samochody pijanym kierowcom (Materiały prasowe, Policja)

"Do 26 kwietnia funkcjonariusze tymczasowo zajęli 934 pojazdy mechaniczne na podstawie przepisów o konfiskacie aut" - informuje redakcja biznesowa portalu tvn24.pl. Co ważne tymczasowe zajęcia pojazdu przez policję trwa siedem dni.

Konfiskata aut po nowemu. Jest projekt

14 marca 2024 r. weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom, ale Ministerstwo Sprawiedliwości już chce zmienić przepisy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najważniejsza obietnica Tuska. Mamy problem. Ekspert: nie stać nas

Według projektu ma zostać wyłączona możliwość orzeczenia przepadku pojazdu mechanicznego, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie albo jeżeli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności sprawcy. Wtedy sąd będzie mógł orzec nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W projekcie wskazano również, że zasadnym jest uchylenie artykułu, który nakładał na organy ścigania obowiązek dokonania tymczasowego zajęcia pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w czasie popełnienia przestępstwa, za które miał być obligatoryjnie orzeczony przepadek pojazdu mechanicznego.

Resort przekonuje, że obligatoryjność orzekania przepadku pojazdu mechanicznego stanowi istotne ograniczenie kompetencji sądu do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Ponadto w odniesieniu do przepadku pojazdów, gdy nie był on wyłączną własnością sprawcy, obligatoryjny obowiązek orzekania przepadku równowartości pojazdu zamiast przepadku narusza zasady trafnej represji.

Aktualnie nietrzeźwy kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z utratą samochodu i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta jest stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Manolo
2 tyg. temu
Będziecie oddawać z grubymi odsetkami. Takiego bezprawia nie było za Stalina.
Hhgd
2 tyg. temu
Za chwilę będą konfiskować domy bo ktoś nie wyremontuje i dom nie będzie zero emisyjny !
czas na zmian...
2 tyg. temu
a nie lepiej z automatu jak pijany jedzie od ręki prosto z drogi zamykać do puszki na te 3 miesiące a nie prawko zabierać?Prawka nie ma to i tak jeżdżą bo nikt nie kontroluje uprawnień a tak pijany idzie do puszki, pracodawca znajduje sobie kogoś na jego miejsce, rodzina 3 miesiące wegetuje i to jest kara
taka prawda
2 tyg. temu
średnia wartość pojazdu to 2tyś złotych? Teraz to takie pojazdy do 2 tyś będą miały wzięcie,szkoda,że później nie odbywają się masowe kontrole uprawnień użytkowników dróg tylko jak ma zatrzymane prawko to nikt się nie boi jeździć bez uprawnień bo i tak baaaaaaaaaardzo nikłe szanse na kontrole z tzw. marszu
edc
2 tyg. temu
nie zostawiaja wyjscia, chlapnoles, lepiej ucikac zawsze jest szansa